Simona Halep, epuizată Prima reacție a româncei, după victoria cu Arina Rodionova: „Mă simt  extrem de obosită ”  +13 foto
Simona Halep/Foto:Imago

Simona Halep, epuizatăPrima reacție a româncei, după victoria cu Arina Rodionova: „Mă simt extrem de obosită

• Simona Halep (33 de ani, #1130 WTA) a oferit prima reacție, în urma victoriei obținute la revenirea după 4 luni de pauză.
  • Sportiva din România a învins-o pe Arina Rodionova (33 de ani, #114 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-4, în primul tur de la Hong Kong.
  • Simona Halep urcă 251 de locuri, de pe #1130 WTA până pe #879 WTA în clasamentul live care mai poate suferi modificări până luni, la publicarea celui oficial

În turul următor al turneului de la Hong Kong, Halep o va înfrunta pe rusoaica Anna Blinkova (26 de ani, #78 WTA).

Simona Halep s-a întors cu o victorie   Românca, revenire în forță, după 4 luni de pauză! Pe ce loc urcă în  clasamentul WTA

Simona Halep: „Am luptat din greu și am reușit să câștig”

La finalul partidei cu Arina Rodionova, care a durat 2 ore și 8 minute, Halep a oferit și o primă reacție.

„Vă mulțumesc tuturor pentru că ați venit la meci. E o plăcere să fiu pe teren. Am primit un wild-card și am ales să joc aici. E prima dată când sunt la Hong Kong. E o victorie, deci mă simt foarte bine, deși extrem de obosită. Am luptat din greu și am reușit să câștig.

După primul set am simțit presiune. Ea (n.r. – Arina Rodionova) a jucat din ce în ce mai bine, eu am scăzut nivelul jocului și a fost dificil.

Vreau să-mi revin din punct de vedere fizic, pentru că mâine (n.r. - joi) joc din nou”, a spus Halep.

Întrebată ce are de gând să viziteze în Hong Kong, Simona a spus:

„Pentru moment, e mult deja să joc doar tenis. Îmi ia toată energia. După terminarea turneului, o să vreau să vizitez orașul”, a declarat Halep.

Simona Halep, la primul meci după 4 luni

Simona Halep, la primul meci după 4 luni Simona Halep, la primul meci după 4 luni Simona Halep, la primul meci după 4 luni Simona Halep, la primul meci după 4 luni Simona Halep, la primul meci după 4 luni
+13 Fotografii

În urma acestui succes, sportiva din România și-a asigurat un cec în valoare de 2.000 de dolari și 15 puncte WTA.

Pentru Simona a fost prima victorie după o pauză de 2 ani. Halep nu mai câștigase un meci de pe 17 august 2022, atunci când se impunea în fața Anastasiei Potapova #38 WTA, în primul tur de la Cincinnati.

Ulterior, Simona a fost suspendată pentru un scandal de dopaj în care a fost implicată, revenind în circuitul WTA în martie anul acesta.

3
este numărul de turnee la care a participat Halep în acest an
Totul despre Halep  - Rodionova  Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Tenis
17:12
Totul despre Halep - Rodionova Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă  Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
17:55
Program Liga 1 LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB, derby-ul etapei #13
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
PROBLEME CU GAZONUL  GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată  deloc bine
17:25
PROBLEME CU GAZONUL GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată deloc bine
A vorbit de Ianis Anunțul făcut de  managerul lui Rangers  după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
17:16
A vorbit de IanisAnunțul făcut de managerul lui Rangers după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
A vorbit de Ianis Anunțul făcut de managerul lui Rangers după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
Jucător de la City, arestat Afost reținut pentru un posibil furt
11:06
Jucător de la City, arestat Afost reținut pentru un posibil furt
Dinamo, posibili noi investitori Andrei Nicolescu a făcut anunțul: „Avem discuții cu parteneri din România, precum și cu parteneri de afară”
11:25
FCSB intră în Imperiul lui RăzvanReportaj GOLAZO.ro din Grecia: Lucescu jr e idol la Salonic! Elogii pentru antrenorul român
10:26
Îngrijorare la Rapid Fără gol înscris de atacanții din lot în 11 etape: „Au rămas datori, mai ales Burmaz. Poate e ceva mental”
11:30
Îngrijorare la Rapid Fără gol înscris de atacanții din lot în 11 etape: „Au rămas datori, mai ales Burmaz. Poate e ceva mental”