Îngrijorat Djokovic: „Nu știu dacă voi putea juca următorul meci”. Sinner poate deveni  nr. 1
Novak Djovokic Foto: Imago

ÎngrijoratDjokovic: „Nu știu dacă voi putea juca următorul meci”. Sinner poate deveni nr. 1

• Novak Djokovic (37 de ani), liderul ATP și principalul favorit, s-a calificat luni, 3 iunie, în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, după o victorie în 5 seturi în fața lui Francisco Cerundolo (25 ani, 27 ATP), 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3.
  • Nole a ajuns la victoria cu numărul 370 în turneele de Grand Slam, cele mai multe din istorie, dar nu știe dacă va mai putea continua la turneul de la Paris.
  • În sferturi, Djokovic ar urma să-l înfrunte pe Casper Ruud (25 de ani, 7 ATP)

Meciul Djokovic - Cerundolo a durat 4 ore și 37 de minute, iar Nole a resimțit din plin efortul depus în meciul anterior, cu Musetti.

În setul al doilea sârbul a avut nevoie de intervenția medicului, deoarece acuza probleme la piciorul drept.

Novak Djokovic se resimte. Dacă se retrage, Sinner devine nr. 1

Dacă va decide să abandoneze, Jannik Sinner va deveni noul număr 1 ATP.

La finalul meciului cu Cerundolo, Djokovic a venit foarte îngândurat la conferința de presă și a anunțat că a luat în calcul o retragere și nu știe dacă se va prezenta la duelul cu Casper Ruud (7 ATP) din sferturi.

Sârbul le-a adus acuzații organizatorilor turneului pentru condițiile în care s-au prezentat suprafețele de joc la ultimele meciuri.

„În urmă cu câteva săptămâni au apărut dureri la genunchiul drept, dar până acum nu au existat probleme majore. Sincer, cred că am intrat foarte bine în meci. Am jucat bine primul set și jumătate din al doilea, apoi a început durerea.

Am chemat un kinetoterapeut și am cerut o pauză medicală, să mă ajute. Nu am vrut să fie schimburi lungi. Nu știam dacă pot continua sau nu. Am cerut mai multe medicamente după al treilea set. Mi-au mai dat o doză, iar medicamentul a început să funcționeze în al patrulea set, iar al cincilea set l-am jucat fără durere.

Vom vedea ce se întâmplă. O să mai fac un control și apoi voi putea spune mai multe. Vom vedea după examinări dacă voi putea să stau pe teren și să mai joc un meci.

A plouat, condițiile de joc sunt grele, iar umiditatea este mare. Aceste modificări sunt cele mai vizibile pe zgură și trebuie să avem grijă de suprafață.

În ceea ce privește calitatea terenului, Roland Garros este cel mai bun din lume, cunosc oamenii care întrețin zgura și am vorbit cu unul dintre ei în timpul încălzirii.

Accidentarea la genunchi s-a întâmplat din cauza terenului, deoarece am alunecat de câteva ori, nu a fost uniform peste tot. Organizatorii ar trebui să aibă mai multă grijă.

Am vorbit cu arbitrul ca să se toarne mai des argilă în timpul meciului. A spus că trebuie să-l întrebe pe supervizor și răspunsul lor a fost nu. Apoi i-am rugat să explice de ce nu.

Intenția mea este să nu arăt pe nimeni cu degetul, vreau doar să văd de ce nu au făcut-o. Mulți jucători se plâng. Încerc să înțeleg de ce le este complicat să facă asta și de ce răspunsul este nu.

Am câștigat azi, dar nu știu dacă voi putea juca următorul meci. Mă gândeam să renunț”, a spus Nole, conform Sportal Blic.

Djokovic, record de victorii în turneele de Gran Slam

Djokovic a obținut contra argentinianului Cerundolo victoria cu numărul 370 în turneele de Grand Slam și l-a depășit pe fostul rival, Roger Federer.

07:45
Noroc sau speculăCum mai poți găsi bilete la România - Olanda » Șanse infime prin varianta oficială
30.06
MergE pe RomâniaÎncă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”