FC Timisoara - Otelul Galati 2-0/ Liderul, invins in Banat

FC Timisoara s-a impus in derby-ul etapei a XVI-a, invingand, pe teren propriu, liderul Otelul Galati, scor 2-0. Neinvinsi in acest sezon de Liga 1, banatenii au obtinut victoria in trei minute, gratie reusitelor lui Cisovsky si Nikolic. Cu aceasta victorie, Timisoara urca pe doi in clasament, la doar un punct de Otelul, inaintea ultimei etape a turului. Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Otelul lui Munteanu, lider in Liga 1Foto: AGERPRES

Cosmin Contra, antrenor Timisoara: "A fost greu, s-a vazut ca Otelul e o echipa care isi merita locul obtinut. Stiam ca ei vor astepta sa gresim si sa plece pe contra-atac. La pauza, le-am explicat baietilor ce trebuie sa faca. Am avut un plus prin introducerea lui Nikolic". (Gsptv)

Dorinel Munteanu, antrenor Otelul Galati: "Timisoara a meritat sa castige, sunt putin dezamagit, nu fac o tragedie din asta. Il felicit pe Cosmin, s-a apropiat la un punct de lider. A fost penalty la Antal, iar Alexa trebuia eliminat. Daca marcam noi primii la ocazia lui Viglianti in prima repriza cred ca altul era scorul. Otelul nu are fosta sa se bata la titlu. Doar Timisoara, Rapid sau Steaua au forta sa se bata la titlu". (prosport.ro)

Otelul Galati a avut prima sansa notabila a meciului, in minutul 4, la patrunderea in careu a lui Viglianti, insa Luchin a blocat foarte bine. Galatenii si-au trecut in cont o noua sansa mare (min. 15), dar Pantilimon a intervenit excelent la sutul lui Silviu Ilie, de la marginea careului. Timisorenii pun constant presiune iar in minutul 39 trec pe langa deschiderea scorului. Alexa executa o lovitura libera, Axente deviaza, dar Grahovac apara extraordinar. Ultima ocazie a primei reprize apartine tot gazdelor, dar sutul cu exteriorul, din 16 metri, al lui Goga trece pe langa poarta.

Timisoara este din ce in ce mai periculoasa in partea secunda, prin Goga, Sepsi sau Luchin. Timisorenii cer penalty in minutul 70, la un fault al lui Rapa asupra lui Zicu, insa Ovidiu Hategan nu acorda nimic. Primul gol vine in minutul 75, atunci cand Alexa executa o lovitura libera, galatenii resping pana la Zicu, care recentreaza printr-o foarfeca, Perendija respinge gresit, iar Cisovsky profita si inscrie din sase metri. Dupa doar trei minute, timisorenii isi maresc avantajul. Nikolic porneste intr-o cursa pe partea stanga, il depaseste pe Perendija si inscrie cu un sut la coltul lung.

Galatenii forteaza pe final, trimitandu-l in careul advers, inca din minutul 81, pe portarul Grahovac. Gazdele joaca in inferioritate numerica in ultimele trei minute, dupa ce arbitrul i-a aratat cartonasul rosu lui Hristu Chiacu.

Echipe de start:

FC Timisoara: Pantilimon, Helder, Luchin, Cisovsky, Sepsi, Alexa, Burca (Chiacu '67), Goga, Tames (Poparadu '79), Zicu, Axente (Nikolic '46)

Otelul Galati: Grahovac, Rapa, Sg. Costin, Perendija, Salagean, Giurgiu, Neagu, Iorga (Antal '56), Viglianti (Pena '73), Silviu Ilie (Ochirosii '76), Paraschiv