Tensiune CSKA 1948 s-a calificat în Europa, după barajul cu rivala CSKA Sofia »  Incidente  provocate de ultrași
Fanii lui CSKA 1948. Foto: Imago

TensiuneCSKA 1948 s-a calificat în Europa, după barajul cu rivala CSKA Sofia » Incidente provocate de ultrași

• CSKA 1948 Sofia s-a calificat în Conference League chiar în dauna marilor rivali de la CSKA Sofia, după ce s-a impus în meciul de baraj cu scorul de 2-0, pe stadionul național „Vasil Levski”.
  • Ultrașii lui CSKA Sofia nu au acceptat eșecul și, cu câteva minute înainte de finalul meciului, au intrat pe teren, s-au bătut cu forțele de ordine și i-au fugărit pe jucătorii ambelor echipe.
  • Partida s-a reluat abia după un sfert de oră, când forțele de ordine au reușit să îndepărteze suporterii de pe teren.

CSKA 1948 și CSKA Sofia, cele două echipe care se luptă pentru identitatea celei mai titrate formații din campionatul bulgar (o dispută asemănătoare cu CSA vs. FCSB), s-au înfruntat vineri în barajul pentru Conference League.

CSKA 1948 s-a calificat în Europa, după barajul cu rivala CSKA Sofia

CSKA Sofia a încheiat pe locul 3 play-off-ul pentru titlu, în timp ce CSKA 1948 a câștigat calificările pentru barajul de Europa. Spre deosebire de România, în Bulgaria echipele se despart în trei grupe după finalul sezonului regulat:

• locurile 1-6 merg în play-off-ul pentru titlu;
  • locurile 7-10 merg în play-off-ul pentru barajul de Conference League;
  • locurile 11-16 merg în play-out-ul pentru salvarea de la retrogradare;
  • Locul 3 din play-off-ul de titlu întâlnește câștigătoarea celui de-al doilea play-off (locul 7) într-un baraj pentru Conference League.
43.000 de spectatori
a adunat meciul CSKA și CSKA 1948.

Deși pornea cu prima șansă, CSKA Sofia s-a văzut condusă în minutul 30, după golul lui Piscevic, care s-a strecurat printre fundașii rivalei și a reluat în plasă din 6 metri mingea trimisă de Thalis.

Trei minute mai târziu, Petrov a egalat cu o lovitură de cap, însă reușita a fost anulată de VAR pentru ofsaid. Finalul de repriză le-a aparținut tot celor de la CSKA 1948, care au mai avut alte 3 șanse de a marca, inclusiv o bară.

Repriza secundă a început identic, iar Pedrinho a reușit să mărească diferența cu un gol de senzație din lovitură liberă de la peste 35 de metri.

Ultrașii au intrat pe teren și au fugărit jucătorii

Când partida se îndrepta spre final, ultrașii lui CSKA Sofia au intrat pe teren și s-au luat la bătaie cu forțele de ordine.

Și-au îndreptat furia către jucători, inclusiv către cei ai propriei echipe. Ambele formații s-au refugiat la vestiare, de unde au ieșit abia după 15 minute, când jandarmii au reușit să îndepărteze suporterii de pe teren.

Suporterii furioși au fost la un pas să îl lovească și pe noul director executiv al clubului, Stoyan Ormandzhiev.

Scorul a rămas neschimbat după reluarea partidei, astfel că CSKA 1948 s-a calificat în Conference League, unde va intra în competiție în turul II preliminar.

Bulgaria va mai avea alte 3 reprezentante în Europa:

• campioana Ludogorets, care va intra în primul tur preliminar al Champions League;
  • Cherno More, ocupanta locului doi, care va participa în turul 2 preliminar al Conference League;
  • Botev Plovdiv, câștigătoarea Cupei, care va lua startul în primul tur preliminar al Europa League.