Când se va bate Dinamo la titlu?   Zeljko Kopic : „Fără asta nu poți lucra, mai ales la un club ca acesta” +67 foto
Antrenorul lui Dinamo, Zeljko Kopic, 47 de ani, a semnat prelungirea cu clubul, până în vara lui 2028

Când se va bate Dinamo la titlu? Zeljko Kopic: „Fără asta nu poți lucra, mai ales la un club ca acesta”

  • Antrenorul lui Dinamo, Zeljko Kopic, 47 de ani, a semnat prelungirea cu clubul, până în vara lui 2028
Adaugă GOLAZO.ro la favorite

Tehnicianul croat a explicat pentru pagina oficială a clubului Dinamo cu ce gânduri continuă drumul alături de roș-albi, după un an plin de suișuri și coborâșuri pe banca „câinilor”, dar încheiat cu un loc în Top 3 Superliga și prestații din ce în ce mai solide și convingătoare.

Dinamo nu-l mai vrea  Spaniolul trecut pe la Real Madrid nu se mai află în planurile lui  Zejlko Kopic
Citește și
Dinamo nu-l mai vrea Spaniolul trecut pe la Real Madrid nu se mai află în planurile lui Zejlko Kopic
Citește mai mult
Dinamo nu-l mai vrea  Spaniolul trecut pe la Real Madrid nu se mai află în planurile lui Zejlko Kopic

Kopic: „Era doar o problemă de timp”

  • Întrebările din interviu aparțin reporterului clubului Dinamo

Oficial, „câine roșu” până în 2028. Care sunt primele impresii?

Sunt fericit să fiu aici, să fiu parte dintr-un club atât de mare și vreau să-mi continui munca, a mea, a noastră, să facem Dinamo o echipă mai bună în perioada următoare.

Nu a fost nicio telenovelă în privința contractului, doar lucruri care trebuiau puse la punct. Fanii erau puțin stresați, dar nu au fost probleme...

Totul face parte din joc, dar din punct de vedere al clubului și din ce îmi doream eu nu am avut niciun motiv să ne fie teamă [că nu vom ajunge la un acord], era vorba doar de detalii. Am comunicat tot timpul, ambele părți trebuie să fie satisfăcute, fericite. Era doar o problemă de timp pentru a ne pune de acord.

Dinamo - Poli Iași/ Foto: Raed Krishan - GOLAZO.ro.jpeg
Dinamo - Poli Iași/ Foto: Raed Krishan - GOLAZO.ro.jpeg

Galerie foto (67 imagini)

Dinamo - Poli Iași/ Foto: Raed Krishan - GOLAZO.ro.jpeg Dinamo - Poli Iași/ Foto: Raed Krishan - GOLAZO.ro.jpeg Dinamo - Poli Iași/ Foto: Raed Krishan - GOLAZO.ro.jpeg Dinamo - Poli Iași/ Foto: Raed Krishan - GOLAZO.ro.jpeg Dinamo - Poli Iași/ Foto: Raed Krishan - GOLAZO.ro.jpeg
+67 Foto
labels.photo-gallery

„Dinamo va fi o forță a fotbalului românesc”

Obiectivul din acest sezon e clasarea pe locurile 6-8, care e strategia pe viitor?

Când vorbim de planuri, avem pe termen scurt și pe termen lung. În prima parte, ideea principală a fost să salvăm clubul, să creăm stabilitate, să construim ADN-ul clubului, cum vrem să jucăm, ce profil de jucători vrem și să avem cele mai bune rezultate posibile.

Acum suntem pe un drum bun. Sezonul viitor, clubul va face totul să iasă din insolvență, să joace în Europa și să aducă Dinamo cât de sus se poate. Vrem să jucăm un fotbal bun, să promovăm fotbaliști tineri, să jucăm un fotbal ofensiv, să avem o conexiune bună cu fanii, să ne apropiem de câștigarea trofeelor, acolo unde trebuie să fie Dinamo.

Sunteți arhitectul părții sportive de la Dinamo, când ați venit, situația nu era bună, ați salvat clubul. Nimeni nu se aștepta la ce se întâmplă în acest sezon. Când va fi gata Dinamo să se bată la titlu?

Interviu cu Željko Kopić

Primul interviu cu Željko Kopić după prelungirea contractului ⚽

Posted by Dinamo Bucuresti on Saturday 11 January 2025

Din primul moment nu e vorba doar de mine, e vorba de Andrei Nicolescu, Rică (n.r. Aurel Arion) - cel care reprezintă Renovatio, staff-ul, jucătorii, fiecare parte din club e importantă pentru mine, singur nu poți construi ceva special.

Știu că titlul e un vis al fanilor și al tuturor celor care lucrăm aici, pentru asta muncim. Sper că stadionul va fi gata cât mai curând posibil și când vom avea asta, vom construi facilități, când clubul va crește în aceste feluri, Dinamo va fi o forță a fotbalului românesc. Până atunci vom da totul. Felul în care acționarii decid să meargă, pas cu pas, e drumul corect.

„Nu suntem încă unde vrem să fim”

Trecutul a fost dificil, dar Dinamo începe să atace nonstop, să fie acea echipă ofensivă, care creează probleme adversarilor. Cât de greu a fost să schimbați mentalitatea?

N-a fost ușor. Am discutat și am încercat să înțeleg ce e Dinamo, cum vrem să jucăm și unde vrem să ajungem. Nu e vorba doar de sistemul de joc ci și de transferuri, ca departamentul de scouting să știe exact care e ADN-ul echipei și profilul lor. E un amestec de muncă, pregătire mentală, transferuri.

Nu suntem încă unde vrem să fim, vom avea momente bune, momente proaste, dar asta vrem să dezvoltăm și nu ne vom opri. Știm cum vrem să jucăm, ce este Dinamo și vom depune toate eforturile pentru a reuși.

În ochii fanilor, vă reprezintă cuvintele „high intensity, high energy (n.r. intensitate mare, energie ridicată)” . Le tot repetați și vedem asta și în echipă...

Când vorbesc despre fotbal, despre echipă, despre tactică, e minimum pentru a juca în echipă. Fără asta nu poți face parte din ea, dintr-o echipă câștigătoare. Azi, fotbalul fără intensitate, fără energie, fără spirit de luptă nu e cum îl văd eu și cum văd Dinamo.

Dinamo fără energie, fără a se lupta la fiecare duel, pentru fiecare minge, nu reprezintă clubul nostru. Eu insist pe asta din prima zi când am venit aici. A fost greu când nu puteam arăta asta pe teren. Nu e ușor să treci prin asta.

Acum când văd fanii fericiți, mulțumiți, chiar când nu câștigăm dar ei văd acest spirit și că suntem gata să luptăm pentru cest club, acest tricou, mă inspiră și mă face să-mi depășesc limitele, să dau totul pentru club.

Planuri pentru 2025  Andrei Nicolescu vrea  să-și înceteze mandatul  de administrator special la Dinamo: „Ține de toți factorii de decizie”
Citește și
Planuri pentru 2025 Andrei Nicolescu vrea să-și înceteze mandatul de administrator special la Dinamo: „Ține de toți factorii de decizie”
Citește mai mult
Planuri pentru 2025  Andrei Nicolescu vrea  să-și înceteze mandatul de administrator special la Dinamo: „Ține de toți factorii de decizie”

„Suntem împreună și mergem în aceeași direcție”

Acum că v-ați prelungit contractul, vă simțiți măcar 1% român?

Da, mă simt, mă simt. Am rutina mea, am prieteni aici, îmi place la Săftica, România e o parte din mine. E un sentiment, o emoție, în fotbal nu poți lucra fără sentimente, mai ales la un club ca Dinamo, să nu fii conectat cu orașul, cu clubul, cu fanii. Toate astea mă influențează.

Cât de mult contează pentru un antrenor să aibă o relație bună cu președintele, cu conducerea?

E important să ai o relație bună cu conducerea, să fii sincer, să dialoghezi. Nu avem mereu aceleași idei, am avut și momente grele, opinii diferite, dar pentru mine a fost mereu important să văd că președintele vrea doar să îmbunătățească clubul.

Văd pasiunea, cum muncesc toți pentru a crește nivelul. Avem și niște limitări, și în unele momente poate vreau prea mult, dar nu e realist. Suntem împreună și mergem în aceeași direcție. E foarte, foarte important să ai această energie de a continua, mai ales în momentele grele.

La Dinamo e acest slogan „[Să fim] mai mult decât am fost” și am deja imaginea în minte (n.r. cel care pune întrebarea este Bogdan Alecu, community managerul „câinilor”), în 2028, cu dvs. pe noul stadion Dinamo, ridicând trofeul de campion, de ce nu și Cupa, Supercupa și stând pe bancă la meciuri din cupele europene. E posibil?

Sună minunat! Pentru noi toți, fanii noștri, toți cei care simt pentru Dinamo și trăiesc pentru Dinamo, nimeni nu ne poate lua ocazia de a visa la asta. Dar nu e vorba doar de a visa și a nu lucra pentru asta. Pentru mine e important să lucrăm zilnic, împreună, să avem acest vis, această imagine în minte. Orice e posibil.

La final, vreți să le transmiteți un mesaj suporterilor care au fost atât dornici să vă vadă semnând prelungirea?

Sunt fericit că am prelungit, sunt fericit să fiu aici, să fac parte din familia Dinamo. E un an în care cred că am creat ceva împreună. Sper ca în perioada următoare să avem multe motive să sărbătorim și să fim fericiți!

Dinamo - UTA , meci (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro)
Dinamo - UTA , meci (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro)

Galerie foto (36 imagini)

Zeljko Kopic. Dinamo - UTA , meci (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro) Dinamo - UTA , meci (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro) Mircea Rednic. Dinamo - UTA , meci (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro) Dinamo - UTA , meci (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro) Mircea Rednic. Dinamo - UTA , meci (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro)
+36 Foto
labels.photo-gallery

VIDEO: cele mai noi imagini din sport

Cum arată politicienii care îl pot înfrunta pe George Simion și pot concura cu „valul galben” al AUR
Cum arată politicienii care îl pot înfrunta pe George Simion și pot concura cu „valul galben” al AUR
Cum arată politicienii care îl pot înfrunta pe George Simion și pot concura cu „valul galben” al AUR
Știrile zilei din sport
Collina râde de Istvan Kovacs  FIFA,   delegare șoc  la Mondial: românul a fost trimis la un meci care nu mai are absolut nici o miză
Campionatul Mondial
16:13
Collina râde de Istvan Kovacs FIFA, delegare șoc la Mondial: românul a fost trimis la un meci care nu mai are absolut nici o miză
Citește mai mult
Collina râde de Istvan Kovacs FIFA, delegare șoc la Mondial: românul a fost trimis la un meci care nu mai are absolut nici o miză
COMPLET DISTRUS!  Cum arată gazonul de pe   Arena Națională  după evenimentele din ultimele luni + Când s-ar putea juca iar acolo
Superliga
15:58
COMPLET DISTRUS! Cum arată gazonul de pe Arena Națională după evenimentele din ultimele luni + Când s-ar putea juca iar acolo
Citește mai mult
COMPLET DISTRUS! Cum arată gazonul de pe Arena Națională după evenimentele din ultimele luni + Când s-ar putea juca iar acolo
 Mondialul nu e Euro, Antena 1 nu e Pro TV    ANALIZĂ.   Comparativ cu Euro 2020, la care România n-a fost, actualul turneu   pierde  până acum duelul audienței TV
Campionatul Mondial
15:07
Mondialul nu e Euro, Antena 1 nu e Pro TV ANALIZĂ. Comparativ cu Euro 2020, la care România n-a fost, actualul turneu pierde până acum duelul audienței TV
Citește mai mult
 Mondialul nu e Euro, Antena 1 nu e Pro TV ANALIZĂ.  Comparativ cu Euro 2020, la care România n-a fost, actualul turneu pierde până acum duelul audienței TV
Kader Keita, trimis în judecată  Informațiile   GOLAZO.ro,  confirmate! Dosarul   fotbalistului de la Rapid  a ajuns într-o nouă etapă
Superliga
16:13
Kader Keita, trimis în judecată Informațiile GOLAZO.ro, confirmate! Dosarul fotbalistului de la Rapid a ajuns într-o nouă etapă
Citește mai mult
Kader Keita, trimis în judecată Informațiile GOLAZO.ro, confirmate! Dosarul fotbalistului de la Rapid a ajuns într-o nouă etapă
Știri ultima oră
15:58
COMPLET DISTRUS! Cum arată gazonul de pe Arena Națională după evenimentele din ultimele luni + Când s-ar putea juca iar acolo
COMPLET DISTRUS! Cum arată gazonul de pe Arena Națională după evenimentele din ultimele luni + Când s-ar putea juca iar acolo
16:13
Collina râde de Istvan Kovacs FIFA, delegare șoc la Mondial: românul a fost trimis la un meci care nu mai are absolut nici o miză
Collina râde de Istvan Kovacs FIFA, delegare șoc la Mondial: românul a fost trimis la un meci care nu mai are absolut nici o miză
16:17
Colțescu intră în CCA Schimbări importante în arbitrajul românesc » FRF a aprobat mai multe măsuri noi, în absența lui Vassaras
Colțescu intră în CCA Schimbări importante în arbitrajul românesc » FRF a aprobat mai multe măsuri noi, în absența lui Vassaras
14:53
Și-a acoperit gura și nu a luat roșu De ce Jude Bellingham nu a fost eliminat în Anglia - Ghana
Și-a acoperit gura și nu a luat roșu De ce Jude Bellingham nu a fost eliminat în Anglia - Ghana
Mai multe știri de ultimă oră

Opinii

Dacă noi suntem zidul galben, ar fi trebuit să vedeți cum arată vijelia galbenă!

Dan Udrea: Dacă noi suntem zidul galben, ar fi trebuit să vedeți cum arată vijelia galbenă!

Dan Udrea: Dacă noi suntem zidul galben, ar fi trebuit să vedeți cum arată vijelia galbenă!
Acum nu-l mai vreți plecat pe Ronaldo?

Theodor Jumătate: Acum nu-l mai vreți plecat pe Ronaldo?

Theodor Jumătate: Acum <span>nu-l</span> mai vreți plecat pe Ronaldo?
Cursa spre rai a lui Diego

Silviu Tudor Samuilă: Cursa spre rai a lui Diego

Silviu Tudor Samuilă: Cursa spre rai a lui Diego
Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?

Dan Udrea: Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?

Dan Udrea: Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?
Nu-l mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul

Theodor Jumătate: Nu-l mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul

Theodor Jumătate: <span>Nu-l</span> mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul
FIFA și Infantino trebuie și aplaudați:  cea mai bună dintre reguli

Dan Udrea: FIFA și Infantino trebuie și aplaudați: cea mai bună dintre reguli

Dan Udrea: FIFA și Infantino trebuie și aplaudați: cea mai bună dintre reguli
Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!

Theodor Jumătate: Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!

Theodor Jumătate: Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!
Convertirea la Messianism

Convertirea la Messianism

: Convertirea la Messianism
Forza Kovacs, vinci per noi!

Dan Udrea: Forza Kovacs, vinci per noi!

Dan Udrea: Forza Kovacs, vinci per noi!
Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el

Theodor Jumătate: Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el

Theodor Jumătate: Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el
Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni,  Dumnezeul fotbalului s-a întors!

Dan Udrea: Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni, Dumnezeul fotbalului s-a întors!

Dan Udrea: Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni, Dumnezeul fotbalului <span>s-a</span> întors!
Lumea te vrea ignorant!

Cristian Geambașu: Lumea te vrea ignorant!

Cristian Geambașu: Lumea te vrea ignorant!
Mondialul în care nimeni nu mai are  nimic garantat

Theodor Jumătate: Mondialul în care nimeni nu mai are nimic garantat

Theodor Jumătate: Mondialul în care nimeni nu mai are nimic garantat
Un diamant: Yan, copy paste Yamal!

Dan Udrea: Un diamant: Yan, copy paste Yamal!

Dan Udrea: Un diamant: Yan, copy paste Yamal!
Hagi, Ancelotti și frica de Suedia

Theodor Jumătate: Hagi, Ancelotti și frica de Suedia

Theodor Jumătate: Hagi, Ancelotti și frica de Suedia
Gianni fără Claudia

Cristian Geambașu: Gianni fără Claudia

Cristian Geambașu: Gianni fără Claudia
Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!

Dan Udrea: Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!

Dan Udrea: Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!
Mondialul din cazarmă

Silviu Tudor Samuilă: Mondialul din cazarmă

Silviu Tudor Samuilă: Mondialul din cazarmă
SUA au învățat și fotbal

Dan Udrea: SUA au învățat și fotbal

Dan Udrea: SUA au învățat și fotbal
Mondialul discriminării. Și al ipocriziei

Theodor Jumătate: Mondialul discriminării. Și al ipocriziei

Theodor Jumătate: Mondialul discriminării. Și al ipocriziei
Top stiri
Și-a acoperit gura și nu a luat roșu  De ce   Jude Bellingham  nu a fost eliminat în Anglia - Ghana
Campionatul Mondial
14:53
Și-a acoperit gura și nu a luat roșu De ce Jude Bellingham nu a fost eliminat în Anglia - Ghana
Citește mai mult
Și-a acoperit gura și nu a luat roșu De ce Jude Bellingham nu a fost eliminat în Anglia - Ghana
Record nebun la CM 2026    Messi și Ronaldo  se întrec pentru aceeași bornă istorică » Un nou gol poate rupe egalitatea dintre cei doi rivali
Campionatul Mondial
13:33
Record nebun la CM 2026 Messi și Ronaldo se întrec pentru aceeași bornă istorică » Un nou gol poate rupe egalitatea dintre cei doi rivali
Citește mai mult
Record nebun la CM 2026 Messi și Ronaldo se întrec pentru aceeași bornă istorică » Un nou gol poate rupe egalitatea dintre cei doi rivali
„Nu-mi pasă”     VIDEO.  Cristiano Ronaldo,   reacție sfidătoare  față de un jurnalist care l-a întrebat de Messi » Cum a trecut peste critici
Campionatul Mondial
09:46
„Nu-mi pasă” VIDEO. Cristiano Ronaldo, reacție sfidătoare față de un jurnalist care l-a întrebat de Messi » Cum a trecut peste critici
Citește mai mult
„Nu-mi pasă”  VIDEO. Cristiano Ronaldo, reacție sfidătoare față de un jurnalist care l-a întrebat de Messi » Cum a trecut peste critici
UPDATE | Focuri de armă trase dimineață în stradă, în București, după ce un tânăr și-a atacat tatăl cu un cuțit. Apoi, a amenințat și polițiștii
B365
23.06
UPDATE | Focuri de armă trase dimineață în stradă, în București, după ce un tânăr și-a atacat tatăl cu un cuțit. Apoi, a amenințat și polițiștii
Citește mai mult
UPDATE | Focuri de armă trase dimineață în stradă, în București, după ce un tânăr și-a atacat tatăl cu un cuțit. Apoi, a amenințat și polițiștii