Vis spulberat  FCSB pierde cu Sparta Praga și este  eliminată  din Liga Campionilor +41 foto
FCSB - Sparta Praga

Vis spulberat FCSB pierde cu Sparta Praga și este eliminată din Liga Campionilor

• FCSB a ratat calificarea în play-off-ul UEFA Champions League, după ce a pierdut returul „dublei” cu Sparta Praga din turul 3 preliminar, scor 2-3. A fost 1-1 în tur, în Cehia.
  • FCSB își continuă aventura în Europa League, unde va da în play-off peste LASK Linz (Austria): meciul tur va fi în deplasare, pe 22 august, iar returul acasă, pe 29 august.
  • Dacă pierde cu LASK Linz, FCSB merge automat în grupele Conference League.
  • De cealaltă parte, Sparta Praga se va duela pentru calificarea în Champions League cu Malmo, formație care a eliminat-o pe PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu.
Lucescu, eliminat!   PAOK  a pierdut acasă cu Malmo și merge în Europa League

Cronică de Theodor Jumătate: Prea târziu! Prea târziu!

• FCSB s-a prăbușit marți în primele 45 de minute. A revenit de la 0-3 la 2-3. Dar tot a pierdut
  • FCSB - SPARTA 2-3. După 1-1 în tur, am crezut că FCSB se poate califica. Lovitură cruntă: la pauză era 0-3. Golurile lui Olaru (60) și Edjouma (85) au reaprins speranța în repriza secundă. N-au fost suficiente pentru egalare și prelungiri: 2-3, final.
  • Echipa lui Elias Charalambous a fost surprinsă încă o dată la fazele fixe. A luat golul de 0-1 după corner, la fel ca la Praga. A acuzat șocul, cedând apoi încă de două ori.
  • FCSB s-a trezit după pauză, a avut o repriză secundă bună, ofensivă, agresivă. Totul sau nimic. A atacat până în final. A presat până la capăt. N-a putut mai mult. Continuă în Europa League, o așteaptă LASK Linz în play-off.

O seară în care am sperat în drum spre Ghencea. Și la arenă, până când a început meciul.

Ce s-a întâmplat în tur ne-a înșelat

După 1-1 în tur, la Praga, am sperat într-o nouă calificare a unei echipe românești în play-off-ul Ligii, la cinci ani de la CFR.

Am sperat, crezând că acel 1-1 din Cehia spunea ceva și despre FCSB, nu doar despre Sparta. Că aveam o campioană aproape de rivala sa, deși cifrele indicau altceva. Sparta avea o valoare dublă a lotului.

Scorul de pe „Letna” ne-a înșelat. FCSB nu era chiar atât de aproape de adversară.

Credeam că se poate repeta 2016. „Suntem aici să schimbăm povestea”

Ne-am amintit de povestea din 2016. Tot cu Sparta, tot în turul 3 preliminar de Champions și tot 1-1 în deplasare în prima manșă.

Credeam că se poate repeta și acel 2-0. Dar atunci era un Stanciu care marca trei goluri din trei tur-retur. Cine putea fi Stanciu acum? Nu mai există unul ca el la FCSB. E dificil doar cu dorință.

„Suntem aici să schimbăm povestea”, ne-a avertizat Lars Friis, antrenorul danez al Spartei. Poate greșește, ne-am gândit. Nu a greșit.

FCSB - Sparta Praga FCSB - Sparta Praga FCSB - Sparta Praga FCSB - Sparta Praga FCSB - Sparta Praga
+41 Fotografii
labels.photo-gallery

Tribunele pline, de record, dar nu joacă fanii. Și un teren foarte rău

Atmosfera din Ghencea, frenetică, incendiară. Mult dincolo de 32 de grade, cât indica termometrul.

Se aștepta un nou record pe „Steaua” al fanilor FCSB, care să întreacă bariera de la 1-0 cu CFR din sezonul trecut, 28.519 spectatori. Și a fost record.

28.875
de spectatori au fost marți seară în Ghencea la FCSB - Sparta

Terenul, foarte rău, mai rău decât vineri la 3-2 cu Farul. Gazonul părea zdrobit de crampoane, de parcă ar fi fost sfârșitul sezonului, nu începutul său.

Doar apa lansată din aspersoare putea face acest teren practicabil. Cât de cât. Era mai bun pentru mingi aeriene. Atenție la fazele fixe ale cehilor!

Stadion Ghencea

Stadion Ghencea Stadion Ghencea Stadion Ghencea Stadion Ghencea Stadion Ghencea
+23 Fotografii

Când a început FCSB - Sparta, la Salonic era 3-2 la pauză, un incredibil 3-2 la PAOK - Malmo după 2-2 în tur. Vedeam echipa lui Răzvan Lucescu așteptând FCSB sau Sparta în play-off, însă cum luptau suedezii.

În Ghencea, arena răsuna „București, Steaua București”. Cu o asemenea forță în spate, calificarea părea asigurată. Presiunea asupra adversarilor era uriașă. Însă nu jucau fanii. Iar ne-am înșelat.

Iar nepregătiți la fazele fixe

La primul fluier al arbitrului, cehii ne-au surprins. Erau toți în jumătatea de teren a FCSB.

Roș-albaștrii au încercat să scape de presing. Prea puțin au avansat și, când s-au apropiat de careul oaspeților, au uitat că trebuie să finalizeze. Degeaba ajungi în zona periculoasă dacă nu ești periculos.

Și a venit un corner, al doilea al Spartei marți seară. Mai primiserăm un avertisment la conferința de luni. „Suntem buni la fazele fixe, sunt arma noastră”, afirma mijlocașul Kairinen.

În tur, a marcat Olatunji după corner. Acum, iar ne-au prins nepregătiți și Birmancevic a deschis scorul. 0-1 după 13 minute.

Danezul i-a dat penalty danezului. Plus Haraslin: 0-3

Era doar începutul. Încă mai speram atunci. Pasele FCSB aveau o oarecare fluență.

Dar Sparta pândea la fiecare ocazie contraatacul decisiv. În minutul 26, Olatunji a fost la capătul unui asemenea contraatac. S-a prăbușit în careu după o ciocnire cu Dawa.

Arbitrul, danezul Morten Krogh, compatriotul lui Lars Friis, antrenorul praghezilor, parcă de-abia aștepta. Penalty, transformat de același Birmancevic (0-2, 28).

Imediat, Olaru a căzut și el în careul cehilor. FCSB voia tot 11 metri. A primit trei cartonașe galbene. Olaru, Băluță și Charalambous.

Și Sparta a mai surprins o dată. Haraslin a marcat la colțul lung: 0-3 (37). Scorul la pauză.

Golul lui Olaru ne-a mai aprins o dată speranța

După 15 minute la vestiare, triplă schimbare, tradițional. Au ieșit aripile Ștefănescu și Băluță, plus Șut. Au intrat Baeten, Popa și Edjouma.

Un sfert de oră în repriza secundă, golul lui Olaru (60) ne-a reaprins speranța. 1-3. Cine știe? Poate că, totuși, dorința extraordinară e suficientă.

FCSB a apăsat tot mai mult. A crescut ritmul, viteza, pericolul. Mai vine un gol?

Roș-albaștrii erau cu toată echipa în jumătatea de teren adversă. Pauza de hidratare le-a întrerupt ofensiva, elanul.

FCSB, încă un gol. Final de totul sau nimic. A forțat până în ultima clipă

În Grecia, PAOK sărbătorea în minutul 90+6. Dar Malmo a egalat în 90+7 și a învins în prelungiri, 4-3, aruncând Salonicul în disperare.

FCSB nu se predase. Mai lupta. Și încă un gol. Edjouma, cu capul, după centrarea lui Olaru.

Era minutul 85. 2-3. Încă era timp de egalare. Întregul stadion urla, încuraja, spera.

Toată lumea visa din nou. FCSB a mizat totul pe atac. Totul sau nimic. A forțat egalarea până în ultima secundă, până la capăt. N-a mai putut egala.

Peluza Nord striga: „Hoții, hoții!”. Dar scorul nu se mai schimba. Sparta continuă în Liga Campionilor. FCSB e în Europa League. O așteaptă LASK Linz în play-off.

FCSB - Sparta Praga 2-3

• Au marcat: Olaru '60, Edjouma '85 / Birmancevic '13, '28, Haraslin '37
  • 28.875 spectatori au asistat la meci pe stadionul „Steaua”, număr-record pe noua arenă

Crețu s-a ales cu un galben după fluierul de final. Preparatorul fizic Thomas Neubert a primit cartonaș roșu.

Final de meci - FCSB pierde cu 2-3 și ratează calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.

Min. 90+4 - Târnovanu primește un cartonaș galben. Nervii sunt întinși la maxim.

Min. 90+3 - Olaru trage din cădere și obține un corner. Târnovanu merge în careul advers.

Min. 90+1 - Baeten centrează, dar Popa și Edjouma nu ajung la minge.

Repriza secundă este prelungită cu 5 minute.

Min. 90 - Sparta trage de timp, antrenorul Friis primește galben.

Min. 87 - Crețu se grăbește și trage mult peste poartă.

Min. 85 - Goool FCSB! Olaru trimite o pasă peste apărarea adversă, Edjouma urmărește și înscrie cu capul!

Min. 84 - Sparta face și ultimele schimbări: au ieșit Birmancevic (marcatorul primelor două goluri) și Laci, au intrat Solbakken și Sadilek.

Min. 83 - Alhassan se zbate la marginea careului advers, trage din întoarcere, dar ratează complet ținta.

Min. 80 - Olaru trage peste poartă din lovitură liberă.

Min. 79 - Kuchta îl oprește pe Alhassan și primește un galben.

Min. 76 - Popa preia, este înconjurat de adversari, dar până la urmă trage. Mingea se duce pe lângă poartă.

Min. 72 - Modificare și la FCSB: Lixandru este înlocuit cu Alhassan.

Min. 68 - Schimbări la Sparta: au intrat Danek și Kuchta, au ieșit Haraslin (marcatorul golului 3) și Olatunji.

Min. 62 - Cartonaș galben pentru Birmancevic.

Min. 60 - Goool FCSB! Olaru recuperează o minge de la Birmancevic și înscrie cu un șut de la marginea careului. Vindahl nu a putut interveni.

Min. 56 - Vitik urmărește o minge trimisă din corner, însă lovește imprecis cu capul.

Min. 53 - Schimbare la Sparta: Preciado iese (avea galben), Wiesner intră.

Min. 52 - Duel între căpitani, Sorensen îl faultează pe Olaru și se alege cu un galben.

Min. 52 - Olatunji trece în viteză, încearcă să-l dribleze pe Târnovanu, dar portarul intervine.

Min. 49 - Popa recuperează o minge, pasează pentru Baeten, dar șutul belgianului este atenuat de un adversar.

Min. 48 - Lixandru lovește un adversar și primește cartonaș galben.

Min. 47 - Dawa pierde mingea, dar Lixandru respinge în corner.

Min. 46 - A început repriza secundă.

Trei schimbări la FCSB: Au intrat Baeten, Edjouma și Popa, au ieșit Ștefănescu, Șut și Băluță.

Derapaj xenofob al fanilor cehi, care strigă „Țiganii, țiganii” către suporterii gazdelor de la FCSB.

Fanii cehi au fost urcați la nivelul 2 al arenei „Steaua” Fanii cehi au fost urcați la nivelul 2 al arenei „Steaua”
Fanii cehi au fost urcați la nivelul 2 al arenei „Steaua”

Pauză în Ghencea. FCSB e condusă cu 3-0.

Min. 45+1 - Miculescu preia în careu și șutează puternic, dar portarul prinde.

Prima repriză a fost prelungită cu 2 minute.

Min. 44 - Băluță trage pe lângă poartă.

Fanii au început să plece din Ghencea.

Min. 39 - Șut recuperează o minge și șutează, dar trage mult peste poartă.

Min. 37 - Gol Sparta! Haraslin marchează cu un șut superb din interiorul careului.

Min. 34 - Preciado îl faultează pe Băluță și primește cartonaș galben.

Min. 29 - Olaru este împins de Preciado la marginea careului, protestează și primește cartonaș galben. Sunt avertizați și Băluță și antrenorul Elias Charalambous.

Min. 28 - Gol Sparta! Birmancevic îl învinge pentru a doua oară pe Târnovanu, care a sărit în direcția opusă.

Min. 26 - Penalty pentru Sparta! Dawa și Olatunji se lovesc cap în cap, atacantul Spartei rămâne întins pe gazon și arbitrul arată punctul cu var. Decizia este menținută și dupăa analiza VAR.

Min. 24 - Miculescu cade lângă careul advers, dar nu primește nimic.

Min. 18 - Ștefănescu își încearcă norocul de la marginea careului, trage cu efect, dar mingea se duce departe de poartă.

Min. 15 - Ngezana trimite cu capul după un corner, dar nu lovește suficient de puternic. Olatunji scapă pe contraatac, însă Târnovanu apără.

Min. 13 - Gol Sparta! Lixandru respinge de pe linia porții, dar Birmancevic este pe fază și împinge mingea în poartă.

Min. 10 - Prima fază pentru FCSB. Olaru trage, Miculescu deviază, dar Vindahl prinde.

Min. 4 - FCSB se apără aglomerat, mingea este scoasă până la urmă din careu.

• Stadion: Steaua (București)
  • Arbitru: Morten Krogh // Asistenți: Wollenberg Rasmussen, Steffen Bramsen (toți din Danemarca)
    Arbitru VAR: Jochem Kamphuis // Asistent VAR: Pol van Boekel (Țările de Jos)

21:30 Scenografie spectaculoasă în Peluza Nord

21:05 Atmosfera din Ghencea, înainte de meciul FCSB - Sparta Praga

21:00 Mihai Toma, în cârje

Mihai Toma, 17 ani, mijlocașul care i-a impresionat pe antrenorii FCSB în cantonamentul de la Apeldoorn, a suferit o accidentare foarte gravă acum 3 săptămâni și a venit la meci în cârje.

Tânărului fotbalist i s-a inserat un șurub în laba piciorului, în timpul intervenției chirurgicale.

20:40 Imagini cu sosirea jucătorilor de la FCSB la stadion

20:25 Scenografie specială

La stația arenei „Steaua” s-a anunțat „o scenografie de excepție. Spectatorii din Peluza Nord sunt rugați să nu mute cartoanele de pe scaune”.

20:10 Gazonul arată rău

Terenul de joc nu se prezintă în condiții optime: sunt multe suprafețe fără iarbă în Ghencea.

19:45 Sparta Praga, ședință foto în București

Cehii au publicat un articol pe site-ul oficial în care descriu cele mai importante puncte de interes din București și au postat și câteva imagini cu tricoul vișiniu în diverse locații.

„Bucureștiul oferă o mulțime de locuri frumoase, unde poți petrece timpul, de exemplu, până la startul manșei secunde din turul trei preliminar al Ligii Campionilor împotriva FCSB”, au scris ei.

Publicată de AC Sparta Praha pe Marţi, 13 august 2024

19:30 Înainte cu două ore de startul meciului, mulți suporteri s-au adunat deja la porțile stadionului

Miză uriașă la FCSB - Sparta Praga

Campioana României caută să repete evoluția excelentă din meciul tur, pentru a accede în play-off-ul UCL.

Elevii antrenați de Elias Charalambous au un moral bun mai ales după ce au reușit să obțină prima victorie din acest sezon din campionat, 3-2 , împotriva Farului.

Dacă va trece de Sparta Praga, FCSB va întâlni în play-off învingătoarea „dublei” dintre PAOK (Grecia) și Malmo (Suedia). De altfel, roș-albaștrii își vor asigura și prezenta în Europa League.

FCSB - Sparta Praga se dispută cu casa închisă

Cu câteva ore înaintea partidei, oficialii campioanei au anunțat că au vândut toate biletele pentru meciul din această seară.

„Biletele puse în vânzare pentru partida cu AC Sparta Praga, din turul 3 al UEFA Champions League au fost vândute în totalitate!

Vă mulțumim pentru extraordinarul interes acordat acestui meci și vă reamintim că porțile stadionului se vor deschide la ora 19:00. Astfel, vă rugăm încă o dată să vă prezentați la stadion din timp, pentru a evita aglomerația la porțile de acces!

Vă așteptăm alături de noi!”, a transmis campioana României prin intermediul rețelelor de socializare.

Liga Campionilor, un vis frumos pentru FCSB

Charalambous speră la o calificare în play-off, care ar readuce imnul Ligii Campionilor la un meci:

„E frumos să visăm, sunt situații pe care nu le poți cumpăra. E un vis să ne cânte imnul Champions League. Aceste momente trebuie câștigate.

Sunt fericit pentru băieți și pentru că trăiesc aceste momente de neuitat”, a mai spus tehnicianul campioanei.

Mihai Lixandru: „Sparta pleacă cu prima șansă, dar putem trece în turul următor”

Mihai Lixandru e încrezător în forțele echipei sale, dar recunoaște că, cel puțin după calculele hârtiei, Sparta Praga e favorită.

„Ne așteaptă un meci foarte dificil. Avem mult de muncit pentru un rezultat pozitiv. Suntem conștienți de valoarea echipei adverse. Suntem conștienți de experiența lor în cupele europene. Putem trece în turul următor.

Sparta pleacă cu prima șansă. Au un lot mult mai valoros, experiență mai mare mare în cupele europene. Dar noi compensăm cu puterea grupului și avem suporteri extraordinari.

Orice detaliu mic va face diferența. Vor pregăti mult mai bine meciul. Cred că i-am surprins puțin. Fazele fixe vor fi importante. Ei marchează mult din fixe. Știm asta. Sunt o echipă complexă, bună, trebuie să fim pregătiți de orice.

Nu suntem îngrijorați pentru golurile primite. E normal când te desfaci. Dar cred că avem o organizare defensivă foarte bună.

Ar fi un vis să cânte imnul Champions League. Îl întrebam pe Chiricheș că la play-off se cântă imnul. Acum 2-3 ani eram într-o situație grea, eram la Mioveni, Mediaș, situații grele. Mulțumesc lui Dumnezeu pentru ceea ce trăiesc”, a spus Lixandru.

Întrebat ce făcea în 2016, când FCSB elimina Sparta Praga în aceeași fază a competiției, mijlocașul a rememorat:

„Mă uitam la meci. Urmăream fiecare meci. Eram un copil care visa să ajungă aici. Îl urmăream pe Pinti, care atunci era jucător. Golurile lui Stanciu... Momente frumoase pentru ei, sper să le trăim și noi pe ale noastre”.

Va fi o provocare, dar încă nu am arătat de ce suntem capabili. Mă aștept la un meci similar cu cel de pe Letna. Poate că adversarul va fi mai activ pentru că va fi susținut de propriii fani, dar mergem la București pentru calificare Lukas Sadilek, mijlocaș Sparta Praga
CE NU S-A VĂZUT LA TV4 momente surprinse la România - Lituania: Lucescu uimește pe toată lumea + De ce s-a certat Ianis cu „tușierul”
10.09
CE NU S-A VĂZUT LA TV4 momente surprinse la România - Lituania: Lucescu uimește pe toată lumea + De ce s-a certat Ianis cu „tușierul”
„I-am criticat serios”Lucescu, despre Hagi și Mitriță: „Cu Kosovo au fost relaxați, superficiali, acum au fost decisivi”
10.09
Contraatacul care ne place  România - Lituania 3-1:  Concluzii la cald  de la masa presei
09.09
Contraatacul care ne place România - Lituania 3-1: Concluzii la cald de la masa presei
Contraatacul care ne place  România - Lituania 3-1: Concluzii la cald de la masa presei
VAR tricolorDouă faze cruciale judecate de arbitrajul video în favoarea României! Cum am ajuns de la eșec la victorie în numai 6 minute