Răzvan Marin e sigur pe el  A înscris  din nou  din penalty: „Îmi doresc să marchez și din acțiune”
Răzvan Marin (sursa: Sport Pictures)

Răzvan Marin e sigur pe el A înscris din nou din penalty: „Îmi doresc să marchez și din acțiune”

• LITUANIA - ROMÂNIA 1-2. Răzvan Marin (28 de ani) a vorbit despre golul marcat din penalty și a tras concluziile după primele 4 meciuri cu Mircea Lucescu pe bancă.

România s-a impus, marți, cu 2-1 în fața Lituaniei, la Kaunas. „Tricolorii“ reușesc să mențină un parcurs perfect în calificări, acumulând 12 puncte din 4 meciuri.

Lucescu răsuflă ușurat  „ Un meci extrem de dificil . Erau disperați” + Cei doi jucători lăudați de selecționer după victoria cu Lituania

LITUANIA - ROMÂNIA. Răzvan Marin: „Trebuie să progresăm din punct de vedere al posesiei”

La conferința de presă de după finalul partidei, Răzvan Marin a vorbit despre execuția sa și a tras concluziile după primele 4 meciuri ale României din Liga Națiunilor:

„Cel mai important e că am luat cele trei puncte. Am început un pic mai greu în primele minute. Ne-am revenit, am jucat cu mai multă inteligență, cred că am făcut asta 70-75 de minute. Era normal ca în ultimele 10-15 minute să vină peste noi.

A fost frig. Eu m-am simțit bine pentru că în meciul trecut am ieșit mai repede. Am simțit portarul că vrea să meargă în colțul acela. Eram sigur că dacă dau tare și sus nu poate să apere. Sunt destul de sigur pe mine că dacă dau sus și tare nu poate apăra.

Îmi doresc să marchez și din acțiune. Sunt fericit că ajut echipa să câștigăm. Obiectivul nostru este să câștigăm meciurile de acasă. Să obținem cele șase puncte. Nu e cea mai dificilă grupă.

Trebuie să progresăm din punct de vedere al posesiei. Mie nu mi s-a apărut că a atins mingea cu mâna la faza golurilor lituanienilor”, a spus mijlocașul naționalei.

8 goluri
a marcat Răzvan Marin în 62 de meciuri disputate în tricoul echipei naționale

4 victorii din 4 meciuri cu Mircea Lucescu pe bancă

Naționala României a avut parte de un început dificil în partida contra Lituaniei.

După doar trei minute de joc, arbitrul Walsh a dictat un penalty controversat pentru gazde. Rațiu a blocat o centrare în propriul careu, mingea l-a lovit în cot, însă fundașul român avea brațul lipit de corp. Verificarea VAR nu l-a făcut să întoarcă decizia.

Elevii lui Lucescu au insistat, iar în minutul 17 a venit momentul revanșei, penalty după un henț mult mai evident în careul Lituaniei.

Răzvan Marin și-a asumat responsabilitatea și a transformat. Chiar dacă Gertmonas a ghicit colțul, lovitura a fost imparabilă. Al patrulea penalty consecutiv transformat pentru echipa națională.

Totuși, în minutul 64, Drăgușin, fundașul lui Tottenham, a țâșnit din propriul careu pe contraatac, într-o cursă impresionantă cu mingea la picior.

Fundașul i-a pasat excelent lui Dennis Man în partea dreaptă, iar extrema Parmei l-a găsit excelent pe Drăguș în careu, care a finalizat cu un șut pe jos, aducând România în avantaj.

Verdictul lui Gică Popescu  „Baciul”, despre grupa României: „ O consider câștigată ” + avantajul de care trebuie să profite „tricolorii”
Verdictul lui Gică Popescu „Baciul”, despre grupa României: „O consider câștigată” + avantajul de care trebuie să profite „tricolorii”
Verdictul lui Gică Popescu „Baciul”, despre grupa României: „ O consider câștigată ” + avantajul de care trebuie să profite „tricolorii”

Final greu pentru „tricolori”

După ce a preluat conducerea cu 2-1, România a început să comită numeroase greșeli, sub presiunea adversarilor.

Ultimele 15 minute au fost de departe cele mai dificile pentru „tricolori”, care au fost nevoiți să lupte din greu pentru a-și apăra avantajul.

4.Lituania403-8

Secretul împlinirii lui Man Cel mai bun moment al extremei la echipa națională.  Cine e în spatele creșterii lui Dennis
14:37
Secretul împlinirii lui ManCel mai bun moment al extremei la echipa națională. Cine e în spatele creșterii lui Dennis
Secretul împlinirii lui Man Cel mai bun moment al extremei la echipa națională. Cine e în spatele creșterii lui Dennis
Oficial  Rapid a anunțat  că Boupendza și N'Jie  pot juca  în meciul cu Farul
16:46
Oficial Rapid a anunțat că Boupendza și N'Jie pot juca în meciul cu Farul
Oficial  Rapid a anunțat  că Boupendza și N'Jie pot juca  în meciul cu Farul
România, în grafic Naționala a făcut pași importanți spre calificarea la un Mondial după 28 de ani! Două din cele 3 obiective sunt ca și îndeplinite
09:17
România, în grafic Naționala a făcut pași importanți spre calificarea la un Mondial după 28 de ani! Două din cele 3 obiective sunt ca și îndeplinite
„Bă mască neagră!” FRF a investigat incidentul care a avut loc la turneul U19 și a aflat că un junior de la Voluntari a avut o remarcă cu tentă rasistă
15:07
Acuzații de rasism Spaniolii reclamă un caz de discriminare la meciul România U19 - Spania U19 + Sancțiuni posibile + Reacția FRF
12:12
Sabău l-a pus la punct pe Ianis Stoica„E imatur! Nu era momentul”
15:11
Sabău l-a pus la punct pe Ianis StoicaE imatur! Nu era momentul
Serena Williams, operată  Fosta jucătoare a suferit o intervenție pentru  îndepărtarea unui chist
Tenis
16:52
Serena Williams, operată Fosta jucătoare a suferit o intervenție pentru îndepărtarea unui chist
România U21 la Euro 2025  Ce urmează pentru „tricolorii” mici : unde și când se joacă turneul final + ce adversari pot avea
15.10
România U21 la Euro 2025Ce urmează pentru „tricolorii” mici: unde și când se joacă turneul final + ce adversari pot avea
România U21 la Euro 2025 Ce urmează pentru „tricolorii” mici : unde și când se joacă turneul final + ce adversari pot avea