Formula 1: Cursă nebună în Australia - Victorie pentru campionul mondial, doi veterani pe podium

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Australiei, un Grand Prix care a fost întrerupt de mai multe ori din cauza accidentelor. Podiumul pe circuitul Albert Park a fost completat de doi veterani, Lewis Hamilton (38 de ani) și Fernando Alonso (41 de ani).

Max VerstappenFoto: Scott Barbour / AP / Profimedia

Max Verstappen învingător în Australia - Lewis Hamilton și Fernando Alonso, pe podium

Cursa din Australia a fost presărată cu mai multe întreruperi și intrări ale Safety Car-ului în urma unor accidente. Cireașa de pe tort a fost steagul roșu (al doilea al zilei) apărut cu doar trei tururi înainte de finalul Grand Prixului (turul 55 din totalul de 58).

A urmat un restart, dar incidentele nu au lipsit: Carlos Sainz Jr. l-a acroșat pe Fernando Alonso, iar de aici a fost provocat un nou haos pe circuit.

Al treilea steag roșu, iar după minute bune de incertitudine s-a luat decizia ca ultimul tur să aibă loc sub Safety Car, iar plecarea în cursă s-a făcut conform clasamentului dinainte de ultimele incidente.

Marele Premiu din Australia, rezultate finale

De știut:

• Sergio Perez (RedBull) a fost votat pilotul zilei: a plecat ultimul în cursă, de pe linia boxelor, dar a reușit să termine în puncte (pe locul 5).
  • Deși a încheiat cursa în puncte, Carlos Sainz Jr. a primit o penalizare de 5 secunde după acroșajul din finalul cursei cu Fernando Alonso, iar Ferrari a plecat din Australia cu mâna goală (Charles Leclerc a abandonat).
  • A fost o cursă plină de incidente, doar 12 monoposturi reușind să treacă linia de sosire pe circuitul de la Albert Park.
  • A fost prima victorie a carierei pentru Max Verstappen în Australia.
  • McLaren a câștigat la Melbourne primele puncte din acest sezon: Lando Norris a încheiat pe 6, iar Oscar Piastri pe 8.
  • Lewis Hamilton a devenit primul pilot din istoria Formulei 1 care s-a clasat cel puțin o dată pe podium în 17 sezoane consecutive.