Predicții  Cu a câta șansă e cotată  România  la câștigarea EURO 2024
România, la EURO 2024 / Foto: Sport Pictures

Predicții Cu a câta șansă e cotată România la câștigarea EURO 2024

• ROMÂNIA - OLANDA. Naționala României s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale EURO 2024, după ce a remizat cu Slovacia, scor 1-1, și a terminat Grupa E pe prima poziție.
  • „Tricolorii” au profitat și de egalul din celălalt meci al grupei, Belgia - Ucraina, scor 0-0.

Așadar, la scurt timp, privind tabloul „optimilor”, specialiștii în predicții au început să facă calcule, cu gândul la trofeu.

Ultimele rezultate din grupe, au stabilit și câteva clasări interesante, surprinzătoare, care au dat peste cap predicțiile inițiale.

• Au părăsit, deja, competiția: Ungaria, Scoția, Serbia, Polonia, Ucraina, Cehia, Croația și Albania.

Iată cum arată tablou optimilor de finală de la EURO 2024:

• Spania - Georgia (Koln, 30 iunie)
  • Germania - Danemarca (Dortmund, 29 iunie)
  • Portugalia - Slovenia (Frankfurt, 1 iulie)
  • Franța - Belgia (Dusseldorf, 1 iulie)
  • România - Olanda (Munchen, 2 iulie)
  • Austria - Turcia (Leipzig, 2 iulie)
  • Anglia - Slovacia (Gelsenkirchen, 30 iunie)
  • Elveția - Italia (Berlin, 29 iunie)

România nu este ultima

Așadar, specialiștii în analiza șanselor sunt de părere că marea favorită la câștigarea trofeului, în acest moment, a devenit Anglia.

De ce? Formația din Albion este pe partea accesibilă de tablou, unde le-ar putea întâlni - în cel mai rău caz - pe Olanda sau Italia.

De partea cealaltă de tablou, Spania, Germania, Franța și Portugalia se luptă pentru un loc în finală.

Așadar, Anglia este principala favorită, urmată de Spania și Germania, formații care se pot întâlni în sferturile de finală ale competiției, în meci direct.

Franța este favorita numărul 4, urmată de Portugalia și Olanda.

România este cotată cu șansa a 13-a, un număr cu ghinion în folclorul nostru tradițional. Suntem văzuți mai capabili să câștigăm trofeul decât ar fi Georgia, Slovacia sau Slovenia.