Zero performanțe, milioane pierderi Universitatea Craiova  n-a bifat nimic  pe plan sportiv în ultimii 3 ani, perioadă în care a cumulat un deficit de circa 15.000.000 de euro
Universitatea Craiova și-a publicat raportul fiscal pe 2024 FOTO Sport Pictures

Zero performanțe, milioane pierderi Universitatea Craiova n-a bifat nimic pe plan sportiv în ultimii 3 ani, perioadă în care a cumulat un deficit de circa 15.000.000 de euro

  • Clubul din Bănie și-a făcut public raportul fiscal pe 2024. Rezultatul e același ca în 2022 și în 2023: pierdere mare, de peste 3.000.000 de euro
  • În 2024, echipa patronată de Mihai Rotaru și-a sporit veniturile, din toate sursele, iar bugetul de salarii a crescut cu doar 6%
Adaugă GOLAZO.ro la favorite

Cluburile din România, cu excepția lui Sepsi și Farul, sunt dependente de rezultatele sportive pentru a putea păstra societățile pe plus din punct de vedere financiar. Iar Universitatea Craiova e cel mai bun exemplu în acest sens.

Clubul din Bănie e zero ca rezultate în ultimii 3 ani - 2022, 2023 și 2024 - și de fiecare dată, la 31 decembrie, a raportat pierderi mari și foarte mari în balanța contabilă. Pentru exercițiul anului 2024, date făcute publice recent de Universitatea, pierderea e de 3.400.000 de euro.

Iordănescu revine  Fostul selecționer va alege în curând una dintre ofertele pe care le are.  Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite  insistă
Citește și
Iordănescu revine Fostul selecționer va alege în curând una dintre ofertele pe care le are. Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite insistă
Citește mai mult
Iordănescu revine Fostul selecționer va alege în curând una dintre ofertele pe care le are. Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite insistă

Rezultatele financiare ale U Craiova în ultimii ani

AN PROFIT PIERDERE
2022-5.200.000
2023-5.960.000
2024-3.400.000
* sumele sunt exprimate în euro

Ce au în comun toți acești ani? Lipsa performanței sportive. Zero titluri de campioană, zero trofee interne, zero accesări ale grupelor cupelor europene.

În vara lui 2024, din perspectivă europeană, chiar a fost un fiasco total.

Echipa a fost eliminată de la prima dublă pe care a jucat-o: 0-2 și 3-2 cu Maribor (Slovenia), în turul 2 preliminar din Conference League. Chiar și așa, veniturile de la UEFA, s-au apropiat de 1.000.000 de euro.

De fapt, clubul patronat de Mihai Rotaru nu a reușit să evite deficitul nici anul trecut, în ciuda faptului că la absolut toate capitolele a produs venituri mai mari în comparație cu 2023.

Adrian Mutu, amendat Antrenorul de la Petrolul,  pedepsit de FRF  după ce a criticat dur arbitrajul: „Doar la noi vezi așa ceva” » Sancțiunea primită
Citește și
Adrian Mutu, amendat Antrenorul de la Petrolul, pedepsit de FRF după ce a criticat dur arbitrajul: „Doar la noi vezi așa ceva” » Sancțiunea primită
Citește mai mult
Adrian Mutu, amendat Antrenorul de la Petrolul, pedepsit de FRF după ce a criticat dur arbitrajul: „Doar la noi vezi așa ceva” » Sancțiunea primită

Veniturile de anul trecut, comparativ cu 2023

SURSA2024FAȚĂ DE 2023
Sponsorizări și publicitate3.450.000+60%
Drepturi TV Liga 12.260.000+10%
Bilete de intrare1.450.000+40%
Venituri UEFA940.000+300%
Activități comerciale 660.000+24%
Alte venituri830.000+30%
Vânzări jucători350.000n-a avut încasări în 2023
TOTAL ÎNCASĂRI 9.940.000 +45%
* sumele sunt în euro
7,9 milioane de euro
a fost bugetul salarial al Universității Craiova în anul 2024, față de 7,5 milioane de euro în 2023

Citește și

VIDEO: cele mai noi imagini din sport

Cum a ajuns un român să fie condamnat în Rusia la ani grei de închisoare pentru spionaj, după o vizită la Soci: „I-am spus să nu meargă acolo”
Cum a ajuns un român să fie condamnat în Rusia la ani grei de închisoare pentru spionaj, după o vizită la Soci: „I-am spus să nu meargă acolo”
Cum a ajuns un român să fie condamnat în Rusia la ani grei de închisoare pentru spionaj, după o vizită la Soci: „I-am spus să nu meargă acolo”
Știri ultima oră
16:48
„Nu sunt pregătit să joc cu Rapid” EXCLUSIV. Denis Drăguș s-a confesat apropiaților: „Stau numai prin clinici”
„Nu sunt pregătit să joc cu Rapid” EXCLUSIV. Denis Drăguș s-a confesat apropiaților: „Stau numai prin clinici”
16:07
Dan Udrea Cine ține stadionul în peșteră? Cazul unui deputat AUR versus xenofobia de la Sepsi - Dinamo
Dan Udrea Cine ține stadionul în peșteră? Cazul unui deputat AUR versus xenofobia de la Sepsi - Dinamo
17:00
Federația l-a dat afară! Președintele FRH i-a desființat postul directorului tehnic
Federația l-a dat afară! Președintele FRH i-a desființat postul directorului tehnic
16:25
Anunțul lui Bergodi Discuția cu șefii de la U Cluj, decisivă: „Am stat de vorbă 3 ore”
Anunțul lui Bergodi Discuția cu șefii de la U Cluj, decisivă: „Am stat de vorbă 3 ore”
Mai multe știri de ultimă oră

Opinii

Fiind George Pușcaș

Cristian Geambașu: Fiind George Pușcaș

Cristian Geambașu: Fiind George Pușcaș
În lumea bufonilor, Chivu e concentrat și i se spune că e „arogant”

Cătălin Tolontan: În lumea bufonilor, Chivu e concentrat și i se spune că e „arogant”

Cătălin Tolontan: În lumea bufonilor, Chivu e concentrat și i se spune că e „arogant”
De-a baba oarba și v-ați ascunselea la COSR

Radu Naum: De-a baba oarba și v-ați ascunselea la COSR

Radu Naum: <span>De-a</span> baba oarba și <span>v-ați</span> ascunselea la COSR
Și Barça pierde. Prea bun Parisul?

Theodor Jumătate: Și Barça pierde. Prea bun Parisul?

Theodor Jumătate: Și Barça pierde. Prea bun Parisul?
De ce tace Rapid?

Cristian Geambașu: De ce tace Rapid?

Cristian Geambașu: De ce tace Rapid?
De ce nu se pot juca derby-uri după-amiaza

Dan Udrea: De ce nu se pot juca derby-uri după-amiaza

Dan Udrea: De ce nu se pot juca <span>derby-uri</span> <span>după-amiaza</span>
Emil Boc mai are puțin și introduce pokerul în programa școlară

Cătălin Tolontan: Emil Boc mai are puțin și introduce pokerul în programa școlară

Cătălin Tolontan: Emil Boc mai are puțin și introduce pokerul în programa școlară
Fotbalul și groapa de gunoi a istoriei

Radu Naum: Fotbalul și groapa de gunoi a istoriei

Radu Naum: Fotbalul și groapa de gunoi a istoriei
Indolența

Cristian Geambașu: Indolența

Cristian Geambașu: Indolența
Lacrimile lui Assad

Theodor Jumătate: Lacrimile lui Assad

Theodor Jumătate: Lacrimile lui Assad
Hai să-l premiem și pe Valentin Ceaușescu!

Dan Udrea: Hai să-l premiem și pe Valentin Ceaușescu!

Dan Udrea: Hai <span>să-l</span> premiem și pe Valentin Ceaușescu!
Bum, bum, bum, Angelina!

Cristian Geambașu: Bum, bum, bum, Angelina!

Cristian Geambașu: Bum, bum, bum, Angelina!
România într-un instantaneu

Silviu Tudor Samuilă: România într-un instantaneu

Silviu Tudor Samuilă: România <span>într-un</span> instantaneu
De-abia aștept PSG - Barça

Theodor Jumătate: De-abia aștept PSG - Barça

Theodor Jumătate: <span>De-abia</span> aștept PSG <span>-</span> Barça
Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!

Dan Udrea: Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!

Dan Udrea: Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!
Noul Moruțan

Cristian Geambașu: Noul Moruțan

Cristian Geambașu: Noul Moruțan
Unde ne duci, Gică?

Radu Naum: Unde ne duci, Gică?

Radu Naum: Unde ne duci, Gică?
Explicația pasivității lui Flueran

Cristian Geambașu: Explicația pasivității lui Flueran

Cristian Geambașu: Explicația pasivității lui Flueran
Să-l căutăm pe acel domn și să-l punem prim-ministru!

Dan Udrea: Să-l căutăm pe acel domn și să-l punem prim-ministru!

Dan Udrea: <span>Să-l</span> căutăm pe acel domn și <span>să-l</span> punem <span>prim-ministru!</span>
Nu ai cum să nu te gândești

Cristian Geambașu: Nu ai cum să nu te gândești

Cristian Geambașu: Nu ai cum să nu te gândești
Top stiri
Inspirația lui Chivu   FOTO.  Schimbarea românului a făcut diferența în  Inter - Shakhtar,  în mai puțin de două minute
Liga Campionilor
00:19
Inspirația lui Chivu FOTO. Schimbarea românului a făcut diferența în Inter - Shakhtar, în mai puțin de două minute
Citește mai mult
Inspirația lui Chivu FOTO. Schimbarea românului a făcut diferența în Inter - Shakhtar, în mai puțin de două minute
Noul stadion prinde contur   VIDEO.  Moment important surprins de primar:  „Lucrările merg foarte bine”
Superliga
21.10
Noul stadion prinde contur VIDEO. Moment important surprins de primar: „Lucrările merg foarte bine”
Citește mai mult
Noul stadion prinde contur VIDEO. Moment important surprins de primar:  „Lucrările merg foarte bine”
Probleme pentru Sorin Cârțu   Ce a pățit legenda Craiovei  înaintea meciului cu Inter D'Escaldes: „E rău de tot!”
Conference League
21.10
Probleme pentru Sorin Cârțu Ce a pățit legenda Craiovei înaintea meciului cu Inter D'Escaldes: „E rău de tot!”
Citește mai mult
Probleme pentru Sorin Cârțu Ce a pățit legenda Craiovei înaintea meciului cu Inter D'Escaldes: „E rău de tot!”
VIDEO | Sufrageriile și dormitoarele distruse în care privesc zilnic vecinii bucureștenilor rămași fără case după explozia blocului din Rahova. Demolarea blocului continuă
B365
21.10
VIDEO | Sufrageriile și dormitoarele distruse în care privesc zilnic vecinii bucureștenilor rămași fără case după explozia blocului din Rahova. Demolarea blocului continuă
Citește mai mult
VIDEO | Sufrageriile și dormitoarele distruse în care privesc zilnic vecinii bucureștenilor rămași fără case după explozia blocului din Rahova. Demolarea blocului continuă