Fenomenala Iga Swiatek, în sferturi la Roland Garros 2024 - Lidera WTA și-a spulberat adversara

Iga Swiatek s-a calificat în sferturi la Roland Garros 2024, lidera clasamentului WTA reușind un meci perfect în fața rusoaicei Anastasia Potapova (ocupantă a locului 41 mondial).

Iga Swiatek a învins-o pe Anastasia Potapova cu 6-0, 6-0 / A cedat doar zece puncte

Sportiva din Polonia și-a surclasat adversara la toate capitolele și s-a impus cu 6-0, 6-0, după doar 40 de minute de joc.

Iga a reușit mai multe lovituri câștigătoare (13-5), a comis doar 2 erori neforțate (19 în dreptul adversarei) și a pierdut în total doar zece puncte.

Aceasta este a 16-a victorie consecutivă pentru Iga Swiatek. Poloneza a câștigat în luna mai turneele de la Madrid și Roma.

Swiatek va juca în turul următor cu învingătoarea meciului dintre surprinzătoarea Olga Danilovic (125 WTA) și Marketa Vondrousova (6 WTA / campioana en-titre de la Wimbledon).

Iga pare să-i calce pe urme lui Rafael Nadal (14 titluri la Roland Garros). Poloneza a câștigat deja de trei ori turneul de Grand Slam de la Paris (2020, 2022, 2023).

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai - 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!