CE Canotaj: Încă patru echipaje din România au ajuns în finale

​Alte patru echipaje din România s-au calificat vineri în finalele pentru medalii din cadrul Campionatelor Europene de canotaj de la Munchen, astfel că numărul bărcilor din finalele A a ajuns la nouă.

Canotaj, echipaj al RomanieiFoto: frcanotaj.ro

La dublu vâsle feminin, campioanele olimpice Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar au câştigat a doua semifinală de vineri (07:13.40), scrie Agerpres.

Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan-Constantin Berariu, Florin Lehaci s-au impus în a doua serie de recalificări la patru rame masculin (06:27.68).

Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan vor evolua în Finala A la dublu rame masculin după ce au câştigat prima semifinală (06:58.85).

În Finala A s-au calificat şi băieţii de la patru vâsle, Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu, Marian Enache, clasaţi pe locul secund în prima semifinală (06:15.23).

Echipajul de patru vâsle feminin, compus din Emanuela-Ioana Ciotău, Cristina Drugă, Iulia-Liliana Bălăucă şi Patricia Cireş, a încheiat cursa de recalificare pe ultimul loc, şase (07:03.80), şi vor concura în Finala B.

Cinci echipaje s-au calificat joi direct în finalele pentru medalii, dublu rame feminin, 8+1 feminin, patru rame feminin, 8+1 masculin şi simplu vâsle feminin categorie uşoară.

Sâmbătă, Andrei-Sebastian Cornea şi Cristian-Ionuţ Cojocaru vor evolua în semifinale la dublu vâsle masculin.

România participă cu 11 echipaje şi 39 de sportivi la Europenele de la Munchen, în perioada 11-14 august.