REZULTATE Români la JO - 3 august  Echipa feminină de 8+1,  AUR la JO  + Elena Taloș, locul 10 la triplusalt

REZULTATE Români la JO - 3 august Echipa feminină de 8+1, AUR la JO + Elena Taloș, locul 10 la triplusalt

• Ziua de sâmbătă, 3 august, a început senzațional, cu medalie de aur câștigată de fetele din barca de 8+1, cea mai galonată din istoria canotajului nostru.
  • Echipajul masculin de 8+1 a terminat pe locul 5, Mădălina Amăistroaie s-a clasat pe locul 9 la tir cu arcul, Ebru Bolat (yachting) se află pe 19 după 6 curse, Elena Taloș a ocupat locul 10 în finala de triplusalt, iar echipa de polo a fost învinsă de Italia, scor 7-18.
  • Jocurile Olimpice se desfășoară în perioada 26 iulie - 11 august și sunt transmise în România de TVR, Eurosport și platforma Max. Probele românilor sunt liveTEXT pe GOLAZO.ro.

23:00 Polo: România, învinsă de Italia cu 18-7

Echipa României de polo a fost învinsă clar de selecționata Italiei, scor 18-7.

Este a patra înfrângere suferită de „tricolori”, după cele cu Grecia (7-14), SUA (8-14) și Croația (8-11).

România va întâlni Muntenegru în ultima partidă. Duelul va avea loc luni, de la ora 22:40.

22:35 Italia conduce România cu 10-3, la jumătatea meciului

22:05 A început meciul de polo dintre România și Italia

21:57 Elena Taloș, locul 10 la triplusalt

Elena Taloș sare 14.08m la a treia încercare.

Sportiva noastră se află pe locul 10 în clasament și nu va putea continua lupta pentru medalii.

21:41 Elena Taloș, încă o săritură ratată

Elena Taloș ratează și a doua încercare. A cerut sprijinul publicului, dar a fost conștientă că a călcat pragul și nu a mai încercat să sară.

Pe prima poziție se află acum Thea Lafond din Dominica: 15.02m.

21:27 Elena Taloș ratează prima săritură

Elena Taloș a luat startul în finala de triplusalt, dar a ratat prima săritură.

Cea mai bună performanță i-a aparținut cubanezei Leyanis Perez Hernandez: 14.62m.

17:00 Ebru Bolat, locul 19 după 6 curse

Ebru Bolat se clasează pe locul 21 în cursa 6 și termină ziua pe locul 19 la general.

15:20 Ebru Bolat, locul 14 în cursa 5

Bolat ocupă locul 17 la general, după această cursă.

14:03 Yachting, F, ILCA 6, cursele 4-6

Ebru Bolat a terminat pe locul 5 a patra cursă și a urcat pe locul 20 la general. Mai sunt programate două curse azi, dar rămâne de văzut dacă se vor putea desfășura, în funcție de starea vremii.

12:15 Tir cu arcul: Mădălina Amăistroaie s-a oprit în optimi

Mădălina Amăistroaie a pierdut, 2-6, în fața lui Suhyeon Nam (Coreea de Sud). Sportiva de 21 de ani este la a doua participare la Jocurile Olimpice.

Mădălina Amăistroaie a terminat pe locul 9 la Paris, cel mai bun rezultat al României la acest sport la Jocurile Olimpice.

12:20 Locul 5 pentru Naționala masculină, în finala de 8+1

Ștefan Berariu, Constantin Adam, Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Claudiu Neamțu, Florin Lehaci și Adrian Munteanu au terminat cursa de 8+1 pe locul al 5-lea. 5 minute 30 de secunde și 15 sutimi a fost timpul canotorilor români.

11:55 AUR pentru Naționala feminină de 8+1

Ancuța Bodnar, Roxana Anghel, Maria Rusu, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu , Simona Radiș și Victoria Petreanu au câștigat finala de 8+1. Româncele au condus cursa de la un capăt la altul şi au încheiat în cinci minute, 54 de secunde şi 39 de sutimi.

REZULTATE Români la JO - 3 august  Echipa feminină de 8+1,  AUR la JO  + Elena Taloș, locul 10 la triplusalt REZULTATE Români la JO - 3 august  Echipa feminină de 8+1,  AUR la JO  + Elena Taloș, locul 10 la triplusalt

România a luat prima medalie, de bronz, la barca feminină de 8 rame cu cârmaci la Moscova, în 1980. Echipajul nostru a fost compus din: Angelica Aposteanu, Rodica Arba-Puscatu, Elena Bondar, Florica Bucur, Maria Constantinescu, Elena Dobritoiu, Rodica Frintu, Ana Iliuta, Marlena Zagoni.

Coincidența sportivă făcea ca barca de 8+1 feminin să nu mai aibă un titlu olimpic de la Atena 2004, exact precum înotul (tot 2004, de la Camelia Potec). La natație, David Popovici a risipit „blestemul” și a adus aur, azi, fetele au făcut la fel și au adus aurul.

11:15 Mihai Chiruţă, locul 1 în finala B, la vâsle

Canotorul Român s-a clasat pe primul loc al Finalei B, la vâsle, după ce a terminat cursa în 6 minute 44 de secunde și 83 de sutimi. Astfel, Chiruță a încheiat pe poziția a 7-a la această ediție de Jocuri Olimpice.

Palmares uluitor de medalii: 3 aur + 3 argint +3 bronz

De atunci, pe parcursul a 11 ediții ale Jocurilor Olimpice, echipajul de 8+1 a câștigat 9 medalii:

3 de aur: Atlanta 1996, Sydney 2000, Atena 2004

3 de argint: Los Angeles 1984, Seul 1988, Barcelona 1992

3 de bronz: Moscova 1980, Beijing 2008, Rio 2016

Cele trei echipe ”de aur” au fost:

Veronica Cochela, Liliana Gafencu, Elena Georgescu, Doina Ignat, Elisabeta Lipa, Ioana Olteanu, Marioara Popescu, Doina Tudora Spircu, Anca Tanase (Atlanta 96)

Georgeta Andrunache, Veronica Cochela, Maria Magdalena Dumitrache, Liliana Gafencu, Elena Georgescu, Doina Ignat, Elisabeta Lipa, Ioana Olteanu, Viorica Susanu (Sydney 2000)

Georgeta Andrunache, Aurica Barascu, Rodica Maria Florea, Liliana Gafencu, Elena Georgescu, Doina Ignat, Elisabeta Lipa, Ioana Cristina Rotaru, Viorica Susanu (Atena 2004).

Astăzi, cursa pentru medalii la 8+1 feminin începe la ora 11:50.

Cea mai mare performanță din istoria olimpică la canotaj a Team Romania a fost Los Angeles 1984, cu 5 medalii olimpice de aur, la toate probele pe apă.

Palmaresul bărcii masculine de 8+1 include un argint la Barcelona 1992, singura medalie reușită până astăzi.

Echipajul de atunci a fost: Danut Dobre, Marin Gheorghe, Claudiu Marin, Vasile Ionel Mastacan, Vasile Dorel Nastase, Valentin Robu, Iulica Ruican, Viorel Talapan, Ioan Iulian Vizitiu.

Programul românilor la Jocurile Olimpice, sâmbătă, 3 august

• ora 11:06 » Canotaj (M, simplu vâsle, finala B): Mihai Chiruță
  • ora 11:50 » Canotaj (F, 8+1, FINALA): Mădălina Bereș, Roxana Anghel, Maria Rusu, Iuliana Buhuș, Adriana Adam, Amalia Bereș, Iuliana Popa, Simona Radiș, Victoria Petreanu
  • ora 12:01 » Tir cu arcul (F, optimi): Mădălina Amăistroaie - Suhyeon Nam (Coreea de Sud)
  • ora 12:10 » Canotaj (M, 8+1, FINALA A): Ștefan Berariu, Constantin Adam, Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Claudiu Neamțu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu
  • ora 13:05 » Yachting (F, ILCA 6, cursele 4-6): Ebru Bolat
  • ora 21:20 » Atletism (F, triplusalt, FINALA): Elena Taloș
  • ora 22:05 » Polo (M, grupa preliminară): Italia - România
TELEVIZARE România - Lituania   Cine transmite  revenirea lui Mircea Lucescu acasă, după 38 de ani + „Zidul Galben” pe Ghencea