​WTA Charleston: Mihaela Buzărnescu, eliminată după un meci de mare luptă de Caroline Wozniacki

​Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA şi cap de serie 12, a fost eliminată, joi, de daneza Caroline Wozniacki, numărul 13 mondial şi favorită 5, în optimile de finală ale turneului de la Charleston, competiție dotată cu premii de 823.000 de dolari. Meciul a fost unul de luptă care s-a întins pe durata a două ore și 37 de minute (6-4, 3-6, 6-3 pentru daneză).

Mihaela BuzarnescuFoto: ausopen.com

În primul set, Wozniacki a avut 4-1 şi 5-2, iar Buzărnescu a revenit în joc, însă nu s-a putut impune, setul fiind câştigat de daneză în 53 de minute, cu 6-4.

Al doilea set a fost adjudecat de Mihaela Buzărnescu în 49 de minute, cu 6-3, după ce românca a reuşit trei break-uri.

Setul decisiv a fost unul cu game-uri în general lungi şi a părut echilibrat, deşi Wozniacki a avut 3-0 şi s-a impus rapid în ultimele două game-uri. Setul s-a încheiat 6-3 pentru daneză, în 54 de minute.

În faza următoare, Wozniacki o va întâlni pe Maria Sakkari (Grecia, 50 WTA), care a învins-o în optimi pe olandeza Kiki Bertens, locul 6 WTA, 7-6 (8), 6-3. Bertens a câştigat turneul anul trecut.

Buzărnescu va primi 9.860 de dolari şi 55 de puncte în clasamentul WTA de simplu după calificarea în optimile competiției, informează News.ro.

„În curând vom fi Steaua”  Care este  statusul procesului  pentru marcă: „Nu ne batem joc”
21:31
„În curând vom fi Steaua” Care este statusul procesului pentru marcă: „Nu ne batem joc”
„În curând vom fi Steaua”  Care este statusul procesului pentru marcă: „Nu ne batem joc”
Dat afară din Superligă!   Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
20:57
Dat afară din Superligă! Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana.  Ce șanse are  să joace în Dinamo - FCSB
18:51
Șut are ruptură! Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul” Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că  nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Liga 3
18:43
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță: „Vreau să devin profesionist”
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Convocare surpriză  Mircea Lucescu  a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
19:58
Convocare surprizăMircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
Convocare surpriză Mircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
„Zici că-i apicultor”😄   După Kounde, un alt star din naționala Franței  a surprins  prin ținută la reunirea „Les Bleus”
Campionate
20:55
„Zici că-i apicultor”😄 După Kounde, un alt star din naționala Franței a surprins prin ținută la reunirea „Les Bleus”
„Zici că-i apicultor”😄  După Kounde, un alt star din naționala Franței a surprins prin ținută la reunirea „Les Bleus”
Alex Dobre la Rapid    Oficial : giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Stranieri
19:32
Alex Dobre la Rapid Oficial: giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Alex Dobre la Rapid  Oficial : giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Probleme la Sibiu  Acționarul principal de la Hermannstadt a decis  să se retragă : „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”
19:07
Probleme la Sibiu Acționarul principal de la Hermannstadt a decis să se retragă: „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”
Probleme la Sibiu  Acționarul principal de la Hermannstadt a decis să se retragă : „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”