Formula 1: Dublă RedBull în Arabia Saudită - Campionul mondial, revenire spectaculoasă

Plecat din pole-position, Sergio Perez a câștigat Marele Premiu de Formula 1 din Arabia Saudită, mexicanul fiind urmat de Max Verstappen, performerul zilei. Campionul mondial en-titre a fost al 15-lea pe grila de start, dar a încheiat pe doi: RedBull a bifat „dubla” pe circuitul de la Jeddah.

Max VerstappenFoto: DPPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

UPDATE:

Apelul celor de la Aston Martin a fost acceptat, iar târziu în noapte s-a revenit la podiumul înregistrat pe circuit: penalizarea de 10 secunde pentru Fernando Alonso a fost anulată, astfel că ibericul a bifat podiumul cu numărul 100 al carierei.

Max Verstappen, al doilea deși a plecat în cursa de la Jeddah de pe 15

RedBull a arătat în Arabia Saudită că joacă (cel puțin în acest moment) la alt nivel față de concurență. Sergio Perez a câștigat pe circuitul de la Jeddah după ce a plecat din pole-position, în timp ce Max Verstappen a fost al doilea la finalul cursei, cu toate că a fost al 15-lea pe grila de start.

Podiumul a fost completat inițial de veteranul Fernando Alonso (Aston Martin - ar fi fost podiumul cu numărul 100 din carieră), însă ibericul a primit o penalizare de 10 secunde după încheierea cursei și a terminat până la urmă Grand Prixul pe 4.

În urma acestei decizii, George Russell (Mercedes) a prins in extremis podiumul.

Au mai încheiat în puncte pe circuitul de la Jeddah: Lewis Hamilton (pe 5), Carlos Sainz (Ferarri - locul 6), Charles Leclerc (Ferrari - locul 7), Esteban Ocon (Alpine - locul 8), Pierre Gasly (Alpine - locul 9) și Kevin Magnussen (Haas - locul 10).

Pilotul zilei: Max Verstappen