Rezultate români la JO - 31 iulie  Amăistroaie  merge în optimi la tir cu arcul. Încă trei finale la canotaj
Alex Creț (foto: Imago)

Rezultate români la JO - 31 iulieAmăistroaie merge în optimi la tir cu arcul. Încă trei finale la canotaj

• Românii intră în concurs la Jocurile Olimpice începând cu ora 11:00, la judo. Pentru suflarea tricoloră, ziua se încheie odată cu finala lui David Popovici de la 100 de metri liber, după ora 23:30.
  • Jocurile Olimpice se desfășoară în perioada 26 iulie - 11 august și sunt transmise în România de TVR, Eurosport și platforma Max. Probele românilor sunt liveTEXT pe GOLAZO.ro.

Ziua pentru români începe cu meciul de judo, continuă cu semifinalele de canotaj, finala de triatlon, tir cu arcul, tenis de masă și se încheie cu finala de 100 de metri liber, în care David Popovici luptă pentru o nouă medalie olimpică, după ce a luat aur la 200 de metri liber.

16:25 Bernadette Szocs, eliminată în optimi

Bernadette Szocs a fost eliminată în optimi în turneul de tenis de masă de austriaca Sofia Polcanova (născută la Chișinău), scor 0-4 (10-12, 4-11, 11-13, 9-11).

15:50 Mădălina Amăstroaie, în optimi la tir cu arcul

Încă o victorie pentru Mădălina Amăstroaie. Sportiva noastră a trecut de italianca Chiara Rebagliati și s-a calificat în optimi.

Românca nu-și cunoaște încă adversara: va fi una dintre următoarele sportive, care nu au jucat încă meciurile din primul tur: Marie Horackova (Cehia)/Ziyodakhon Abdusattorova (Uzbekistan) - Jana Ali (Egipt)/Suhyeon Nam (Coreea de Sud).

Partida din optimi va avea loc sâmbătă, 3 august, de la ora 11:01.

15:15 Mădălina Amăistroaie, în turul doi la tir cu arcul

Mădălina Amăistroaie s-a calificat în turul doi al probei individuale de tir cu arcul, după ce a învins-o cu 7-1 pe Mikaella Mose (Israel).

Sportiva noastră va juca în runda următoare cu italianca Chiara Rebagliati.

13:46 Felix Duchampt, locul 50 la triatlon

Felix Duchampt, francezul care a reprezentat România în concursul de triatlon, a încheiat competiția olimpică de la Paris pe locul 50. Aflat la a doua participare la Jocurile Olimpice, Duchampt a încheiat cursa după 1:56:00.

TIMPII ÎNREGISTRAȚI DE FELIX DUCHAMPT

• înot, 1,5 km: 23:00 minute
  • ciclism, 40 km: 56 minute și 35 secunde
  • alergare, 10 km: 35:00 minute

13:22 România, victorie în finala B la patru vâsle feminin

Echipajul format din Ioana Mădălina Moroșan, Emanuela Ioana Ciotău, Alexandra Ungureanu și Patricia Cireș a câștigat Finala B în proba de patru vâsle feminin.

Astfel, sportivele noastre ocupă locul 7 în ierarhia generală.

13:10 România, locul 9 la patru vâsle masculin

Leontin Nuțescu, Andrei Lungu, Florin Bogdan Horodișteanu și Ioan Prundeanu s-au clasat pe locul 3 în Finala B din cadrul probei de patru vâsle masculin.

Astfel, România a terminat pe locul 9 în clasamentul general.

12:45 Cozmiuc și van Groningen, în finală la dublu vâsle categoria ușoară

Ionela Cozmiuc şi Gianina van Groningen s-au calificat în finala probei de dublu vâsle categorie uşoară.

Româncele au reușit cel mai bun timp din semifinale, 6:56.65, iar în finală se vor duela cu Marea Britanie, Noua Zeelandă, SUA, Grecia şi Irlanda.

Finala este programată vineri, 2 august, de la ora 13:22.

12:05 Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel, în finală la dublu rame

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel s-au calificat în finala probei de dublu rame.

„Tricolorele” au terminat pe locul 2 în prima semifinală și au avut al treilea timp la general, 7:14.53.

România a fost depășită de Olanda, iar mai rapidă a fost și Australia (a doua semifinală).

S-au mai calificat în finală: Grecia, SUA și Lituania.

Cursa pentru medalii va avea loc vineri, 2 august, de la ora 11:54.

11:50 Florin Arteni și Florin Lehaci, cei mai rapizi din semifinale la dublu rame

Florin Arteni și Florin Lehaci s-au calificat în finala probei de dublu rame masculin.

Echipajul României a luat startul în a doua semifinală și a terminat pe prima poziție, cu cel mai bun timp per total: 6:29.86.

S-au mai calificat Croația, Elveția, Spania (prima semifinală), Marea Britanie și Irlanda (a doua semifinală).

Marea finală va avea loc vineri, 2 august, de la ora 11:42.

11:45 Alex Creț, în optimi după victoria uriașă cu Toth

Alex Creț (22 ani, #28 mondial) s-a calificat în optimile categoriei 90 kg la judo, după ce l-a învins pe ungurul Krisztian Toth (30 ani, #5 mondial), medaliat cu bronz la Tokyo.

Lupta a avut nevoie de prelungiri (Golden Score), iar victoria românului a venit după ce adversarul a acumulat 3 penalizări (pentru fals atac și non-combativitate).

Creț se va duela în optimi cu brazilianul Rafael Macedo (29 ani, #11 mondial). Meciul va avea loc tot miercuri, undeva după ora 13:10.

Iată cum arată programul sportivilor români, miercuri, 31 iulie

• ora 11:00 » Judo (M, 90kg, optimi): Alex Creț - Toth Krisztian (Ungaria)
  • ora 11:34 » Canotaj (M, dublu rame, semifinale): Florin Arteni / Florin Lehaci
  • ora 11:45 » Triatlon (M, finala): Felix Duchampt
  • ora 11:54 » Canotaj (F, dublu rame, semifinale): Ioana Vrînceanu / Roxana Anghel
  • ora 12:34 » Canotaj (F, dublu vâsle categoria ușoară, semifinale): Ionela Cozmiuc / Gianina van Groningen
  • ora 13:02 » Canotaj (M, patru vâsle, finala B): Leontin Nuțescu / Andrei Lungu / Florin Horodișteanu / Ioan Prundeanu
  • ora 13:14 » Canotaj (F, patru vâsle, finala B): Ioana Moroșan / Emanuela Ciotău / Alexandra Ungureanu / Patricia Cireș
  • ora 14:57 » Tir cu arcul (F, turul I): Mădălina Amăistroaie - Mikaella Moshe (Israel)
  • ora 16:00 » Tenis de masă (F, optimi): Bernadette Szocs - Sofia Polcanova (Austria)
  • ora 23:22 » Natație (M, 100m liber, FINALA): David Popovici

România are 106 sportivi calificați, aproape jumătate din ei la canotaj!

SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”