Slovenia - Danemarca 1-1  Prima  surpriză  în grupele de la Euro 2024

Slovenia - Danemarca 1-1 Prima surpriză în grupele de la Euro 2024

• Slovenia și Danemarca au remizat la Stuttgart, scor 1-1.
  • Cele două formații fac parte din grupa C alături de Anglia și Serbia.

Meciul a început cu o dominație sterilă a danezilor. Prima ocazie importantă a venit prin Alexander Bah, în minutul 9, dar șutul acestuia a fost blocat de fundașul Jansa.

Danezii au spart gheața în minutul 18 prin Christian Eriksen, care a înscris după o preluare pe piept în careul mic. Replica slovenilor a venit la scurt timp, dar Sporar a tras mult pe lângă.

Același Sporar a avut șansa de a rămâne singur cu portarul Schmeichel în minutul 29, dar a greșit preluarea. Danemarca a continuat să domine, dar nu a reușit să marcheze, iar prima repriză s-a terminat cu danezii în avantaj.

Sporar a irosit mai multe ocazii pentru Slovenia

Prima mare ocazie a reprizei secunde a aparținut danezilor. Eriksen a centrat, dar Christensen a deviat mingea puțin pe lângă poarta lui Oblak.

Danezii au continuat seria ratărilor prin Rasmus Hojlund (min. 65) și Jonas Wind (min, 70). Slovenii au avut și ei o mare ocazie prin Sporar, atacantul de la Panathinaikos care a ratat din câțiva metri.

Egalarea a venit în minutul 76, atunci când Erik Janža a tras de la marginea careului, iar mingea a fost deviată de un fundaș danez în propria poartă.

Slovenii au avut mai multe ocazii pe finalul meciului, dar același Sporar i-a exasperat pe fanii slavilor cu încă două ratări.

Slovenia va întâlni Serbia pe 20 iunie, în timp ce Danemarca va juca cu Anglia în aceeași zi.

FINAL. Slovenia - Danemarca 1-1

• Au marcat: Janza 77 / Eriksen 17

Min. 90+4: Final de meci! Prima surpriză a turneului. Slovenia - Danemarca: 1-1

Min. 83: Trei schimbări la Danemarca! Ies Hojlund, Wind și Hojbjerg. Intră Poulsen, Dolberg și Norgaard.

Min. 81: Încă o ratare pentru Sporar! Atacantul sloven trage în plasa laterală după ce câștigase un duel cu fundașii danezi.

Min. 79: Ratare mare Slovenia! Sporar este ratangiul serii. Acesta trage mult peste poartă din interiorul careului.

Min. 76: Goool Slovenia! Janza înscrie de la marginea careului pentru sloveni cu un șut violent. 1-1!

Min. 74: Ocazie uriașa Slovenia. Sporar, atacantul de la Panathinaikos ratează din câțiva metri.

Min. 70: O nouă ocazie Danemarca. Jonas Wind lovește mingea cu capul, dar aceasta trece peste poartă.

Min 66: Ocazie pentru sloveni. Cerin primește o centrare dar lovitura sa de cap se duce peste poarta daneză. Meciul devint tot mai alert.

Min 65: Ocazie mare pentru Danemarca. Hojlund nu reușește să-l învingă pe Oblak din câțiva metri.

Min 54: Ocazie uriașă Danemarca. Eriksen centrează,dar Christensen deviază puțin pe lângă poartă.

Min. 53: Primul cartonaș galben pentru Slovenia. Stojanovic este avertizat.

Min. 51: Ocazie mare Slovenia. Sporar nu reușește să devieze mingea pe direcția porții lui Schmeichel.

Min. 50: Cartonaș galben Hjulmand.

Min. 46: Începe a doua repriză!

Min. 45+1: Finalul primei reprize! Slovenia - Danemarca: 0-1.

Min. 42: Ocazie Danemarca. Eriksen trage mult peste poartă de la marginea careului.

Min. 38: Ocazie Slovenia. Sporar primește o minge în careu, dar ratează șutul.

Min. 28: Ocazie mare Danemarca. Mlakar a fost aproape de autogol.

Min. 26: Danezii au 167 de pase complete comparativ cu cele 81 ale slovenilor.

Min. 18: Goool Danemarca! Înscrie Eriksen după o preluare pe piept în careul mic, urmată de un șut la care Oblak nu poate face nimic. 1-0 Danemarca!

Min. 17: Ocazie mare a Sloveniei prin Sesko. Atacantul lui Leipzig trage de la distanță pe lângă poarta lui Oblak.

Min. 15: Danezii au o posesie de 91% după primul sfert de oră.

Min. 6: Dominație sterilă a danezilor, fără ocazii de poartă.

Min. 1: Arbitrul fluieră start-ul partidei!

Echipe de start:

• Slovenia: Oblak -Janza, Brekalo, Bijol, Karnicnik - Mlakar, Elsnik, Cerin, Stojanovic - Sporar, Sesko
    Selecționer: Matjaž Kek
  • Danemarca: Schmeichel - Andersen, Christensen, Vestergaard - Kristiansen, Hojbjerg, Eriksen, Bah - Eriksen - Hojlund, Wind
    Selecționer: Kasper Hjulmand
EURO 2024, Ghid complet Tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania

Slovenia este considerată outsider în grupa C din care mai fac parte Serbia și Anglia. Partida se joacă pe stadionul celor de la VfB Stuttgart.

Națională scandinavă a reușit surpriza la ediția precendentă, acolo unde a fost eliminată cu greu de Anglia, 2-1 în semifinale, după ce eliminase în optimi Țara Galilor și Cehia în sferturi.

Alături de Eriksen, portarul Kasper Schmeichel (Anderlecht), fundașul Joachim Andersen (Crystal Palace), Simon Kjær (AC Milan), Andreas Christensen (Barcelona) sau Mikkel Damsgaard de la Brentford. Majoritatea sunt jucători experimentați care pot face diferența.

Antrenorul Danemarcei Kasper Hjulmand a menționat că elevii săi trebuie să fie „agresivi și dominanți”, pentru a nu permite Sloveniei să-și arate calitățile.

Cele două echipe sunt neînvinse în acest an. Danemarca a suferit ultima înfrângere în noiembrie 2023, atunci când scandinavii au fost bătuți de Irlanda de Nord cu 2-1.

Slovenia a pierdut ultima partidă în fața adversarilor din această seară, 2-1 în preliminarile pentru Euro. Cele două formații au făcut parte din aceeași grupă.

Meciul de la Ljubljana s-a terminat la egalitate, 1-1. Rezultatele directe au despărțit cele două echipe în grupa de calificare, din moment ce ambele au terminat cu 22 de puncte.

Selecționerul sloven crede că elevii săi pot produce surpriza

Antrenorul Matjaž Kek este mulțumit că și-a îndeplinat obiectivul și a calificat echipa la Euro. El crede că fotbaliștii sloveni pot produce surpriza:

„Majoritatea tinerilor noștri jucători nu au experimentat niciodată așa ceva, la nivel de club sau la nivel național. Suntem aici la cel mai înalt nivel și sunt convins că vom face totul pentru a obține un rezultat pozitiv, pentru că îți poate fi teamă chiar dacă ești un nume mare

Întotdeauna caut... să pregătesc echipa pentru a merge spre un rezultat pozitiv. Danemarca este favorită, dar favoriții sunt acolo pentru a fi învinși”, a concluzionat tehnicianul echipei clasate pe locul 57 în clasamentul FIFA.

Deși au mulți jucători care sunt la prima lor participare la un turneu final, slovenii se bazează pe experiența la nivel înalt a lui Jan Oblak sau Josip Ilicic. În ataca, slovenii speră să dea lovitura prin Benjamin Šeško, vârful de 21 de ani al celor de la Leipzig.