Lidera mondială, victorie fără emoții în optimi la WTA Doha – Duel tare în sferturi

Iga Swiatek și-a respectat statutul de mare favorită și a reușit o calificare la pas în sferturile de finală ale turneului „WTA 1000” de la Doha, după 6-1, 6-4 în fața Ekaterinei Alexandrova.

Iga SwiatekFoto: Jean Catuffe/Dppi / Zuma Press / Profimedia

Iga Swiatek, calificare în sferturi la WTA Doha

Principală favorită a competiției din Qatar, Swiatek a intrat direct în turul al doilea, unde a trecut fără probleme de Sorana Cîrstea.

În optimi, poloneza a înfruntat-o pe Ekaterina Alexandrova, iar primul set l-a câștigat categoric.

Actul secund a adus mai mult echilibru, iar în final Iga a ratat patru mingi de meci, dar și Alexandrova două de break.

Meciul a durat o oră și 31 de minute.

În sferturile de finală, Iga Swiatek va întâlni câștigătoarea dintre Victoria Azarenka (31 WTA) și Jelena Ostapenko (11 WTA).

Qatar TotalEnergies Open 2024 are loc în perioada 11-17 februarie. Turneul se joacă la Doha, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și oferă premii totale în valoare de $3.211.715. Campioana en-titre este Iga Swiatek (2022, 2023), iar Simona Halep s-a impus în 2014.

Principalele favorite de la WTA Doha: Iga Swiatek (1), Coco Gauff (2/eliminată), Elena Rybakina (3), Ons Jabeur (4/eliminată), Qinwen Zheng (5), Marketa Vondrousova (6/eliminată), Maria Sakkari (7/eliminată), Jelena Ostapenko (8).

FCSB PRINDE VITEZĂ   VIDEO CU GOLUL  » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
06.10
FCSB PRINDE VITEZĂ VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
FCSB PRINDE VITEZĂ  VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
Hagi, assist și roșu!  Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar  a fost eliminat  pe final
Stranieri
06.10
Hagi, assist și roșu! Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar a fost eliminat pe final
Hagi, assist și roșu!  Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar  a fost eliminat pe final
GOL COMIC  VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
06.10
GOL COMIC VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
„Veţi afla zilele viitoare”   Șumudică, misterios  după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
06.10
„Veţi afla zilele viitoare” Șumudică, misterios după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
„Veţi afla zilele viitoare”  Șumudică, misterios după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
Schimbat imediat   Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului  l-a scos din echipă  în doar câteva minute!
06.10
Schimbat imediat Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Schimbat imediat  Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Maxim, erou la Gaziantep VIDEO: Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
Stranieri
06.10
Maxim, erou la Gaziantep VIDEO: Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
SHOW LA GIRONA VIDEO: Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
Campionate
06.10
SHOW LA GIRONA VIDEO: Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a  portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
06.10
Adnan Golubovic Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo. Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”