Românce la China Open Irina Begu și Jaqueline Cristian, în turul doi la  WTA Beijing  » Gabriela Ruse, eliminată
Jaqueline Cristian

Românce la China OpenIrina Begu și Jaqueline Cristian, în turul doi la WTA Beijing » Gabriela Ruse, eliminată

• Irina Begu (34 ani, #103 WTA) s-a calificat în turul doi al turneului WTA 1000 de la Beijing, după ce a câștigat meciul cu Yexin Ma (25 ani, #224 WTA), scor 1-6, 6-4, 6-1. Sportiva noastră a revenit de la 1-6, 2-4.
  • Jaqueline Cristian (26 ani, #80 WTA) a ajuns în runda secundă, după ce a trecut de Anna Bondar (27 ani, #90 WTA), scor 6-1, 7-6(5).
  • Venită din calificări, Gabriela Ruse (26 ani, #93 WTA) a fost învinsă în runda inaugurală de Sijia Wei (20 ani, #140 WTA), scor 4-6, (6)6-7.

Prin calificarea în turul al doilea, Begu și Cristian și-au asigurat premii în valoare de 34.500 de dolari și câte 35 de puncte în clasamentul WTA.

Ambele vor avea parte de adversare dificile în runda următoare: Irina o va întâlni pe rusoaica Mirra Andreeva (17 ani, #22 WTA și favorită 17), iar Jaqueline se va duela cu cehoaica Barbora Krejcikova (28 ani, #10 WTA și favorită 7).

Turneul China Open este dotat cu premii totale de 8.955.610 dolari.

Ana Bogdan, eliminată  Românca  părăsește Beijing Open  încă din primul tur. Cecul încasat sportiva noastră

Jaqueline Cristian - Anna Bondar 6-1, 7-6(5)

7-6(5): Jaqueline ratează o primă minge de meci la scorul de 5-4, dar o fructifică pe a doua în tiebreak.

6-1: Evoluție entuziasmantă a jucătoarei noastre, care câștigă primul set după 34 de minute de joc.

Acesta va fi al treilea meci de pe terenuș „Brad Drewett”, după Uchijima - Shi (6-3, 6-4) și Gao - Sorribes Tormo.

Cristian și Bondar s-au mai întâlnit de două ori. Jucătoarea din Ungaria s-a impus la București (2018), iar românca a avut câștig de cauză într-o partidă din Billie Jean King Cup (2022).

Gabriela Ruse - Sijia Wei 4-6, (6)6-7

(6)6-7: Ruse a ratat două mingi de set, una la 5-4 și una în tiebreak, și a fost eliminată în runda inaugurală.

4-6: Sijia Wei câștigă primul setul, după un game câștigat la 0 pe serviciul româncei.

Partida a fost a doua de pe terenul „Lotus”, după meciul Golubic - Wang.

Gabriela Ruse ajunsese pe tabloul principal după ce le-a învins în calificări pe chinezoaicele Shuo Feng (26 ani, #661 WTA) și Jia-Jing Lu (34 ani, #261 WTA).

Irina Begu - Yexin Ma 1-6, 6-4, 6-1

6-1: Irina n-a mai avut nicio emoție în al treilea set și a obținut calificarea în turul al doilea.

6-4: Revenire spectaculoasă! Begu a fost condusă cu 2-4, dar a câștigat patru game-uri la rând și a împins partida în set decisiv.

1-6: Irina cedează primul set fără drept de apel, după 30 de minute de joc.

Begu și Ma (25 ani, #224 WTA) s-au întâlnit în al treilea meci de pe terenul „Moon”.

Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui  Răzvan Lucescu  și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
13:08
Ședință la PAOK înainte de FCSBCe le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la  Dinamo - Botoșani
14:52
Noapte lungă pe „Arc” Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Cum se simte Emeric Ienei   Sandu Boc  a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
12:31
Cum se simte Emeric Ienei Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Cum se simte Emeric Ienei  Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la  Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
Tenis
13:39
Halep revine mai repede Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong: „Mulțumesc pentru wild card”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere  suspendarea  liderului ATP pentru 1-2 ani
Tenis
14:14
WADA, apel la TAS în cazul Sinner Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat  pe lângă capul  „tușierului” la Dinamo - Botoșani
00:10
Porți închise la Derby de România? Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis  Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
27.09
Golubovic, ce gafă VIDEO. Faza care a decis Dinamo - Botoșani: eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru  a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
09:05
Opruț, „așteptat” de Vădana Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna: „Sunt ferm convins”
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna : „Sunt ferm convins”