„Nu se poate!” Dan Petrescu dă vina pe central: „ Același Bîrsan!  De aici și nervii” +23 foto
Dan Petrescu. Foto: Sportpictures

„Nu se poate!”Dan Petrescu dă vina pe central: „Același Bîrsan! De aici și nervii”

• CFR Cluj a fost învinsă de Universitatea Craiova, scor 0-2 (0-1), duminică, într-o partidă din etapa a 3-a din Liga 1.
  • Dan Petrescu a primit cartonașul galben pentru comportament nesportiv și a fost iertat de eliminare după o ieșire nervoasă la adresa arbitrilor, la pauză
  • Golurile oltenilor au fost marcate de către Elvir Koljic (min. 52) și Alexandru Mitriță (min. 90+5).
„Băi, ești vagabond!” Dan Petrescu, oprit cu greu » Voia să se ducă  peste arbitru

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a coborât pe locul 8, cu 4 puncte, la egalitate cu Gloria Buzău, U Cluj și Dinamo, dar cu un golaveraj inferior.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova a devenit lider, cu 7 puncte, la egalitate cu Oțelul Galați și Sepsi Sfântu Gheorghe.

Petrescu, deranjat de maniera centralului Marcel Bîrsan

„În prima repriză, eu zic că am jucat foarte bine, ținând cont că am schimbat zece jucători. Eram mulțumit. A venit acel cartonaș roșu care a schimbat tot meciul.

Primul galben a fost inexistent. Nu poți să dai așa galben într-un astfel de meci”, a declarat Petrescu la Prima Sport.

Petrescu a fost vizibil nemulțumit de arbitrajul lui Marcel Bîrsan, subliniind că acesta a fost prea des trimis la meciurile echipei sale împotriva Craiovei.

Am zis, jucăm cu Craiova, știu cine ne arbitrează. Același arbitru! Bîrsan. De aceea am avut și reacția asta și nervii. Nu se poate mereu să vină același arbitru. Nu înțeleg de ce îl trimit numai pe el la meciurile cu Craiova Dan Petrescu

Din ultimele 28 de meciuri directe între CFR Cluj și Universitatea Craiova, Bârsan a arbitrat doar 3.

Eliminarea lui Kamara a decis soarta partidei

Eliminarea, din prima repriză, lui Mohammed Kamara, care a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault asupra lui Luis Paradela, a fost un moment crucial în desfășurarea meciului.

„La Kamara nu știu dacă pot să dau vina pe el, pentru că a fost împins”, a adăugat Petrescu.

• După pauză, Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 51, prin Elvir Koljic, care a marcat cu o lovitură de cap bine plasată.
  • În minutul 90+4, Alexandru Mitriță a reușit să marcheze golul decisiv, cu un șut la colțul scurt, asigurând astfel victoria Craiovei.

Regretă ieșirea

Dan Petrescu și-a exprimat regretul pentru reacția sa nervoasă de la pauză:

Am avut o reacție nervoasă la pauză. Nu trebuia. Am mai luat galbene și după meci. Eu l-am întrebat pe arbitru:  «De ce stai să dai galbene? Du-te, te rog, înăuntru, că băieții sunt nervoși, au pierdut. Ce vrei să facă? Să aplaude?»".

Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport

Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport
+23 Fotografii
labels.photo-gallery

CFR Cluj, palmares pozitiv cu Marcel Bîrsan la centru

Înainte de meciul cu Universitatea Craiova, CFR Cluj avea o singură înfrângere pe teren propriu cu Marcel Bîrsan la centru, conform sursei citate.

• S-a întâmplat în CFR Cluj – Farul, scor 1-2, la finalul sezonului 2022-2023.
  • A fost singura înfrângere în 14 meciuri pe teren propriu pentru CFR Cluj cu Marcel Bîrsan la centru.
32 de meciuri
dintre care 17 victorii, 8 egaluri și 7 înfrângeri, l-au avut pe Bîrsan la centru
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă.  FCSB, menționată  de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Liga Campionilor
18.09
Champions League 13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva  banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
18.09
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1 Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici: Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ținte noi    Dinamo  încearcă două transferuri de calibru!
18.09
Ținte noi Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Ținte noi  Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în  Ghencea ”
18.09
Tătărușanu în tricoul lui FCSB Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea ”