„Jalnic!”  Belgienii s-au certat  în prelungiri. Trei jucători voiau să execute un penalty
Openda (stânga), Doku (centru) și Trossard s-au certat pentru un penalty Foto: Imago

„Jalnic!”Belgienii s-au certat în prelungiri. Trei jucători voiau să execute un penalty

• Belgia, viitoarea adversară a „tricolorilor” la Euro, nu are liniște în vestiar.
  • „Diavolii” Doku, Openda și Trossard au intrat în conflict la 2-0 în testul cu Muntenegru. Toți ar fi vrut să șuteze la penalty. Până la urmă, a marcat Trossard.
  • Selecționerul Tedesco nu a părut deranjat: „Ce am văzut e sănătos”. Un analist belgian i-a replicat: „E primul antrenor bucuros când are un conflict în echipă”.

Belgienii au jucat miercuri seară penultimul amical înaintea Euro, împotriva Muntenegrului, pe „Stade Roi Baudouin” din Bruxelles.

Kevin De Bruyne, sărbătorit la meciul 100 pentru „diavoli”

Cu o echipă mult modificată față de cea așteptată să apară la turneul final, „diavolii roșii” au învins ușor, 2-0.

alt-text alt-text
Kevin De Bruyne (stânga) a fost felicitat și de muntenegreni la meciul 100 pentru Belgia Foto: Imago

A deschis scorul căpitanul Kevin De Bruyne, 32 de ani, sărbătorit și de colegi, și de rivali, și de familie pe teren. Motivul: meciul cu numărul 100 la echipa națională al liderului de la Manchester City.

27 de goluri
a marcat Kevin De Bruyne în 100 de selecții pentru reprezentativa Belgiei

Trei furioși pentru un penalty

Al doilea gol a fost marcat de Leandro Trossard, în al treilea minut de prelungire. Din penalty.

Acea fază a reliefat o stare de spirit nu tocmai pozitivă în vestiarul Belgiei.

Jeremy Doku, extrema lui Man. City, a provocat lovitura de pedeapsă și a luat primul mingea.

Voia să execute el, dar nu a fost lăsat. Au urmat clipe de tensiune în careu, în jurul punctului de la 11 metri.

Doku se certa cu Lois Openda (Leipzig) și Leandro Trossard (Arsenal). Cine trage?

Întors la națională, veteranul Axel Witsel (35 de ani, Atletico Madrid), care preluase banderola după schimbarea lui De Bruyne, s-a implicat în discuții. Într-un final, a șutat Trossard și a înscris.

„Mi s-a părut trist”

La sfârșit, unul dintre analiștii televiziunii Sporza a evidențiat episodul din prelungiri.

„Trossard era primul pe listă, dar Doku și Openda continuau să se certe. Mi s-a părut trist și jalnic”, a declarat Peter Vandenbempt.

Totuși, selecționerul Domenico Tedesco nu s-a supărat pe jucători. Din contră.

E chiar bine ce am văzut, e sănătos. E normal să vrei mingea pentru a marca din penalty Domenico Tedesco, selecționer Belgia

„Era Trossard numărul 1? Nu-mi amintesc”

Tehnicianul le-a mai spus jurnaliștilor belgieni: „În pregătirea fiecărei partide facem o listă cu cei care execută 11 metri. Era Trossard numărul 1? Nu-mi amintesc. Uneori ai probleme după șase înlocuiri”.

Analistul de la Sporza a fost mirat de cuvintele lui Tedesco. „Reacția selecționerului mi s-a părut ciudată”, a declarat Vandenbempt.

Tedesco a afirmat că acea ceartă a fost bună, pentru că demonstrează că toți vor să marcheze. Cred că e primul antrenor bucuros când vede un conflict în echipă Peter Vandenbempt, analist de televiziune