Liverpool - Manchester City 1-1 (4-5 la penaltiuri) / Trupa lui Pep Guardiola a câștigat pentru a șasea oară Supercupa Angliei

Manchester City a câștigat, duminică, pentru a şasea oară Supercupa Angliei. Echipa pregătită de Pep Guardioala s-a impus în fața lui Liverpool la loviturile de departajare, scor 5-4, după ce au terminat la egalitate la finalul celor 90 de minute regulamentare, 1-1.

"Cetățenii" au deschis scorul în minutul 12, prin Sterling, iar Liverpool a egalat în minutul 77, grație reușitei lui Matip. Tabela a rămas neschimbată până la finalul celor 90 de minute, astfel că s-a trecut direct la loviturile de departajare, unde Manchester City s-a impus cu 5-4.

Pentru campioana Angliei au transformat de la punctul cu var Gundogan, Silva, Foden, Zinchenko și Gabriel Jesus, în timp ce pentru Liverpool au marcat Shaqiri, Lallana, Oxlade-Chamberlain și Salah. Singurul care a ratat a fost Wijnaldum.

Vezi aici rezumatul partidei Liverpool vs Manchester City.

Manchester City este câştigătoarea titlului şi Cupei în sezonul 2018/2019, în timp ce Liverpool a încheiat Premier League pe locul doi.

Manchester City a mai câştigat Supercupa Angliei în 1937, 1968, 1972, 2012 şi 2018. Anul trecut, City a învins-o pe Chelsea, scor 2-0.

2010 Manchester United

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”