VIDEO Liga 1: CFR Cluj, victorie obținută greu în fața Rapidului / Echipa lui Dan Petrescu, la opt puncte de FCSB

Liderul CFR Cluj a avut parte de un meci foarte dificil în etapa a 27-a din Liga 1: echipa lui Dan Petrescu a învins-o cu 2-1 pe Rapid București, pe teren propriu, iar golul decisiv a fost înscris în minutul 84.

CFR a deschis scorul prin Graovac ('43), Rapid a egalat prin Junior Morais ('70), dar Deac ('84) a stabilit scorul final.

Grație acestui succes, ardelenii au acumulat 67 de puncte și s-au distanțat la opt puncte de FCSB (s-a încurcat pe terenul celor de la CS Mioveni, scor 1-1). De cealaltă parte, giuleștenii ocupă locul 8 (36 de puncte) și, cu trei meciuri rămase de disputat din sezonul regulat, se află la șase lungimi în urma celor de la Farul Constanța (locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off).