Campionii Europei Echipa masculină U19 a României a câștigat titlul european la  tenis de masă ! Fetele au luat argintul
România. Foto: FRTM

Campionii EuropeiEchipa masculină U19 a României a câștigat titlul european la tenis de masă! Fetele au luat argintul

• Campionatele Europene de tenis de masă la juniori, desfășurate la Malmo, Suedia, au fost marcate de performanțe remarcabile ale sportivilor români.
  • Echipa masculină U19 României a câștigat medalia de aur, în timp ce echipa feminină a obținut argintul.
+1.000.000€ FCSB stă la pândă: cum poate primi și mai mulți bani pentru transferul lui  Florinel Coman

Echipa masculină U19 a dominat Campionatul European de Juniori 2024, desfășurat la Malmo și a câștigat medalia de aur, după o finală convingătoare împotriva Germaniei, scor 3-0.

Românii au dominat categoric partida și au pierdut numai două seturi!

• Iulian Chiriță - Andre Bertelsmeier 3-1 (11-4, 8-11, 11-6, 13-11)
  • Andrei Istrate - Wim Verdonschot 3-1 (11-5, 11-5, 2-11, 11-5)
  • Darius Movileanu - Lleyton Ullmann 3-0 (11-5, 11-7, 11-4)

A treia medalie de aur la rând pentru echipa de tenis de masă U19

Echipa masculină U19, sub îndrumarea antrenorului Mădălin Ionașcu, se află la a treia medalie la rând, după ce au câștigat finala una dintre favoritele turneului, Germania.

Vicecampioane la feminin U19

Echipa feminină U19 a avut, de asemenea, o prestație remarcabilă, câștigând medalia de argint după ce a pierdut în finală în fața echipei Franței, scor 2-3.

Sub îndrumarea antrenorului Alexandru Dincă, echipa formată din Bianca Mei-Roșu, Alesia Sferlea, Andrea Teglas și Evelyn Ungvari a avut un parcurs remarcabil în competiție.

Au fost învinse însă în ultimul act, unde au reușit să le împingă pe franțuzoaice în meci decisiv.

• Bianca Mei-Roșu - Nina Guo Zheng 3-2 (12-10, 9-11, 8-11, 14-12, 12-10)
  • Alesia Sferlea - Leana Hochart 0-3 (7-11, 9-11, 10-12)
  • Andrea Teglas - Clea De Stoppeleire 0-3 (5-11, 4-11, 9-11)
  • Bianca Mei-Roșu - Leana Hochart 3-2 (3-11, 11-7, 6-11, 12-10, 11-8)
  • Alesia Sferlea - Nina Guo Zheng 0-3 (5-11, 4-11, 4-11)

Echipa de U15 masculin este vicecampioană

Echipa masculină U15 a României, formată din Matei Eparu, Robert Istrate și Mihai Nagy, a obținut, de asemenea, medalia de argint, sub îndrumarea antrenorului Emilian Bulbuc.

România a încheiat pe locul 3 o grupă cu Portugalia, Turcia și Slovacia și a avut nevoie de o victorie la baraj cu Anglia, 3-1, pentru a merge în faza eliminatorie. Acolo le-a eliminat pe Suedia, Polonia și Cehia, până să cedeze în fața Italiei, scor 1-3.

Performanța din acest an reprezintă o îmbunătățire față de bronzul câștigat anul trecut.

Laudele Preşedintelui FRTM, Cristinel Romanescu

Președintele Federației Române de Tenis de Masă, Cristinel Romanescu, a lăudat performanțele tricolorilor pe reţelele de socializare.

O vară fierbinte, la propriu și la figurat. Suntem pe ultima sută de metri cu pregătirile înainte de JO Paris 2024; provocarea olimpică este aproape și suntem pregătiți să-i facem față. Și, pentru a continua tradiția pe care o respectăm an de an, adăugăm medalii în palmaresul atât de prețios al FRTM. Cristinel Romanescu

Începând de astăzi, 17 iulie, sportivii de la categoriile Under 19 și Under 15 vor începe competiția pentru medaliile la probele individuale și de dublu.

România a dominat ultima ediție, câștigând cele mai multe medalii – 17, dintre care 6 de aur, potrivit FRTM.

Spre Mondiale Cât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la  CM 2026
00:34
Spre MondialeCât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la CM 2026
Spre Mondiale Cât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la CM 2026
Scandal la Dinamo  A aruncat cu sticla după Kopic și a  plecat de la echipă
07.09
Scandal la Dinamo A aruncat cu sticla după Kopic și a plecat de la echipă
Scandal la Dinamo  A aruncat cu sticla după Kopic și a plecat de la echipă
UPDATE  Replică după ce  Ianis Hagi  s-a delimitat de el: „Niciodată nu am pretins asta!”
Campionate
07.09
UPDATE Replică după ce Ianis Hagi s-a delimitat de el: „Niciodată nu am pretins asta!”
Vin întăriri Șumudică promite că aduce un vârf letal la  Rapid : „N-a călcat atacant ca el în România”
07.09
Vin întăririȘumudică promite că aduce un vârf letal la Rapid: „N-a călcat atacant ca el în România”
Vin întăriri Șumudică promite că aduce un vârf letal la Rapid : „N-a călcat atacant ca el în România”