Campionul en-titre, eliminat în optimi la ATP Roma – Tabloul sferturilor de finală

Daniil Medvedev a dezamăgit în optimile de finală ale turneului „ATP 1000” de la Roma. Jucătorul rus s-a oprit în sferturi, învins de americanul Tommy Paul (16 ATP), scor 6-1, 6-4.

Daniil MedvedevFoto: JOE KLAMAR / AFP / Profimedia

Daniil Medvedev, învins de Tommy Paul în optimi la ATP Roma

Fără titlu cucerit în acest an, Daniil Medvedev a ratat șansa de a se lupta pentru trofeul ATP Roma.

Favorit numărul 2 la Foro Italico, rusul a reușit primul punct al setului întâi în fața lui Tommy Paul. Au urmat însă șase gameuri câștigate consecutiv de american.

Și în setul secund Medvedev a avut 2-0, însă a cedat două servicii, iar Paul a închis meciul după doar o oră și 14 minute.

În sferturi, jucătorul american îl va întâlni pe polonezul Hubert Hurkacz (9 ATP).

Rezultatele din optimile de finală la ATP Roma

Alejandro Tabilo (29) – Karen Khachanov (16) 7-6(5), 7-6 (10)

Tommy Paul (14) – Daniil Medvedev (2) 6-1, 6-4

ATP Roma are loc în perioada 8-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de 7.877.020 € și face parte din categoria „ATP 1000”. Campionul en-titre este Daniil Medvedev.

ATP Roma, sferturile de finală

Alejandro Tabilo (29) – Zhizhen Zhang

Alexander Zverev (3) – Taylor Fritz (11)

Stefanos Tsitsipas (6) – Nicolas Jarry (21)

Hubert Hurkacz (7) – Tommy Paul (14)

Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport