România la EURO Cele mai importante  5 momente  ale „tricolorilor” la turneele finale
România - Anglia, la EURO 2000 / Foto: Imago

România la EUROCele mai importante 5 momente ale „tricolorilor” la turneele finale

• Naționala României bifează, în această vară, cea de-a șasea prezență la turneul final al unui Campionat European (din 17 posibile), prima după o pauză de opt ani.
  • Jucătorii lui Edward Iordănescu numără secundele până când vor intra, oficial, în „hora” de la EURO 2024, unde cei mai buni jucători din Europa și-au dat întâlnire.

„Tricolorii” au fost repartizați în Grupa E, alături de Belgia, Slovacia și Ucraina, și trag reale speranțe la o calificare istorică în faza eliminatorie a competiției.

O singură dată a reușit România să treacă de grupe, la EURO 2000, când a bifat și singura victorie la un turneu final european: 3-2 contra Angliei.

Statistica arată că România nu s-a descurcat niciodată foarte bine la Campionatul European. Bilanțul este: o victorie, cinci egaluri, 10 înfrângeri. Golaveraj: 10-21.

Iată cele mai importante cinci momente ale naționalei României la Campionatul European:

EURO 2000:  România – Anglia 3-2

• Au marcat: Chivu 22, Munteanu 48, Ganea 89 – pen. / Shearer 41 – pen., Owen 45
  • România:  Stelea – Contra, Filipescu, Gh.Popescu (Belodedici 32), Chivu – Petrescu, Gâlcă (Roșu 68), Munteanu, Ad. Ilie (Ganea 74) – Mutu, Moldovan.
  • Anglia: N.Martyn – G.Neville, S.Campbell, Kewon, P.Neville – Beckham, Scholes (Southgate 81), Ince, Wise (Barmby 75) – Shearer, Owen (Heskey 66).

29 iunie 2000, pe „Stade du Pays de Charleroi” (Belgia), avându-l la centru pe controversatul arbitru elvețian Urs Meier (cel care avea să ne „execute” în calificările pentru EURO 2004), naționala României, antrenată pe atunci de Emeric Ienei, avea să obțină un succes istoric, împotriva unei formații stelare a Angliei și să supraviețuiască „Grupei Morții”, din care mai făceau parte Portugalia și Germania.

Un meci care a purtat o țară întreagă spre extaz, apoi spre agonie, ca mai apoi Ionel Ganea să ne transfere din nou de partea extazului și speranței. A luat balonul când nimeni altcineva nu a avut curaj și a transformat o lovitură de la 11 metri memorabilă. Anglia și Germania plecau acasă. Visul nostru mergea mai departe!

EURO 2008: România – Italia 1-1

• Au marcat: Mutu 55 / Panucci 56
  • România: Lobonț - Contra, Tamaș, Goian, Raț - Codrea, Rădoi (Dică 25), Chivu, Fl.Petre (Nicoliță 60) – D.Niculae, Mutu (Cociș 88).
  • Italia: Buffon – Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso – Pirlo, De Rossi, Camoranesi (Ambrosini 85), Perotta (Cassano 57) – Del Piero (Quagliarella 77), Toni.

Un duel de tristă amintire pentru fotbalul românesc, catalogat de foarte mulți specialiști ca fiind meciul unei generații. România a avut victoria în piciorul lui Adrian Mutu, de la 11 metri, în minutul 81, dar legendarul Gianluigi Buffon s-a dovedit mai inspirat și a păstrat egalitatea pe tabelă.

Dacă „tricolorii” ar fi reușit să obțină victoria în acel duel, coroborat și cu egalul din primul joc, cu Franța, ar fi avansat din nou în sferturi.

Nu s-a întâmplat acest lucru, însă România a demonstrat că poate evolua de la egal la egal împotriva campioanei mondiale în exercițiu.

Selecționerul Victor Pițurcă a pregătit acel meci exemplar. România a gestionat corect aproape toate momentele jocului, fiindu-i de multe ori superioară Italiei. Din păcate, penalty-ul ratat a umbrit foarte mult meritele antrenorilor și jucătorilor, în final.

În ultimul meci, decisiv pentru calificarea în „sferturi”, România a pierdut confruntarea cu Olanda, scor 0-2 (Huntelaar 54, Van Persie 87). Nu am obținut o victoria în fața unei echipe deja calificate, iar România a părăsit turneul în lacrimi de frustrare, cu sentimentul că se putea mai mult.

EURO 2000: România – Italia 0-2

• Au marcat: Totti 33, Inzaghi 43
  • România: Stelea – Filipescu, Belodedici, Ciobotariu, Chivu – Fl. Petre, Gâlcă (Lupescu 68), Hagi, Munteanu – Moldovan (Ganea 54), Mutu.
  • Italia: Toldo – Zambrotta, Cannavaro, Nesta, Iuliano, Maldini (Pessotto 46) – Fiore, Conte (Di Biagio 55), Albertini – Inzaghi, Totti (Del Piero).

Chiar dacă acest duel nu a avut un final fericit, a reprezentat ultimul meci în echipa națională a României pentru marele Gică Hagi. O ultimă fărâmă de geniu arătată de „Rege” pentru prima reprezentativă. Cum se putea altfel, decât într-un sfert de finală la Campionatul European?!

În minutul 35, la doar două minute după ce Francesco Totti deschidea scorul cu un exterior la colțul lung, Gică Hagi reușea un lob de efect peste Francesco Toldo, însă balonul s-a încăpățânat să ia efect și să se oprească agonizant în bara porții.

În repriza secundă,  cu două goluri avans pe tabelă, tensiunea a luat proporții. Mai ales pentru Gică Hagi. În minutul 55 primește un cartonaș galben pentru un fault extrem de dur. Apoi, în minutul 59, este eliminat de arbitrul Vitor Melo Pereira, după ce a fost acuzat că a simulat pentru a obține o lovitură de la 11 metri.

România pierdea duelul cu Italia, dar lăsa o impresie foarte bună după EURO 2000.

EURO 2008: România – Franța 0-0

• România: Lobonț - Contra, Tamaș, Goian, Raț - Cociș (Codrea 64), Rădoi (Dică 90+3), Chivu, Nicoliță – D.Niculae, Mutu (M.Niculae 78).
  • Franța: Coupet – Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal – Ribery, Toulalan, Makelele, Malouda – Anelka (Gomis 72), Benzema (Nasri 78).

Revenim la Campionatul European din 2008, care s-a disputat în Elveția și Austria, unde naționala lui Victor Pițurcă a fost foarte aproape de o calificare istorică în „sferturi”, din „Grupa Morții” cu Italia – campioana mondială în exercițiu, Franța – vicecampioana mondială în exercițiu și Olanda – viitoarea finalistă de Cupă Mondială, doi ani mai târziu.

Meciul contra Franței a fost primul pentru naționala României în grupă, iar Victor Pițurcă a reușit să închidă foarte bine jocul, fără a le da mari speranțe jucătorilor din „Hexagon” că vor putea scoate mai mult decât un egal.

EURO 1984: România – Spania 1-1

• Au marcat: Boloni 35 / Carrasco 22 – pen.
  • România: Lung – Rednic, Ștefănescu, G.Iorgulescu, Ungurean – Coraș, Dragnea (Țicleanu 57), Boloni, Klein – Cămătaru, Gabor ( Hagi 76).
  • Spania: Arconada – Urquiaga, Maceda, Goikoetxea, Jose Camacho – Munoz, Senor, Gallego, Gordillo (A.Moreno 73) – Santillana, Carrasco.

Pe 14 iunie 1984, pe „Stade Geoffroy Guichard” din Saint-Etienne, naționala României bifa primul său meci în cadrul unui turneul final european, în companiei Spaniei, și  reușea un rezultat mai mult decât onorabil, scor 1-1.

Un punct mare, care oferea jucătorilor lui Mircea Lucescu o perspectivă îndrăzneață în viitoarele confruntări din grupă. Ca de fiecare dată, România a avut ghinionul de a evolua într-o grupă de foc, alături de Germania de Vest, Spania și Portugalia.

Din păcate, după egalul contra Spaniei, au urmat două înfrângeri la limită cu Germania de Vest, scor 1-2 (Voller 25, 66/ Coraș 46), și Portugalia 0-1 (Nene 81), iar „tricolorii” aveau să părăsească competiția. Totuși, pentru un debut la EURO, România avea să demonstreze pentru prima oară că se poate bate de la egal la egal forțele Europei.

Toate partidele României la Campionatele Europene:

EURO 1984 (Franța): România – Spania 1-1 (Boloni 35/ Carrasco 22 pen), Germania de Vest – România 2-1 (Voller 25, 66/ Coraș 46), Portugalia – România 1-0 (Nene 81).

EURO 1996 (Anglia): România – Franța 0-1 (Dugarry 25), Bulgaria – România 1-0 (Stoichkov 3), România – Spania 1-2 (Răducioiu 29/ Manjarin 11, Amor 84)

EURO 2000 (Belgia și Olanda): Germania – România 1-1 (Scholl 28/ Moldovan 5), România – Portugalia 0-1 (Costinha 90+4), Anglia – România 2-3 (Shearer 41 pen, Owen 45/ Chivu 22, Munteanu 48, Ganea 89 pen), Italia – România 2-0 (Totti 33, Inzaghi 43).

EURO 2008 (Elveția și Austria): România – Franța 0-0, Italia – România 1-1 (Panucci 56/ Mutu 55), Olanda – România 2-0 (Huntelaar 54, Van Persie 87)
EURO 2016 (Franța): Franța – România 2-1 (Giroud 57, Payet 90+6/Stancu 65 pen), România – Elveția 1-1 (Stancu 18 pen/ Mehmedi 57), România – Albania 0-1 (Sadiku 43).