Dinamo e lider în Ligă   Campioana României  a învins Wisla  cu o apărare beton și cu Kasparek în formă maximă
Echipa de handbal a lui Dinamo face spectacol în Liga Campionilor. Foto: Sportpictures

Dinamo e lider în Ligă Campioana României a învins Wisla cu o apărare beton și cu Kasparek în formă maximă

• Dinamo a câștigat cu 28-26 în deplasare cu Wisla Plock, în etapa a doua din Liga Campionilor.
  • Următorul meci pentru Dinamo va avea loc pe teren propriu, pe 26 septembrie, împotriva echipei HC Eurofarm Pelister, din Macedonia de Nord.

În al doilea meci din grupa A a Ligii Campionilor, Dinamo București a învins Wisla Plock cu 28-26 (12-11), reușind să conducă partida de la început până la final.

De la Barcelona la Rapid  Echipa de handbal feminin a  Rapidului  a adus un antrenor de la catalani

Dinamo a preluat controlul meciului încă din primele minute, conducând cu 5-3 în minutul zece și cu 10-6 în minutul 20.

Deși la pauză scorul era strâns, 12-11, campioana României a dominat prima repriză de la început până la sfârșit.

Cu zece minute înainte de final, Dinamo avea un avantaj de 21-18. Polonezii s-au apropiat la 20-22, dar cu patru minute înainte de final, Dinamo s-a distanțat cu cinci goluri, la 25-20.

𝗩𝗹𝗮𝗱𝗶𝗺𝗶𝗿 𝗖𝘂𝗽𝗮𝗿𝗮 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘀 𝘀𝘁𝗿𝗼𝗻𝗴! 🧤 🇷🇸 The Serbian goalkeeper opens the match with a brilliant save🚫 #CLM #Handball

1Eliminări de 2 minute4

Marcatorii celor de la Wisla: Daszek 7, Szita 4, Dawydzik 4, Mihic 2, Janc 2, Susnja 2, Zarabec 2, Fazekas 2, Krajewski 1

Marcatorii lui Dinamo: Kasparek 5, Thrastarson 4, Ladefoged 3, Langaro 3, Pascual 3, Ali Zein 3, Gomes 2, Vujovic 1, Rosta 1, Djukic 1, Akimenko 1, Lumbroso 1

Min. 18 - Vujovic marchează, iar Dinamo se distanțează la 4 goluri

Min. 15 - Langaro a înscris cu o aruncare puternică. Scorul devine 5-8 înainte de timeout.

Min. 6 - Rosta a aruncat de la 7 metri, dar a ratat.

Min. 1 - Partida a început

• Lot Wisla: Alilovic, Hallgirmsson, Jastrezebski - Cokan, Daszek, Dawydzik, Fazekas, Janc, Krajewski, Mihic, Panic, Piroch, Samoila, Guntin, Sisko, Sroczyk, Susnja, Szita, Terzic, Zarabec, Zhitnikov
  • Antrenor: Xavier Sabate Caviedes
  • Lot Dinamo: Cupara, Iancu, Cozmaciuc - Akimenko, Buguleț, Dedu, Djukic, Gomes, Langaro, Kasparek, Kuduz, Ladefoged, Lumbroso, Militaru, Negru, Pascual, Rosta, Șomlea, Stănciuc, Tharastarson, Vujovic, Ali Zein
  • Antrenor: David Davis

*****

Dinamo, primul loc în Liga Campionilor

„Câinii” vin după o victorie convingătoare, 37-28, împotriva danezilor de la Fredericia și ocupă în prezent primul loc în grupa A.

De cealaltă parte, Wisla Plock a suferit o înfrângere în prima etapă a Ligii Campionilor, fiind învinsă de Sporting Lisabona cu scorul de 34-29.

David Davis: „Clubul ne plătește să câștigăm, nu să ne pregătim”

David Davis, antrenorul echipei Dinamo, a declarat că este conștient de dificultatea meciului pe care îl vor disputa cu polonezii.

Mereu e greu în Plock, au mulți fani, au antrenor foarte bun, cu experiență în Champions League, acolo de mai mulți ani, a crescut pas cu pas, au câștigat campionatul, Supercupa, va fi foarte greu.

Dacă te uiți la nume, cele mai importante sunt în grupa cealaltă, noi trebuie să jucăm câteva etape, apoi vom vedea unde suntem, dacă suntem buni sau răi. Am început foarte bine acasă, dar una singură va câștiga.

E complicat să câștigi în Champions League, vom vedea în decembrie, ori dacă ne putem îmbunătăți nivelul. Dacă vrei să fii cel mai bun, trebuie să joci cu cei mai buni, trebuie să dai tot ce ai mai bun, clubul ne plătește să câștigăm, nu să ne pregătim”, a declarat antrenorul „câinilor”, conform dinamo1948.club.

Wisla Plock - Dinamo, avantaj pentru „câini”

Dinamo nu este la primul meci pe „Orlen Arena”. Cele două echipe s-au întâlnit de șase ori în Liga Campionilor, „câinii” având un avantaj de patru victorii.

Ultima întâlnire a fost câștigată de Dinamo cu 28-26, tot la Plock, pe 1 decembrie 2022.

6 jucători
din lotul actual s-au aflat la meciul din 2022: Robert Militaru, Ante Kuduz, Alex Pascual, Nicu Negru, Ali Zein și Andrii Akimenko