Ce a declarat Yann Sommer, eroul din poarta Elveției, după ce a apărat penaltiul decisiv în fața lui Mbappe

Yann Sommer poate fi considerat erou în Elveția după ce a apărat penaltiul decisiv executat de Kylian Mbappe, trimițându-și naționala în sferturile Euro 2020 și pe Franța acasă. După partidă, goalkeeperul a declarat că ”a scris istorie la București”.

Yann SommerFoto: Paul Greenwood/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Reprezentativa pregătită de Vladimir Petkovic a fost condusă cu 3-1, dar a trimis partida în prelungiri după ce a înscris în minutele 81 și 90 (3-3).

După 30 de minute în care nu s-a mai marcat, Kylian Mbappe a fost ”ghicit” de Yann Sommer, iar Franța a fost trimisă acasă după penaltiuri (5-4 pentru elvețieni).

La finalul confruntării, Yann Sommer, care a trimis Elveția în sferturi, a declarat că vor fi ”amintiri incredibile” pentru el și echipa sa din Capitala României.

Principalele declarații ale portarului elvețian Yann Sommer

• "Se simte incredibil, este unul dintre cele mai bune momente ale mele din carieră, e incredibil cum am jucat, cum am revenit în momentul în care am fost conduși de o echipă atât de bună precum este Franța. Sunt foarte mândru de această echipă.
  • Am spus de la început că nu contează ce se întâmplă în meci, vom merge până la final. Am avut o perioadă în a doua repriza când eram la pământ, Franța a înscris două goluri, dar după asta am văzut că probabil ei au crezut că au câștigat meciul, și am avut această senzație, ne-am uitat la toți și ne-am spus: 'Acum este momentul!' Am revenit într-un mod incredibil și nu pot să spun mai mult, doar că este foarte frumos.
  • Nu am vazut mult din oraș, dar sunt amintiri incredibile pentru mine și echipă, pentru Elveția, am scris istorie la București, un stadion frumos, de asemenea. După o perioadă lungă fără suporteri, am văzut emoțiile de la finalul meciului. Au meritat victoria, am făcut-o pentru ei", a declarat Sommer.

În sferturile de finală, Elveţia va juca împotriva Spaniei pe 2 iulie, de la ora 19:00, la Sankt Petersburg.​

Te-ar putea interesa și:

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”