Radu Naum  Poți să vrei români fără să fii  populist , suveranist sau georgist?

Radu Naum Poți să vrei români fără să fii populist, suveranist sau georgist?

  • Subiectul deschis și descris de Dan Udrea după degetul la obraz al lui Eduard Novak la adresa unei echipe de handbal care are un număr mare de jucătoare străine e necesar, iar punctul de vedere are o bază solidă.
  • Vin aici cu o altă opinie care deplasează un strop perspectiva.
  • Pentru că, mi se pare, suntem într-o fundătură de unde nu vom ieși folosind orbește metodele unei libertăți prost înțelese.
Adaugă GOLAZO.ro la favorite

Deși discuția a plecat de la postarea fostului ministru al sportului, nu voi insista legat de acest domn care are prea puține motive să dea lecții oricui. De cercetat ce a făcut la Federația de Ciclism, despre cum și-a premiat gros o rudă primară sau cum se cazează în 2024 la prețuri de 1984 (nici o aluzie la Orwell).

E drept că postările lui din „opoziție” au lansat teme importante, precum cea a premierilor de la federația de canotaj.

Radu Naum  Poți să vrei români fără să fii  populist , suveranist sau georgist? Radu Naum  Poți să vrei români fără să fii  populist , suveranist sau georgist?

El este cel care a emis regula care a impus ca 40% dintre membrii unei echipe să fie români, regulă anulată în justiție pe motivul evident al încălcării prevederii europene relativ la libera circulație a forței de muncă.

Din informațiile mele, un înalt om de stat maghiar chiar i-a spus în privat că nu va avea succes cu acest ordin, deși Ungaria, prin guvernanții ei, nu e tocmai cea mai proeuropeană dintre națiunile continentului.

A, să nu uit. Dan spune că Novak nu e ungur, așa cum singur își spune Novak, ci e cetățean român de etnie maghiară. Dar Novak are dreptate dacă, așa cum e de bănuit, și-a luat și cetățenia țării limbii lui materne, ca mulți dintre coetnici. Fiecare e ce vrea să fie.

Problema ridicată de Novak există!

Nu cred că a impune paturi-Procust e benefic. Atâția români, atâția străini, nu faci așa, zdrang!, îți iei o sancțiune peste scăfârlie. Asta naște ostilitate și înverșunare.

Dar problema ridicată de Novak și alții există. Inundarea campionatului de handbal, căci de aici venea exemplul, cu jucătoare străine ține de un duel al orgoliilor, nu de o logică sportivă.

Dan vorbește despre Gyor și Veszprem în Ungaria, care folosesc la fel de puține autohtone ca Vâlcea, Bistrița, Brăila, CSM sau Rapid. Doar că acolo există o noimă, așa cum există la Real Madrid, Liverpool sau PSG: marea performanță internațională.

Gyor și Veszprem sunt lideri în grupa lor de Liga Campionilor. În ultimele 7 ediții, Gyor a câștigat de 4 ori, plus încă două finale jucate. Veszprem, într-o concurență mult mai mare, e o prezență constantă a ultimului deceniu în Final Four și are trei finale.

Echipele noastre, inclusiv Dinamo la băieți, care are un buget de play-off în Superliga de fotbal, sunt departe, foarte departe de asemenea performanțe.

Investiții fără performanțe. Bani aruncați în vânt

Din 2018 încoace s-au aruncat multe zeci de milioane de euro din bani publici pentru zero trofee, finale sau semifinale de Champions, deși echipe cu bugete mai mici din alte țări au făcut-o.

Asta arată că la noi există o altă agendă decât cea de a excelenței sportive.

De fapt, problema publicului e că visează mari trofee și verzi pe pereți într-un sport în care practicanții sunt extrem de puțini.

Această cuadratură a cercului e rezolvată de minunații noștri manageri bugetari cu importul de „poame” de oriunde găsesc. În loc să construiască jucătoare, le cumpără. Vă sună cunoscut povestea?

CSM București, una dintre echipele dominate de jucătoare străine CSM București, una dintre echipele dominate de jucătoare străine
CSM București, una dintre echipele dominate de jucătoare străine

A, că oamenii sunt fericiți fiecare în dreptunghiul lui cu porți, că vin la ei în urbe norvegience, brazilience, franțuzoaice și spanioloaice să se lupte cu norvegiencele, braziliencele, franțuzoaicele și spanioloaicele altora, asta e o realitate.

Dar dacă acestea sunt rațiunile ultime ale unei asemenea activități atunci asta nu se mai numește sport, ci târg de duminică. Acolo unde întâlnești tot felul de lucruri minunate sau ciudate, bărbatul care înghite săbii sau femeia care îți ghicește viitorul într-un glob de cristal, după care mergi acasă și visezi frumos, dar tot sărac ești.

Pentru că acești ordonatori de spectacole bugetare nu știu să articuleze cluburi care să producă rezultate pe măsura cheltuielilor. Asta știu să facă alții.

Vorba lui Arghezi, căruia, când s-au ridicat studiourile de filmare de la Buftea, i se tot prezentau sculele proaspăt achiziționate: „Asta e nemțească, și asta la fel, încă una nemțească”. „Dar nemții unde sunt?”, a întrebat el candid. La noi unii știu doar să cumpere. Doar că nu din buzunarul lor.

Populism sau responsabilitate?

Gloria Buzău s-a desființat brusc, la fel ca Vipers Kristiansand.

Diferența dintre dimensiunea de performanță a celor două e de la cer la pământ, dar ambele au sucombat de aceeași boală: ochi mai mari decât stomacul.

În Norvegia, vestea dispariției unei triple câștigătoare de Liga Campionilor a născut un cutremur care va fi însoțit de multe unde de șoc. Traduceți și citiți acest editorial (link) ca să vă lămuriți.

La noi abia dacă am perceput câteva valuri moi, tocmai bune să ne maseze conștiința lipsă. Câteodată sportul nostru aduce a distopie, e ca și cum prim-secretari de prin anii ‘80 ar beneficia de bani cu nemiluita și jucătoare din toată lumea. Drama absolută e că e posibil ca ăia să fi și reușit.

A stimula producția românească inclusiv de jucătoare și jucători, a stopa această deșănțare pe bani publici, care sunt gestionați de parcă ar fi banii dușmanilor, nu ține de naționalism sau populism nesimțit, cum tot vedem în vremurile astea, ci de bun simț și responsabilitate. Și poate un soi de interes comun, dacă tot ne batem în piept cu cărămida patriotismului.

De-a lungul timpului, Danemarca, Norvegia, Franța sau Coreea de Sud au priceput că în handbalul feminin, sport la marginea extremă a interesului global, doar marile medalii, mondiale și olimpice, contează. Și au făcut să ajungă la ele prin politici coordonate, nu cu „fiecare face ce vrea”.

România a fost învinsă de Ungaria la Euro 2024, scor 37-29 România a fost învinsă de Ungaria la Euro 2024, scor 37-29
România a fost învinsă de Ungaria la Euro 2024, scor 37-29

La Euro 2024, Ungaria lui Gyor și Veszprem a luat un bronz la fete și un loc 5 la băieți. Cercetați și vedeți pe unde am fost noi.

Dar poate că tocmai recesiunea care se anunță va mai stopa acest shopping compulsiv. Până la urmă, chiar și FC Barcelona, când n-a mai avut bani, a trebuit să se hrănească din grădina proprie. Și acum strălucește.

Sigur, ei și-au cultivat cum trebuie pământul. Aici, el e deocamdată doar un colb pe care îl curățăm de pe tălpi.

Știrile zilei din sport
Ronaldo, primul all time   A marcat și   a scris istorie:  nimeni n-a mai reușit această performanță la Mondiale
Campionatul Mondial
23.06
Ronaldo, primul all time A marcat și a scris istorie: nimeni n-a mai reușit această performanță la Mondiale
Citește mai mult
Ronaldo, primul all time  A marcat și a scris istorie: nimeni n-a mai reușit această performanță la Mondiale
Bombă în Spania!    Julian Alvarez își dorește   să plece  de la Atletico: „Vreau să-mi îndeplinesc visul” » Barcelona ar putea avea probleme dacă-l ia
Campionatul Mondial
23.06
Bombă în Spania! Julian Alvarez își dorește să plece de la Atletico: „Vreau să-mi îndeplinesc visul” » Barcelona ar putea avea probleme dacă-l ia
Citește mai mult
Bombă în Spania!   Julian Alvarez își dorește să plece de la Atletico: „Vreau să-mi îndeplinesc visul” » Barcelona ar putea avea probleme dacă-l ia
Inter bagă zâzanie între români    VIDEO.  Discuții aprinse pe rețelele sociale după postările cu Cristi Chivu:   „România nu înseamnă manele”
Campionate
23.06
Inter bagă zâzanie între români VIDEO. Discuții aprinse pe rețelele sociale după postările cu Cristi Chivu: „România nu înseamnă manele”
Citește mai mult
Inter bagă zâzanie între români VIDEO. Discuții aprinse pe rețelele sociale după postările cu Cristi Chivu: „România nu înseamnă manele”
Ajutați de „câini”   Echipa din Liga 1 știe pe cine se va baza pentru   regula U21:  „Ne-am înțeles cu Dinamo. Are un viitor mare”
Superliga
23.06
Ajutați de „câini” Echipa din Liga 1 știe pe cine se va baza pentru regula U21: „Ne-am înțeles cu Dinamo. Are un viitor mare”
Citește mai mult
Ajutați de „câini”  Echipa din Liga 1 știe pe cine se va baza pentru regula U21: „Ne-am înțeles cu Dinamo. Are un viitor mare”
Știri ultima oră
09:46
„Nu-mi pasă de Messi” VIDEO. Cristiano Ronaldo, reacție sfidătoare față de un jurnalist după „dubla” cu Uzbekistan » Cum a trecut peste critici
„Nu-mi pasă de Messi”  VIDEO. Cristiano Ronaldo, reacție sfidătoare față de un jurnalist după „dubla” cu Uzbekistan » Cum a trecut peste critici
08:56
FIFA i-a dat primă pentru salvare Antrenorul român demis după 8 meciuri primește bonusuri pentru îndeplinirea obiectivului
FIFA i-a dat primă pentru salvare Antrenorul român demis după 8 meciuri primește bonusuri pentru îndeplinirea obiectivului
07:35
Panama - Croația 0-1 Trupa lui Zlatko Dalic, victorie importantă la CM 2026 + Columbia merge mai departe!
Panama - Croația 0-1 Trupa lui Zlatko Dalic, victorie importantă la CM 2026 + Columbia merge mai departe!
22:44
A cerut să plece de la Rapid! Victor Angelescu a dezvăluit discuția cu jucătorul giuleștenilor: „Asta am decis”
A cerut să plece de la Rapid!  Victor Angelescu a dezvăluit discuția cu jucătorul giuleștenilor: „Asta am decis”
Mai multe știri de ultimă oră

Opinii

Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?

Dan Udrea: Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?

Dan Udrea: Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?
Nu-l mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul

Theodor Jumătate: Nu-l mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul

Theodor Jumătate: <span>Nu-l</span> mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul
Cursa spre rai a lui Diego

Silviu Tudor Samuilă: Cursa spre rai a lui Diego

Silviu Tudor Samuilă: Cursa spre rai a lui Diego
FIFA și Infantino trebuie și aplaudați:  cea mai bună dintre reguli

Dan Udrea: FIFA și Infantino trebuie și aplaudați: cea mai bună dintre reguli

Dan Udrea: FIFA și Infantino trebuie și aplaudați: cea mai bună dintre reguli
Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!

Theodor Jumătate: Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!

Theodor Jumătate: Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!
Convertirea la Messianism

Convertirea la Messianism

: Convertirea la Messianism
Forza Kovacs, vinci per noi!

Dan Udrea: Forza Kovacs, vinci per noi!

Dan Udrea: Forza Kovacs, vinci per noi!
Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el

Theodor Jumătate: Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el

Theodor Jumătate: Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el
Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni,  Dumnezeul fotbalului s-a întors!

Dan Udrea: Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni, Dumnezeul fotbalului s-a întors!

Dan Udrea: Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni, Dumnezeul fotbalului <span>s-a</span> întors!
Lumea te vrea ignorant!

Cristian Geambașu: Lumea te vrea ignorant!

Cristian Geambașu: Lumea te vrea ignorant!
Mondialul în care nimeni nu mai are  nimic garantat

Theodor Jumătate: Mondialul în care nimeni nu mai are nimic garantat

Theodor Jumătate: Mondialul în care nimeni nu mai are nimic garantat
Un diamant: Yan, copy paste Yamal!

Dan Udrea: Un diamant: Yan, copy paste Yamal!

Dan Udrea: Un diamant: Yan, copy paste Yamal!
Hagi, Ancelotti și frica de Suedia

Theodor Jumătate: Hagi, Ancelotti și frica de Suedia

Theodor Jumătate: Hagi, Ancelotti și frica de Suedia
Gianni fără Claudia

Cristian Geambașu: Gianni fără Claudia

Cristian Geambașu: Gianni fără Claudia
Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!

Dan Udrea: Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!

Dan Udrea: Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!
Mondialul din cazarmă

Silviu Tudor Samuilă: Mondialul din cazarmă

Silviu Tudor Samuilă: Mondialul din cazarmă
SUA au învățat și fotbal

Dan Udrea: SUA au învățat și fotbal

Dan Udrea: SUA au învățat și fotbal
Mondialul discriminării. Și al ipocriziei

Theodor Jumătate: Mondialul discriminării. Și al ipocriziei

Theodor Jumătate: Mondialul discriminării. Și al ipocriziei
Coreea de Sud, supernațională. Puma, mini-tricouri

Dan Udrea: Coreea de Sud, supernațională. Puma, mini-tricouri

Dan Udrea: Coreea de Sud, supernațională. Puma, <span>mini-tricouri</span>
I-ați vedea pe Kovacs și pe Trump să fie de râsul planetei?

Dan Udrea: I-ați vedea pe Kovacs și pe Trump să fie de râsul planetei?

Dan Udrea: <span>I-ați</span> vedea pe Kovacs și pe Trump să fie de râsul planetei?
Top stiri
CM 2026  Runda a doua din faza grupelor s-a încheiat: Franța, Argentina, SUA, Germania și Columbia au   maximum de puncte
Campionatul Mondial
09:00
CM 2026 Runda a doua din faza grupelor s-a încheiat: Franța, Argentina, SUA, Germania și Columbia au maximum de puncte
Citește mai mult
CM 2026 Runda a doua din faza grupelor s-a încheiat: Franța, Argentina, SUA, Germania și Columbia au maximum de puncte
„Poate cineva știe mai bine decât mine”    VIDEO   Discursul cutremurător al lui   Diogo Jota,  cu doar 10 zile înainte să moară: soția lui a publicat acum imaginile
Campionate
23.06
„Poate cineva știe mai bine decât mine” VIDEO Discursul cutremurător al lui Diogo Jota, cu doar 10 zile înainte să moară: soția lui a publicat acum imaginile
Citește mai mult
„Poate cineva știe mai bine decât mine” VIDEO Discursul cutremurător al lui Diogo Jota, cu doar 10 zile înainte să moară: soția lui a publicat acum imaginile
Regretul lui Răzvan Lucescu   Antrenorul român, după   despărțirea de PAOK:  „Firesc ar fi fost ca eu și domnul Savvidis să ne strângem mâna”
Campionate
23.06
Regretul lui Răzvan Lucescu Antrenorul român, după despărțirea de PAOK: „Firesc ar fi fost ca eu și domnul Savvidis să ne strângem mâna”
Citește mai mult
Regretul lui Răzvan Lucescu  Antrenorul român, după despărțirea de PAOK: „Firesc ar fi fost ca eu și domnul Savvidis să ne strângem mâna”
BREAKING | Pericol de explozie în București, scurgeri de gaze la un bloc din zona Nicolae Grigorescu. Oameni evacuați,  trafic blocat, linii STB deviate
B365
22.06
BREAKING | Pericol de explozie în București, scurgeri de gaze la un bloc din zona Nicolae Grigorescu. Oameni evacuați, trafic blocat, linii STB deviate
Citește mai mult
BREAKING | Pericol de explozie în București, scurgeri de gaze la un bloc din zona Nicolae Grigorescu. Oameni evacuați, trafic blocat, linii STB deviate