Va juca în Ligă  Florinel Coman  s-a calificat  cu Al-Gharafa în grupele Ligii Campionilor Asiei
Florinel Coman. Foto: X /@algharafaclub

Va juca în Ligă Florinel Coman s-a calificat cu Al-Gharafa în grupele Ligii Campionilor Asiei

• Florinel Coman (26 ani) a fost titular în meciul dintre Al-Gharafa (Qatar) și Al-Ahli Dubai (Emiratele Arabe Unite).
  • Echipa fotbalistului român s-a impus cu 1-0 și s-a calificat în grupele Ligii Campionilor Asiei.

Coman s-a aflat pe teren încă de la începutul meciului de pe Al Bayt Stadium din Al Khor (Qatar).

Vis spulberat  FCSB pierde cu Sparta Praga și este  eliminată  din Liga Campionilor

Al-Gharafa a marcat prin Joselu, fost atacant al echipei Real Madrid, în minutul 6, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

Trupa din Qatar a dat lovitura în minutul 50, când tunisianul Ferjani Sassi a înscris cu o lovitură de cap, după centrarea lui Jamal Hamed.

Al-Ahli Dubai a încercat să egaleze, a avut 68% posesie, dar nu a reușit să înscrie și Al-Gharafa s-a calificat în grupele Ligii Campionilor AFC.

Sârbul Bogdan Planic, fost fundaș la FCSB, a fost integralist la Al-Ahli Dubai.

Florinel Coman a stat pe teren până în minutul 90+6, când a fost înlocuit cu qatarezul Rabih Boussafi.

• Statisticile lui Coman în meciul cu Al-Ahli Dubai: 36 de atingeri de balon, 10/16 pase reușite, 1/5 centrări, 1 șut pe poartă și 1 pe lângă, 0/4 driblinguri, 17 mingi pierdute.
6,8
este nota pe care site-ul de specialitate SofaScore i-a acordat-o lui Florinel Coman pentru evoluția din meciul cu Al-Ahli Dubai. Doar Joselu a primit mai puțin (6,7).
  • Pentru Al-Gharafa urmează meciul cu Al Ahli Doha din etapa a doua a campionatului din Qatar. Partida va avea loc pe 18 august, de la ora 20:30, la Doha.

În grupele Ligii Campionilor Asiei a ajuns și Shandong Taishan, după ce formația din China a trecut la loviturile de departajare de Bangkok Utd (Thailanda), scor 4-3 (a fost 1-1 după 120 de minute).