WTA Hua Hin: Irina Begu, eliminată în optimi de Saisai Zheng

Parcursul Irinei Begu (71 WTA) la turneul de la Hua Hin (Thailanda) s-a oprit în optimi, jucătoarea noastră fiind învinsă de chinezoaica Saisai Zheng (42 WTA), cap de serie numărul 4, scor 6-2, 6-4. Românca a condus cu 4-2 în setul al doilea, însă Zheng a revenit și a câștigat patru game-uri consecutive, punând capăt partidei după o oră și 32 de minute.

Irina Camelia BeguFoto: ausopen.com

Pentru prezența în optimi, Begu va primi un cec de 3.400 dolari şi 30 de puncte WTA.

Zheng conduce acum cu 2-0 în meciurile directe cu Begu. Chinezoaica s-a mai impus în 2013, în primul tur de la Ningbo (China), scor 6-4, 6-1.

În sferturi, Saisai Zheng o va înfrunta pe învingătoarea dintre Ajla Tomljanovic (Australia, 49 WTA), cap de serie 6, și Kateryna Kozlova (Ucraina, 95 WTA).

România mai are o singură reprezentantă pe tabloul de simplu de la Hua Hin, Monica Niculescu (100 WTA) urmând să joace în optimi contra polonezei Magda Linette (98 WTA).

Tamara Zidansek - Jennifer Brady

Tot miercuri, Irina Begu va evolua în sfeturile probei de dublu, alături de Monica Niculescu. Perechea română va înfrunta echipa Kurumi Nara (Japonia)/Saisai Zheng (China).

Competiția de la Hua Hin (Thailanda) se desfășoară pe hard, în perioada 28 ianuarie - 3 februarie. Turneul este de categorie International și are premii totale de 250.000 de dolari. Campioana ediției de anul trecut este Timea Babos (Ungaria).

„O rușine!” Incidente grave au întârziat 80 de minute finala Copa America! Fanii au leșinat la porțile stadionului!
Campionate
03:37
King Carlos!Alcaraz - Djokovic 6-2, 6-2, 7-6. Ibericul își apără trofeul din 2023
Tenis
14.07
„Ceva nu merge bine” Dan Petrescu, nemulțumit după victoria cu Dinamo
14.07
Infernal A slăbit 3 kilogramela meciul cu Dinamo: „Ăsta nu e fotbal, riscăm viețile jucătorilor!”