Gafă uluitoare   Man și Mihăilă  puteau obține o victorie mare cu Napoli, dar Parma a rămas fără portar în min. 75!
Dennis Man / Foto: Imago

Gafă uluitoare Man și Mihăilă puteau obține o victorie mare cu Napoli, dar Parma a rămas fără portar în min. 75!

• Napoli - Parma 2-1. Cu Denis Man și Valentin Mihăilă titulari, oaspeții au fost la un pas să obțină o nouă victorie surpriză.
  • Gafa lui portarului Zion Suzuki, eliminat în minutul 75, i-a permis lui Napoli să întoarcă rezultatul în prelungiri.

Parma venea după o remiză cu Fiorentina (1-1) și o victorie cu Milan (2-1) și părea că are șansa să provoace o nouă surpriză pe terenul lui Napoli.

Man și Mihăilă puteau obține o victorie mare, dar gafa lui Suzuki a îngropat Parma

Cu Man și Mihăilă titulari, oaspeții au început perfect meciul. Bonny a obținut un penalty pe care tot el l-a transformat, în minutul 19, iar meciul se înclina în favoarea echipei românilor.

Când Parma părea că va scăpa cu toate punctele, portarul Suzuki a comis o gafă incredibilă în minutul 75. A ieșit din poartă pentru a degaja un balon, însă apoi a intrat cu talpa în Neres. Arbitrul i-a acordat imediat al doilea „galben” și l-a eliminat. Primise deja unu pentru trageri de timp.

Iar între buturi a trebuit să intre Del Prato. Parma își epuizase schimbările cu doar două minute mai devreme!

Oaspeții n-au reușit să reziste în fața presiunii și a clacat în prelungiri. Lulaku (90+2) și Anguissa (90+6) au întors rezultatul. Almqvist a avut egalrea în gheată în minutul 90+16, dar nu l-a putut învinge pe Meret.

Pentru Parma urmează meciul cu Udinese, pe 15 septembrie.

Napoli - Parma 2-1

• A marcat: Lukaku 90+2, Anguissa 90+6 / Bonny 19
Dennis Man  O dublă finalistă de  Champions League , pe urmele fotbalistului român

Min. 90+6: Gol Napoli! Anguissa marchează printr-o lovitură de cap.

Min. 90+2: Gol Napoli! Lukaku marchează la debut!

Min. 76 - Portarul celor de la Parma, Suzuki, primește al doilea cartonaș galben. Parma nu mai schimbări, așa că Del Prato intră între buturi.

Min. 73 - Valentin Mihăilă este înlocuit!

Min. 60 - Mihăilă lovește balonul după fluier și vede cartonașul galben.

Min. 45 - A început repriza secundă!

Min. 45+3 - Pauză

Min. 43 - Mihăilă este faultat din spate, iar Buongiorno vede cartonașul galben. Anguissa protestează, iar centralul îi acordă și acestuia cartonașul galben.

Min. 19 - GOOOLLL Parma, 0-1! Bonny transformă în siguranță o lovitură de la 11 metri.

Min. 16 - Mihăilă șutează de la 25 de metri, dar o face mult peste poartă!

Min. 11 - Mihăilă ajunge în flancul drept, marcat strâns de Lobotka, românul șutează, dar mingea trece peste poarta lui Meret

Min. 1 - A început partida!

Napoli - Parma, echipele de start

Napoli: Meret - Rrahmani, Buongiorno, Olivera - Mazzocchi, Anguissa, Lobotka, Di Lorenzo - Kvaratskhelia, Politano - Raspadori
Antrenor: Antonio Conte

Parma: Suzuki -Valeri, Balogh, Circati, Coulibaly - Sohm, Bernabe - Man, Kowalski, Mihăilă - Bonny
Antrenor: Fabio Pecchia

Marchează și Valentin Mihăilă?

Însă, poate a venit momentul și pentru Valentin Mihăilă să-și treacă numele pe tabela de marcaj.

După primele două etape, Parma se află pe locul 6, cu 4 puncte (1-1 cu Fiorentina și 2-1 cu AC Milan, ambele acasă).

De partea cealaltă, Napoli se află pe poziția a 9-a, cu 3 puncte (3-0 cu Bologna, acasă; 0-3 cu Verona, în deplasare)

Napoli - Parma, echipele probabile

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Buongiorno, Mazzocchi - Lobotka, Anguissa - Olivera, Politano, Kvaratskhelia - Lukaku.

Parma: Suzuki - Coulibaly, Balogh, Circati, Valeri - Bernabe, Estevez - Man, Sohm, Mihăilă - Bonny.

Man și Mihăilă, convocați pentru „dubla” din septembrie

Atât Dennis Man, cât și Valentin Mihăilă fac parte din lotul României pentru „dubla” din Liga Națiunilor, contra Kosovo (6 septembrie, deplasare) și Lituania (9 septembrie, deplasare).

Echipa probabilă a României, la meciul cu Kosovo:

• Florin Niță - Andrei Rațiu, Andrei Burcă, Radu Drăgușin, Nicușor Bancu - Răzvan Marin, Marius Marin, Nicolae Stanciu - Dennis Man, Valentin Mihăilă - Denis Drăguș

SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”