Revelație  Un puști de  17 ani , două goluri în amicalul câștigat cu 5-0 de FC Botoșani
Bogdan Andone (foto: imago)

Revelație Un puști de 17 ani, două goluri în amicalul câștigat cu 5-0 de FC Botoșani

• FC Botoșani a învins echipa Chiemgau Traunstein, scor 5-0, în primul meci amical din cadrul stagiului de pregătire din Austria.
  • Juniorul Denis Ștefan (17 ani) a înscris două goluri pentru echipa antrenată de Bogdan Andone.

Pentru FC Botoșani au marcat de câte două ori Denis Ștefan și Adrian Chică-Roșă, iar o reușită i-a aparținut lui Enzo Lopez.

Traunstein evoluează în Landesliga Bayern Südost, a șasea ligă din Germania.

Pentru formația din Germania joacă și Sascha Marinkovic, fiul unui român și al unei sârboaice. Atacantul în vârstă de 31, fost talent al Academiei Hagi, și-a povestit viața tumultuoasă pentru GOLAZO.ro.

Bogdan Andone: „Juniorii sunt viitorul acestei echipe”

„Un meci de antrenament binevenit, un joc în care diferența de valoare, de calitate, s-a văzut. Tocmai de aceea a fost extrem de util pentru noi acest antrenament, ca joc, ca ritm, ca intensitate.

Sunt mulțumit în mare măsură de prestația băieților. Important e că reușim să marcăm, să avem ocazii de gol și să nu primim gol.

Legat de marcatori, important e că băieții au ajuns la finalizare. Mă bucur că juniorii care sunt cu noi au avut șansa să joace.

Denis Ștefan are calități foarte bune, trebuie să avem grijă de el, mă bucur că a avut reușite. A avut 45 de minute de joc în care și-a făcut treaba foarte bine.

La fel și Chică-Roșă, a alergat, a marcat, și-a creat situații. Important e ca juniorii să se antreneze cu noi, iar când avem posibilitatea, să joace, pentru că ei sunt viitorul acestei echipe”, a spus Bogdan Andone.

Chapi, noul mijlocaș al lui FC Botoșani

Antrenorul Bogdan Andone a anunțat că FC Botoșani l-a transferat pe Chapi (26 de ani), un mijlocaș argentinian care a făcut ultima oară parte din lotul lui Belenenses.

„Deocamdată, mă bucur că am reușit să luăm încă un mijlocaș, Chapi, box to box, care a jucat sezonul trecut în Portugalia, la Belenenses. Avem nevoie să ne întărim, să avem concurență pe posturi, să avem dubluri, așteptăm să găsim jucători în perioada următoare care să fie de nivelul pe care ni-l dorim”, a afirmat Bogdan Andone.

De-a lungul carierei, Gaston Manuel Romano (Chapi) a jucat pentru River Plate U20, Huracan U20 și II, Espinho, CF Estrela, Taranto și Belenenses.

FC Botoșani - Chiemgau Traunstein 5-0

• Au marcat: Denis Ștefan ('33, '44), Adrian Chică-Roșă ('47, '61) și Enzo Lopez ('42).

FC Botoșani în prima repriză: Kukic - Gligor, Sadiku, Miron, Țigănașu - Aldair, Ștefan, Mouaddib - Mitrov, Mailat, Lopez

FC Botoșani în a doua repriză: Pap, Ciobanu - Creț, Șeroni, Celea, Pavlovic - Dican, Florescu, David - Kaprof, Cărăușu, Chică-Roșă.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!