VIDEO Novak Djokovic, în optimi la Roland Garros 2024 - A fost condus cu 2-1 la seturi și a obținut victoria la 3 dimineața

​Novak Djokovic a avut mari probleme cu jucătorii italieni în 2024, iar Lorenzo Musetti a condus cu 2-1 la seturi în partida disputată în turul trei la Roland Garros. Liderul clasamentului mondial a revenit spectaculos și a făcut încă un pas spre titlul de Grand Slam cu numărul 25, după un meci care a durat patru ore și jumătate și s-a terminat la ora locală 03:06.

Novak Djokovic, victorie în cinci seturi cu Lorenzo Musetti

Nole s-a impus în cinci seturi în fața italianului de pe locul 30 ATP, scor 7-5, (4)6-7, 2-6, 6-3, 6-0.

La ora 02:00, Musetti conducea cu 2-1 la seturi și 2-1 în al patrulea set, dar a mai obținut un singur game până la finalul partidei.

Pentru Novak Djokovic urmează un meci cu Francisco Cerundolo (27 ATP), jucător argentinian care îi poate pune probleme sârbului pe zgură. Cei doi se vor întâlni pentru prima oară.

De știut:
  • Nole deţine acum recordul pentru cel mai târziu sfârşit de meci din istoria Roland Garros. Precedentul record era sfertul de finală dintre Rafael Nadal şi Jannik Sinner, care s-a încheiat la ora 01:26, în octombrie 2020.
  • Novak Djokovic l-a egalat pe Roger Federer în ceea ce priveşte numărul de victorii la turneele de Grand Slam: 369.
  • Victoria cu Musetti este a 95-a din cariera lui Djokovic pe zgura de la Roland Garros.
  • Djokovic a fost învins anul acesta de italienii Jannik Sinner (semifinale Australian Open) și Luca Nardi (turul trei la Indian Wells), dar și de norvegianul Casper Ruud (semifinale Monte Carlo Masters), chilianul Alejandro Tabilo (turul trei la Roma Masters) și cehul Tomas Machac (semifinale ATP Geneva).

h2: Roland Garros 2024 - Tabloul masculin - Optimi de finală

Novak Djokovic (1) - Francisco Cerundolo (23)
Taylor Fritz (12) - Casper Ruud (7)
Alexander Zverev (4) - Holger Rune (13)
Alex De Minaur (11) - Daniil Medvedev (5)
Matteo Arnaldi - Stefanos Tsitsipas (9)
Felix Auger-Aliassime (21) - Carlos Alcaraz (3)
Hubert Hurkacz (8) - Grigor Dimitrov (10)
Corentin Moutet - Jannik Sinner (2).

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai - 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!