Djokovic si Davydenko, lideri in Grupa Aurie dupa prima zi a  Masters Cup de la Shanghai

Djokovic si Davydenko, lideri in Grupa Aurie dupa prima zi a Masters Cup de la Shanghai

Favoritul grupei aurii, Novak Djokovic a castigat prima intalnire de la Masters Cup Shanghai. Sarbul l-a invins in doua seturi pe numarul 8 in clasamentul ATP, Juan Martin Del Potro, scor 7-5, 6-3. In cealalta partida de duminica, Nikolay Davydenko s-a impus in fata francezului Jo-Wilfred Tsonga, la capatul unui meci de doua ore si 43 de minute, scor 6-7 (6-8) 6-4 7-6 (7-0).

Sarbul este primul care serveste. Partida incepe echilibrat, fiecare tenismen castigand game-ul pe propriul serviciu. Sarbul reuseste un break la 2-1 si se distanteaza la 3 game-uri. Djokovic rateaza sansa unui set la 5-2. Potro revine excelent si reuseste un break ce-l relanseaza in lupta pentru castigarea primului set. 5-5 si se pare ca se va ajunge la tiebreak. Experienta sarbului isi spune cuvantul si acesta isi adjudeca primul set.

Setul al doilea e destul de echilibrat in prima parte. Del Potro reuseste un break la 1-1, dar sarbul ii raspunde imediat cu aceeasi moneda. Djokovic fructifica prima din cele doua mingi de set si castiga prima intalnire din grupa aurie.

Nikolay Davydenko e cel de-al diolea castigator al grupei aurii. Tsonga castiga primul game dupa ce rusul pierde doua mingi de break. Primul set este echilibrat. Fiecare jucator isi castiga game-ul pe propriul serviciu iar primul set se decide la tiebreak: 8-6 pentru francez.

Al doilea set incepe cu un break de fiecare parte. Pe rand, tenismenii salveaza mingi de break, dar, la 4-4, rusul reuseste sa se distanteze si prelungeste partida pana in setul al treilea.

Davydenko schimba ritmul partidei si conduce cu 3-0. Tsonga revine de la 5-2 si soarta meciului se decide in tiebreak. Francezul isi pierde concentrarea si pierde prima partida din grupele Masters Cup de la Shanghai.

Clasamentul Grupei Aurii dupa prima zi a competitiei:

1. Novak Djokovic 1-0 (2-0)

2. Nikolay Davydenko 1-0 (2-1)

3. Jo-Wilfred Tsonga0-1 (1-2)

4. Juan Martin del Potro0-1 (0-2)

Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui  Răzvan Lucescu  și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
13:08
Ședință la PAOK înainte de FCSBCe le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la  Dinamo - Botoșani
14:52
Noapte lungă pe „Arc” Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Cum se simte Emeric Ienei   Sandu Boc  a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
12:31
Cum se simte Emeric Ienei Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Cum se simte Emeric Ienei  Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la  Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
Tenis
13:39
Halep revine mai repede Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong: „Mulțumesc pentru wild card”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere  suspendarea  liderului ATP pentru 1-2 ani
Tenis
14:14
WADA, apel la TAS în cazul Sinner Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat  pe lângă capul  „tușierului” la Dinamo - Botoșani
00:10
Porți închise la Derby de România? Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis  Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
27.09
Golubovic, ce gafă VIDEO. Faza care a decis Dinamo - Botoșani: eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru  a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
09:05
Opruț, „așteptat” de Vădana Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna: „Sunt ferm convins”
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna : „Sunt ferm convins”