Tragedie Arbitrul bătut de fani după meci a  murit
Un arbitru a fost agresat la finalul unui meci din Cupa Congo, ulterior a decedat.

TragedieArbitrul bătut de fani după meci a murit

• Un arbitru a fost agresat la finalul unui meci din Cupa Congo, desfășurat pe 8 iunie 2024.
  • Pe platformele de socializare au circulat câteva videoclipuri care arată momentul începerii agresiunilor asupra unui arbitru în timpul meciului dintre OC Renaissance și Tanganyika din cadrul Cupei Congo.
  • Două zile mai târziu, arbitrul care era la centrul partidei, a fost declarat mort.

Meciul, care s-a încheiat cu scorul de 1-1, a escaladat către loviturile de departajare, care a dus la o victorie cu 3-0 pentru FC Tanganyika.

Odată ce meciul s-a încheiat, mai mulți spectatori au sărit pe teren și s-au dus la centralul desemnat să arbitreze meciul, care abia a putut face ceva pentru a se apăra.

Arbitrul bătut de fani în RD Congo a murit

La două zile de la incident moartea arbitrului a fost anunțată de presa spaniolă.

Pe rețelele sociale au apărut imagini prin care se poate vedea cum arbitrul rămâne complet inconștient în zona vestiarelor.

Conflictul a escaladat constant

Începutul meciului a fost marcat de o serie de momente tensionate.

• FC Tanganyika a preluat conducerea în minutul 18 prin golul marcat de Nday Henock.
  • Echilibrul a fost restabilit scurt timp după pauză de Okito Kazadi de la OC Renaissance.
  • Pe tot parcursul meciului, grupuri de suporteri au manifestat ostilitate față de arbitru, în momentele în care nu a acordat penalty.
  • În ciuda tulburărilor create de suporteri, ambele echipe au demonstrat determinare, iar portarul lui Tanganyika, Umba Mossi, s-a remarcat la loviturile de departajare.

Autoritățile nu au putut face nimic

Arbitrul, grav rănit, a fost transferat de urgență la un centru medical, unde a fost internat în secția de terapie intensivă.

După ce au pierdut la loviturile de pedeapsă cu 0-3, un suporter Renaissance l-a lovit violent pe arbitru cu piciorul.

Alții l-au atacat brutal în timp ce acesta încerca disperat să fugă pentru a-și salva viața.

Prezența militară insuficientă nu a reușit să asigure securitatea arbitrilor sau a echipei din Kalemie. După ce a petrecut două zile în comă, arbitrul a decedat

Comunitatea fotbalistică și autoritățile din Congo cer acum măsuri stricte pentru a asigura siguranța oficialilor și a jucătorilor deopotrivă, pentru a preveni astfel de incidente în viitor.