VIDEO Liga 1, play-off: FCSB, tot mai departe de titlu - Înfrângere cu Universitatea Craiova pe Arena Națională

FCSB a făcut un pas greșit în cursa de urmărire a liderului CFR Cluj: echipa antrenată de Toni Petrea a pierdut duminică, scor 2-0, împotriva formației CS Universitatea Craiova. Meciul de pe Arena Națională a avut loc în etapa a treia a play-off-ului Ligii 1.

Golurile au fost marcate de Andrei Ivan ('45+1, penalty) şi Ovidiu Bic ('74).

În urma acestui succes, CSU Craiova a acumulat 33 de puncte și a revenit pe podium (locul 3). De cealaltă parte, FCSB rămâne la 5 lungimi în spatele liderului CFR Cluj (care se va duela luni cu FC Argeș).

În minutul 9, Feşnic a anulat un gol al lui Edjouma pentru henţ.

Au evoluat echipele:

FCSB: Târnovanu – V. Creţu (V. Gheorghe ’75), Vinicius, Cristea, Radunovic – Olaru, Şut (Mamut ’77), Edjouma (Keşeru ’46) – Oct. Popescu, Tănase, Coman (Cordea ’46). Antrenor: Anton Petrea.

CSU Craiova: Pigliacelli – Bancu, Screciu, Papp, Vătăjelu (Vlădoiu ’80) – A. Creţu, Mateiu (Bic ’64) – Ivan, Nistor (Baiaram ’74), Gustavo (M. Constantin ’81) – Koljic (Markovic ’64). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Desfășurarea meciului FCSB - Universitatea Craiova 0-2

'90+3 Pigliacelli scoate de sub bară mingea trimisă cu capul de Tănase.

'83 Cordea șutează pe direcția lui Pigliacelli.

'74 Gol Craiova! Ovidiu Bic trimite din prima, cu exteriorul, și mingea se oprește în vinclul porții.

'59 Ocazii imense pentru FCSB! Cristea îl ia la țintă pe Pigliacelli cu o lovitură de cap, mingea revine la jucătorul gazdelor și acesta trimite în bară.

'55 Octavian Popescu avansează până în careu cu mingea la picior, dar trage în plasa laterală.

'51 Șut trimite cu capul la colțul lung, dar Pigliacelli se întinde și respinge în lateral.

'45+1 Gol Craiova! Ivan șutează violent pe centrul porții și înscrie!

'44 Penalty pentru Craiova! Ivan este faultat în careu de Cristea și Feșnic dictează lovitură de la 11 metri.

'37 Vinicius trimite cu capul pe jumătatea porții, Pigliacelli este atent și respinge.

'30 Meciul este unul liniștit, fără mari ocazii.

'9 Momente tensionate pe Arena Națională! Edjouma trimite mingea în poartă cu brațul, gazdele se bucură, dar golul este anulat după câteva secunde (nu este clar dacă pentru henț sau pentru fault în atac).

'3 Octavian Popescu urmărește o centrare, încearcă un voleu dintr-o poziție bună, dar ratează execuția.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!
Opinii
07:45
Noroc sau speculăCum mai poți găsi bilete la România - Olanda » Șanse infime prin varianta oficială
30.06
MergE pe RomâniaÎncă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”