Conference League: CFR Cluj rămâne pe ultimul loc în Grupa D (0-1 vs AZ Alkmaar)

CFR Cluj a fost învinsă joi seară, în Gruia, de echipa olandeză AZ Alkmaar, scor 1-0. În urma acestei înfrângeri, campioana României rămâne pe ultimul loc în Grupa D a Conference League.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Karlsson, în minutul 18.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Burcă, Cestor, Camora – Păun (Alibec ’72), Bordeianu (Rodriguez ’82), Culio (Boateng ’46) – Deac, Debeljuh (Petrila ’61), Omrani (Costache ’82). Antrenor: Dan Petrescu

AZ Alkmaar: Vindahl-Jensen – Sugawara, Hatzidiakos, Martins Indi, Wijndal (Witry ’68) – Midtsjo, De Wit (Duin ’63), Clasie – Gudmundsson (Reijnders ’81), Pavlidis (Evjen ’64), Karlsson. Antrenor: Pascal Jansen.

Partida a fost arbitrată de turcul Halis Ozkahya, ajutat de asistenţii Ceyhun Sesiguzel şi Cevdet Komurcuoglu. Arbitru de rezervă a fost Alper Ulusoy.

Tot joi, Jablonec și Randers au terminat la egalitate, scor 2-2 (Cvancara '35, '53 / Odey '36, '90).

Clasament Grupa D:

1. AZ Alkmaar (4-2 golaveraj) 7 puncte

2. Jablonec (3-3) 4

3. Randers (5-5) 3

4. CFR Cluj (1-3) 1.

Etapa a patra programează, la 4 noiembrie, de la ora 19:45, partidele AZ Alkmaar – CFR Cluj şi Randers – Jablonec.

Desfășurarea partidei CFR Cluj - AZ Alkmaar 0-1

'86 Petrila trimite spre poartă dintr-o poziție dificilă, din lovitură liberă, mingea sterge bara transversală.

'61 Debeljuh lovește cu cotul și este avertizat cu un cartonaș galben. Atacantul este înlocuit cu Petrila.

'53 Omrani controlează bine mingea la marginea careului, dar șutează slab și nu îi pune probleme lui Vindahl.

'50 Deac driblează superb în careu, centrează bine, dar Omrani nu lovește suficient de puternic cu capul.

'49 Pavlidis primește cartonaș galben.

Repriza secundă a început.

Pauză în Gruia: CFR Cluj vs AZ Alkmaar 0-1. În celălalt meci din Grupa D: Jablonec vs Randers 1-1.

'45+1 Culio este avertizat cu cartonaș galben: l-a faultat pe Wijndal.

'27 Burcă primește cartonaș galben după un fault dur.

'23 Debeljuh preia pe piept, dar trage direct în brațele lui Vindahl.

'18 Gol AZ Alkmaar! Sugawara centrează și Karlsson deschide scorul cu o lovitură de cap de lângă Manea.

'18 Păun îi trimite mingea lui Debeljuh, acesta înscrie, dar golul nu este validat: atacantul se afla în ofsaid.

'15 Clasie șutează fără preluare de la marginea careului, dar mingea iese în afara terenului după ce a lovit bara laterală.

'7 Karlsson trage cu latul, dar nu îi pune probleme lui Bălgrădean.