„Nu sunt Bad Boy” Mitriță a lipsit din primul 11 al Craiovei, dar  neagă conflictul  cu Gâlcă: „Și eu pot să fiu rezervă”
Alexandru Mitriță. Foto: Sport Pictures

„Nu sunt Bad Boy”Mitriță a lipsit din primul 11 al Craiovei, dar neagă conflictul cu Gâlcă: „Și eu pot să fiu rezervă”

• Alexandru Mitriță (29 de ani) a intrat pe teren în minutul 60 al partidei dintre FC Hermannstadt și Universitatea Craiova, dar acesta a negat orice fel de conflict cu antrenorul Constantin Gâlcă (52 de ani) și a afirmat că „și Mitriță poate să fie rezervă”.
  • Partida de la Sibiu, a doua din prima etapă a Ligii 1, s-a terminat cu scorul de 0-0.

Mitriță a fost cel mai bun jucător al oltenilor în sezonul precedent (16 goluri și 13 assisturi în Liga 1), dar nu s-a aflat în primul 11 al lui Gâlcă pentru duelul cu Hermannstadt.

Zero de Sibiu Hermannstadt - U Craiova, egal fără goluri »  Mitriță, campionul ratărilor

HERMANNSTADT - UNIVERSITATEA CRAIOVA 0-0. Alexandru Mitriță nu e în conflict cu Gâlcă: „Și Mitriță poate să fie rezervă”

Intrat pe teren în repriza secundă, atacantul a avut cinci ocazii mari de gol, dar n-a reușit să înscrie.

„Mitriță nu are voie să fie rezervă? Orice jucător poate să fie rezervă. Cât timp sunt cu sufletul la echipă, e vorba de o familie, un grup unit.

Mi s-a pus eticheta de «bad boy» (băiat rău), nu cred că este corect, nu a fost niciun fel de conflict. Și Mitriță poate să fie rezervă. Cât timp intru, 5-10 minute, dau totul să ajut echipa”, a spus Alexandru Mitriță la Prima Sport.

„Efecte negative”  Rotaru, despre folosirea jucătorului U21:  „Regulă coercitivă!”
„Efecte negative” Rotaru, despre folosirea jucătorului U21: „Regulă coercitivă!”

Mitriță și neconvocarea la EURO 2024: „N-a fost supărare, am fost dezamăgit”

Mitriță a comentat și faptul că nu a fost convocat de Edi Iordănescu pentru Campionatul European din Germania, unde România s-a oprit în optimile de finală.

„Nu a fost supărare, am fost dezamăgit, îmi doream să fiu acolo după un campionat foarte bun făcut de mine.

M-am bucurat pentru băieți, au făcut un EURO bun, chiar dacă nu mulți se așteptau.

Au arătat că România poate să aibă valoare și că fanii sunt aproape de echipa națională”, a afirmat Mitriță.

„Avem o echipă puternică. De la meci la meci o să se vadă diferența”

Despre meciul cu Hermannstadt, Mitriță a afirmat că unii jucători încă nu s-au acomodat. Acesta este sigur că rezultatele vor fi din ce în ce mai bune.

„A fost un meci echilibrat, vă dați seama, început de campionat, venim după perioada de cantonament.

Vremea nu este chiar atât de bună, este foarte cald. S-a văzut în prima repriză că nu avem ritm, dar s-a schimbat în a doua repriză, a fost mai răcoare, mai multă prospețime.

Avem o echipă puternică, unii vin din campionate diferite, trebuie să se acomodeze. Îi sprijinim să-i integrăm cât mai repede și de la meci la meci să se vadă diferența.

N-a fost ușor să nu participăm într-o cupă europeană anul trecut, știți spiritul acestei echipe, dar sper că în acest an să facem o figură frumoasă”, a mai declarat Mitriță.

• Etapa viitoare, Universitatea Craiova joacă la Arad, în timp ce Hermannstadt are meci la Cluj, cu Universitatea.
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă.  FCSB, menționată  de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Liga Campionilor
18.09
Champions League 13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva  banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
18.09
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1 Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici: Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ținte noi    Dinamo  încearcă două transferuri de calibru!
18.09
Ținte noi Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Ținte noi  Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în  Ghencea ”
18.09
Tătărușanu în tricoul lui FCSB Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea ”