Frână!   Boloni , după calificarea României în optimi: „Care victorie? Trebuie să acceptăm şi anumite critici”
România, la EURO 2024 / Foto: Sport Pictures

Frână! Boloni, după calificarea României în optimi: „Care victorie? Trebuie să acceptăm şi anumite critici”

• Fostul selecționer Ladislau Boloni (71 de ani) nu s-a entuziasmat prea tare pentru calificarea României în optimile EURO 2024, unde va întâlni Olanda, marți, 2 iulie, de la ora 19:00, liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct la Pro TV.
  • Naționala de fotbal a României s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale EURO 2024, după ce a remizat, scor 1-1, contra Slovaciei, în ultimul meci din Grupa E.

„Tricolorii” au profitat de egalul dintre Ucraina și Belgia, scor 0-0, și au terminat Grupa E pe locul 1, urmând să întâlnească Olanda în „optimi”.

Ladislau Boloni, care s-a aflat în negocieri cu Federația Română de Fotbal pentru preluarea echipei naționale înainte ca Edi Iordănescu să fie instalat, nu consideră că România are motive prea mari de sărbătoare, deoarece, în afară de calificarea în optimi, nu există prea multe amănunte de perspectivă.

Ladislau Boloni, după România - Slovacia: „Care victorie?!”

În viziunea lui Ladislau Boloni, o performanță cu adevărat măreață a fost calificarea României la EURO de pe prima poziție, fără înfrângere, când nu foarte multă lume îi dădea șanse.

Până la urmă, cine a câştigat? Care victorie?! Eu am văzut 1-1 (...), de asta întreb. Am chef să deranjez moderatorul! Dacă vorbim de calificare, mă gândesc în primul rând la calificarea la Euro, care a fost foarte importantă.

Fotbalul nostru a avut nevoie de o calificare, indiferent cum. Sunt puţin în dificultate să vorbesc despre ce am văzut la Euro. Primul meci nu l-am urmărit. Am văzut golurile, foarte frumoase, care te entuziasmează. Aşa trebuie să fie, atmosferă de entuziasm, de victorie. E foarte bine, să continuăm aşa!

Dar după Ucraina trebuie să acceptăm şi anumite critici. Este adevărat că puteam să marcăm împotriva Belgiei, dar tot atât de adevărat este că echipa noastră a suferit foarte mult în acest meci.

Al treilea meci (n.r. - cu Slovacia) a fost mai… Subconştientul lucra. Dacă nu pierdem, ne calificăm. Este normal, omenesc. S-a obţinut un meci nul. Am tratat acest meci cu creierul, cu inteligenţă”, a declarat Ladislau Boloni, conform fanatik.ro.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!