VIDEO Victorie pentru U Cluj în barajul de Conference League contra Oțelului Galați

Universitatea Cluj a câștigat, scor 2-0, meciul jucat duminică pe terenul celor de la Oțelul Galați. Partida a făcut parte din barajul de calificare pentru Conference League.

Ioan Ovidiu SabăuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gălăţenii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 28, dar Rusevic a executat slab, iar goalkeeperul oaspeţilor a parat șutul.

Golurile echipei lui Ioan Ovidiu Sabău au fost marcate de Anselmo (62, 73).

Echipe

Oțelul Galați: E. Pap - Adăscăliţei (A. Rus 74), Yabre, J. Cisse (Zivulic 37), Miguel Silva - Cisotti, J. Lameira, S. Teles – Maciel (Gaitan 74), Rusevic (Aly Malle 61), R. Tănasă (Bodişteanu 61). Antrenor: Dorinel Munteanu

Universitatea Cluj: Gertmonas - Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu – R. Silaghi (Chinteş 77), G. Simion, Bic (Roger 57), V. Gheorghe (Anselmo 57) – Roguljic (Doukoure 77), Nistor (A. Suciu 90). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Oțelul Galați și Universitatea Cluj

În urma acestui succes, U Cluj va juca meciul decisiv pentru calificarea în Conference League contra celor de la Universitatea Craiova (duelul va avea loc pe 26 mai, de la ora 20:00).

Reamintim că Oţelul şi Universitatea Cluj, locul doi, respectiv locul patru în play-out, au jucat semifinala barajului pentru că UTA Arad, câştigătoarea play-out-ului, şi AFC Hermannstadt, formaţia clasată pe locul 3, nu au obţinut licenţa pentru cupele europene.