Schimbarea ordonată de patron  Becali l-a mirat pe Mihai Stoica atunci când i-a comunicat  ce jucător scoate : „La pauză i-am zis. A rămas așa...” +8 foto
FCSB. Foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro

Schimbarea ordonată de patron Becali l-a mirat pe Mihai Stoica atunci când i-a comunicat ce jucător scoate: „La pauză i-am zis. A rămas așa...”

• FCSB - RFS 4-1. Patronul lui FCSB, Gigi Becali, a vorbit despre meciul bun reușit de echipa sa în Europa League și despre fotbaliștii pe care i-a remarcat.
INTRĂ BANII LA FCSB  Ce sumă a luat echipa lui Charalambous pentru victoria din  Europa League

FCSB a învins-o pe RFS cu 4-1, în primul meci al fazei principale din Europa League. Gigi Becali, patronul FCSB, a vorbit despre victoria categorică obţinută împotriva letonilor.

„N-am avut emoții, am văzut cum poate să joace echipa. Ei au înțeles semnalul meu, «Ștefănescu, nu te ascunde de joc, Bîrligea, la fel!».

Au arătat că au valoare. Trebuie să ieși la primit, ca să aibă soluții colegul tău. I-am năucit, era fază după fază. Când recuperam mingea, pasam rapid, ne-am arătat la joc”, a declarat Gigi Becali, la fanatik.ro.

Schimbările făcute de Becali în

FCSB a intrat în avantaj la pauză. Ștefănescu a marcat în minutul 32 în urma unei pase decisive a lui Vlad Chiricheș. La începutul reprizei secunde, Florin Tănase a intrat în locul lui David Miculescu.

„La pauză i-am zis lui Mihai Stoica: «Iese David Miculescu, intră Tănase». El a rămas așa... (n.r. mirat) I-am zis: «Știi de ce? Pentru că trebuie să marcăm goluri».

Clasamentul e și la golaveraj, e o pâine de mâncat. Era nevoie de jucători cu talent. Jucătorii de luptă, ca David Miculescu, o să joace cu PAOK”, a mai spus Becali.

+8 Fotografii

Jucătorii remarcaţi de Becali: Bîrligea, Olaru, Tănase, Târnovanu, Panţîru şi Lixandru

Daniel Bîrligea a marcat după doar 53 de minute jucate pentru campioana României.

Căpitanul roș-albaștrilor, Darius Olaru, a reușit o „dublă” pentru FCSB, marcând ultimele goluri ale partidei cu RFS, în minutele 58, respectiv 69.

„Pot să-l remarc pe Bîrligea, s-a bătut. Ăsta e jucătorul pe care l-am luat! A deblocat meciul cu primul gol, a insistat și a marcat. A dat curaj. El știa, a auzit declarațiile mele. Poți să joci și de frică!

Pe Olaru nu mai trebuie să-l remarcăm, el e el și apoi vin ceilalți.

Începe simbioza Tănase-Olaru. Să vezi și Tănase-Bîrligea! Am făcut o echipă extraordinară”, a declarat Becali, pentru sursa citată anterior.

Târnovanu, pentru ce a apărat, îi bag contractul mărit. Îi iau și apartament acum! I-am prelungit și lui Panțîru contractul cu 2 ani. Lixandru are și el contractul ca și mărit, i-am promis Gigi Becali