VIDEO Liga 1: Rapid București vs CSU Craiova 1-2 / Giuleștenii, în inferioritate numerică o repriză întreagă, au suferit prima înfrângere

​​Rapid București a înregistrat prima înfrângere în acest sezon de Liga 1. În etapa a șaptea, giuleștenii au pierdut cu scorul de 2-1, sâmbătă seară, pe Arena Națională, împotriva echipei CSU Craiova.

Albu('15) a deschis scorul pentru Rapid, dar giuleștenii au rămas în inferioritate numerică după ce Belu-Iordache a fost eliminat ('44, a primit al doilea cartonaș galben).

Echipa pregătită de Mihai Iosif a rezistat eroic (portarul Moldovan a avut multe intervenții spectaculoase) până în minutul 83, când Markovica egalat (a fost primul gol primit de Rapid în acest sezon). Koljic('90+1) a adus victoria oltenilor după ce a înscris cu un șut foarte puternic din afara careului.

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea reușitele.

În minutul 48, o petardă a explodat lângă Pigliacelli (CSU Craiova). Portarul s-a prăbuşit, vizibil afectat. El şi-a revenit după scurt timp şi după ce Săpunaru s-a dus către suporteri şi le-a cerut să nu mai arunce cu petarde jocul s-a reluat, informează News.ro.

În urma acestui succes, CSU Craiova a adunat 12 puncte și a urcat pe locul 5. De cealaltă parte, Rapid rămâne pe locul 2, cu 16 puncte.

Au evoluat echipele:

Rapid București: Moldovan – Belu, Săpunaru, Dandea, Goge – Crepulja, Albu, Ilie (Florica ’75) – Carnat (Nastos ’75), Bălan (Moise ’45), Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif

CSU Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Ivanov ’54), Găman, Screciu (Constantin ’81), Bancu – Nistor, Fedele (Vînă ’46), Vătăjelu (Baiaram ’46) – Cîmpanu, Markovic, Gustavo (Koljic ’54). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Academica Clinceni vs CS Mioveni / luni, ora 18:00

Gaz Metan Mediaș vs UTA Arad / luni, ora 21:00.

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”