Adversarul lui Alexander Zverev din finala ATP Roma

​Nicolas Jarry a reușit vineri calificarea în cea de-a doua finală din acest an, după 6-3, 6(3)-7, 6-3 în fața americanului Tommy Paul (16 ATP) în semifinalele turneului „ATP 1000” de la Roma.

Alexander ZverevFoto: Marco Alpozzi/LaPresse / Shutterstock Editorial / Profimedia

Alexander Zverev vs Nicolas Jarry în finala turneului ATP Roma

Aflat pe locul 24 în clasamentul mondial, Jarry a rupt echilibrul primului set cu Tommy Paul pe final, când breakul reușit l-a făcut să câștige trei gameuri la rând.

A urmat un set pe contre care s-a încheiat la tiebreak, unde americanul a condus cu 4-0 si nu a ratat șansa de trimite meciul în decisiv: 7-3.

Chilianul și-a corectat greșelile în setul al treilea, a fost sigur pe serviciul său și a obținut calificarea după patru mingi de meci ratate. Partida a durat două ore și 47 de minute.

În finala de duminică, Nicolas Jarry îl va întâlni pe al treilea favorit al turneului, germanul Alexander Zverev.

Jucătorul chilian are trei titluri ATP în palmares, cucerite în 2019 la Bastad și 2023 la Geneva și Santiago.

Jarry a pierdut și trei finale, la Sao Paulo (2018), Geneva (2019) și Buenos Aires (2024).

ATP Roma are loc în perioada 8-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de 7.877.020 € și face parte din categoria „ATP 1000”. Campionul en-titre este Daniil Medvedev.

Zverev – Jarry 4-2 la întâlniri directe

Alexander Zverev s-au întâlnit până acum de șase ori, iar germanul a adunat patru victorii, ultima anul trecut la Beijing.

2023 Beijing: 6-1, 6(5)-7, 6-3 pentru Zverev

2023 Halle: 7-5, 6-3 pentru Zverev

2023 Geneva: 7-6(3), 6-3 pentru Jarry

2019 Hamburg: 6-4, 6-2 pentru Zverev

2019 Geneva: 6-3, 3-6, 7-6(8) pentru Zverev

2019 Barcelona: 3-6, 7-5, 7-6(5) pentru Jarry