Rezultate români la JO - 30 iulie Canotajul e  on fire : 4 calificări din 4 curse! Szocs și Popovici avansează. Locul 7 la gimnastică
Echipa feminină de gimnastică s-a calificat în finală la Jocurile Olimpice după 12 ani și a obținut locul 7, penultimul. Foto: Imago

Rezultate români la JO - 30 iulieCanotajul e on fire: 4 calificări din 4 curse! Szocs și Popovici avansează. Locul 7 la gimnastică

21:45 David Popovici e în finala la 100m liber

David Popovici obține calificarea în finala de la 100m liber cu timpul 47.66! Finala va fi miercuri, la ora 23:39.

în finală! David Popovici luptă miercuri seară pentru  o medalie  la 100m liber: „Încă nu am terminat ce aveam de făcut aici”
în finală!David Popovici luptă miercuri seară pentru o medalie la 100m liber: „Încă nu am terminat ce aveam de făcut aici”
în finală! David Popovici luptă miercuri seară pentru  o medalie la 100m liber: „Încă nu am terminat ce aveam de făcut aici”

21:25 Pe 7 la gimnastică

• România terminat finala pe locul 7 - penultimul, cu un punctaj total de 159.470 (sărituri - 40.999; paralele - 38.899; bârnă - 39.000; sol - 40.599). Japonia a fost pe ultimul loc.
  • Medalia de aur a fost câștigată de SUA - 171.296, argint pentru Italia - 165.494, bronz pentru Brazilia - 164.497.
  • Notele la bârnă: Amalia Ghigoarţă (12.500), Ana Maria Bărbosu (12.700, Sabrina Maneca-Voinea (13.800).
  • România e pe 7 după a treia rotație, cu 120.497 de puncte. Notele la paralele: Lilia Cosman (13.133), Amalia Ghigoarţă (13.333), Ana Maria Bărbosu (12.433).
  • România urcă pe 5 după a doua rotație, cu 81.598 de puncte. Notele la sărituri: Lilia Cosman (13.433), Ana Maria Bărbosu (13.933), Sabrina Maneca-Voinea (13.633).
  • România ocupă locul 6, cu 40.599 puncte, după prima rotație. Notele la sol: Amalia Ghigoarţă (13.133), Ana Maria Bărbosu (13.566), Sabrina Maneca-Voinea (13.900)
  • Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca-Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă şi Andreea Preda concurează pentru România.
  • În tribunele arenei Bercy se află și marea campioană Nadia Comăneci.
Nadia, alături de Serena Williams și fiica acesteia, Olympia, în tribună Nadia, alături de Serena Williams și fiica acesteia, Olympia, în tribună
Nadia, alături de Serena Williams și fiica acesteia, Olympia, în tribună

19:20 Lăcrămioara Perijoc, eliminată în „optimi”

În optimile de finală ale categoriei 54 kg de la Jocurile Olimpice de la Paris, pugilista Lăcrămioara Perijoc a fost învinsă la puncte de Enkhjargal Munguntsetseg din Mongolia, decizie 4-1.

Deși Perijoc, vicecampioană mondială în 2022, a avut o prestație puternică în prima repriză, celelalte două reprize au fost adjudecate de adversară.

Arbitrii au evaluat și punctat fiecare repriză, considerând că Munguntsetseg a avut o performanță mai constantă și mai dominantă în ultimele reprize.

„Eu am crezut cu tărie că ultima repriză a fost a mea. Dar arbitrii au văzut altceva și n-am cum să-i contrazic. Probabil a contat și faptul că adversara m-a tras și am căzut. Firește, acțiunea nu a fost punctată, dar probabil că o fi contat la impresia artistică.

Sunt mândră că mi-am putut reprezenta țara la Jocurile Olimpice. Aș fi vrut să ajung mai sus, dar, din păcate, n-a fost să fie. Sunt dezamăgită puțin, dar împăcată că mi-am făcut datoria”, a spus Perijoc.

19:00 SUA învinge România la polo masculin

În meciul de polo masculin de la Jocurile Olimpice, echipa SUA a învins România cu 14-8.

Ambele naționale au suferit înfrângeri în prima rundă a competiției: România a fost învinsă de Grecia cu 7-14, iar SUA a pierdut în fața Italiei cu 8-12.

În prezent, România ocupă ultima poziție în grupă. Urmează meciurile cu Muntenegru, Italia și Croația.

12:30 Echipajul masculin de patru rame e în finală!

Ștefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă și Ciprian Tudosă au profitat o a doua șansă oferită de recalificări și au obținut biletele pentru finala A.

Au reușit să încheie pe 2, după Italia, dar în fața Franței la numai 7 sutimi!

12:25 David Popovici, în semifinale la 100m liber

David Popovici s-a calificat în semifinale în „proba regină” a înotului. Și-a câștigat seria după o nouă revenire spectaculoasă și a înregistrat al treilea timp din calificări.

Va înota în această seară, de la 20:30, pentru un loc în finală.

12:20 Marian Enache și Andrei Cornea, în finală!

Echipajul de două vâsle al României, format din Marian Enache și Andrei Cornea, s-a calificat în finala A, după ce a încheiat pe locul 3 prima semifinală.

12:10 Ancuța Bodnar și Simona Radiș, în finală!

Ancuța Bodnar și Simona Radiș, campioanele en titre la dublu vâsle feminin, s-au calificat în ultimul act, după ce au câștigat a doua semifinală.

Au recuperat seznațional, deși erau pe locul 4 înainte de ultimii 500 de metri și au terminat pe primul loc la aproape o secundă de echipajul Marii Britanii.

12:00 Bernadette Szocs, în optimi la tenis de masă

Bernadette Szocs s-a calificat în această dimineață în optimi la turneul de simplu feminin, după ce a eliminat-o pe Margaryta Pesotska, scor 4-1 (12-14, 11-5, 12-10, 14-12, 11-4).

Pentru un loc în sferturi se va bate cu austriaca Sofia Polcanova. Meciul va avea loc miercuri.

11:27 Mihai Chiruță, în semifinale la simplu vâsle

Mihai Chiruță s-a clasat pe locul al treilea în sfertul 2 la simplu vâsle, suficient pentru a-și asigura locul în semifinale.

A venit după neamțul Oliver Zeidler și a fost depășit la mustață de belgianul Tim Brys. Chiruță a încheiat cursa în 6:46.32, îmbunătățindu-și timpul din sferturi cu mai bine de 5 secunde.

11:00 A început meciul Bernadette Szocs - Margaryta Pesotska (Ucraina)

9:00 Triatlonul a fost amânat

Felix Duchampt ar fi trebuit să evolueze în această dimineață, de la ora 9:00, la triatlon. Proba a fost însă amânată pentru miercuri, de la ora 11:45.

Programul de marți, 30 iulie, al românilor la Jocurile Olimpice

Primul care va intra în scenă va fi Felix Duchampt, la triatlon. În jurul prânzului, după emoțiile de la canotaj, David Popovici va reveni în bazin pentru seriile de la 100m liber.

Dacă totul decurge bine, seara va înota pentru un loc în finala de miercuri.

• ora 09:00 » Triatlon (M, finala): Felix Duchampt (AMÂNAT)
  • ora 11:00 » Tenis de masă (F, turul III): Bernadette Szocs - Margaryta Pesotska (Ucraina)
  • ora 11:10 » Canotaj (M, simplu vâsle, sferturi): Mihai Chiruță (sfertul 2)
  • ora 11:50 » Canotaj (F, dublu vâsle, semifinale): Simona Radiș / Ancuța Bodnar (semifinala 2)
  • ora 12:10 » Canotaj (M, dublu vâsle, semifinale): Marian Enache / Andrei Cornea (semifinala 1)
  • ora 12:15 » Natație (M, 100m liber, serii): David Popovici (seria 9)
  • ora 12:40 » Canotaj (M, patru rame, recalificări): Ștefan Berariu / Sergiu Bejan / Andrei Mândrilă / Ciprian Tudosă
  • ora 17:35 » Polo (M, grupa preliminară): SUA - România
  • ora 18:22 » Box (F, 54kg, turul II): Lăcrămioara Perijoc - Enkhjargal Munguntsetseg (Mongolia)
  • ora 19:15 » Gimnastică artistică (F, finala pe echipe): Ana Bărbosu, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarță, Sabrina Voinea, Andreea Preda
  • ora 21:30 » Natație (M, 100m liber, semifinale): David Popovici

SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”