Renaștere   Yeboah  a marcat primele sale goluri pentru Brondby, în minutele 90+2 și 90+8. Descătușare pentru fostul jucător de la CFR
Emmanuel Yeboah, la Brondby / Foto: Imago

Renaștere Yeboah a marcat primele sale goluri pentru Brondby, în minutele 90+2 și 90+8. Descătușare pentru fostul jucător de la CFR

• Emmanuel Yeboah (21 de ani) a reușit cel mai bun joc al său la Brondby de când s-a transferat în Danemarca, de la CFR Cluj.
  • Atacantul a marcat două goluri pe final de joc și a salvat un punct echipei sale.

Emmanuel Yeboah a fost rezervă pentru Brondby în prima etapă a campionatului din Danemarca, în deplasarea de la Viborg.

Fotbalistul ivorian a intrat în teren în minutul 83, în locul lui Filip Bundgaard, și s-a dovedit omul meciului.

Yeboah a marcat primele goluri pentru Brondby

Primul gol reușit de Emmanuel Yeboah a picat în minutul 90+2, la 2-1 pentru Viborg.

Mingea a ajuns la punctul cu var, acolo unde Yeboah o aștepta nerăbdător. Acesta nu a mai făcut stop, ci a șutat direct, în stânga portarului.

Totuși, în minutul 90+6, Viborg a reușit să revină în avantaj și se părea că va păstra toate cele trei puncte acasă.

Nu avea să fie așa. În minutul 90+8, Yeboah a fost omul potrivit la locul potrivit. Fostul jucător al celor de la CFR Cluj a reluat balonul în plasă cu capul, după o respingere stângace a portarului advers.

Yeboah a trecut peste „pasa proastă”

Emmanuel Yeboah a fost vândut de CFR Cluj la Brondby în vara lui 2023, în schimbul a 1.800.000 de euro.

650.000 de euro
este cota actuală de piață a lui Yeboah, conform transfermarkt.de

Atacantul era considerat văzut drept o mare lovitură dată de către danezi. O investiție ce le va aduce foarte mult profit pe viitor.

Din păcate, Yeboah nu s-a adaptat deloc la viața din Danemarca și chiar și-ar fi cerut plecarea din Scandinavia.

A bifat doar patru minute pentru Brondby în campionat, iar viitorul său devenise unul incert.

În această perioadă de vară, Yeboah pare să fi trecut peste „pasa proastă” și este gata să revină în prim-plan.

A marcat două goluri și a ratat încă o ocazie mare în puțin peste cele 15 minute efective de joc, ceea ce arată o poftă considerabilă de joc.

Rămâne de văzut dacă va continua forma foarte bună și în etapele următoare, unde sunt șanse reale de a bifa mai multe minute decât a făcut-o până acum.

• În următoarea rundă, Brondby va juca acasă, contra celor de la Vejle, pe 29 iulie.

Spre Mondiale Cât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la  CM 2026
00:34
Spre MondialeCât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la CM 2026
Spre Mondiale Cât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la CM 2026
Scandal la Dinamo  A aruncat cu sticla după Kopic și a  plecat de la echipă
07.09
Scandal la Dinamo A aruncat cu sticla după Kopic și a plecat de la echipă
Scandal la Dinamo  A aruncat cu sticla după Kopic și a plecat de la echipă
UPDATE  Replică după ce  Ianis Hagi  s-a delimitat de el: „Niciodată nu am pretins asta!”
07.09
UPDATE Replică după ce Ianis Hagi s-a delimitat de el: „Niciodată nu am pretins asta!”
Vin întăriri Șumudică promite că aduce un vârf letal la  Rapid : „N-a călcat atacant ca el în România”
07.09
Vin întăririȘumudică promite că aduce un vârf letal la Rapid: „N-a călcat atacant ca el în România”
Vin întăriri Șumudică promite că aduce un vârf letal la Rapid : „N-a călcat atacant ca el în România”