Doamne, ce gol! Faza golului de 1-0: pressing nebun R. Marin, șut fantastic N. Stanciu, cu  116 km/oră !
Nicolae Stanciu (sursă: imago)

Doamne, ce gol!Faza golului de 1-0: pressing nebun R. Marin, șut fantastic N. Stanciu, cu 116 km/oră!

• Romania - Ucraina LIVE. Golul de 1-0, marcat de Nicolae Stanciu, a fost superb
  • Șutul impecabil reușit de căpitanul echipei naționale a României a atins viteza maximă de 116 km/oră

Nicolae Stanciu a deschis scorul în România - Ucraina în urma unei faze la care insistența alor noștri s-a suprapus peste slăbiciunile ucrainenilor. Iată cum a decurs faza din minutul 29, frame cu frame.

1. Pressing Fl. Coman

Totul a plecat din bandă, acolo unde Florinel Coman i-a închis unghiul lui Konoplya pentru a nu-l lăsa să avanseze. Blocat de fotbalistul FCSB-ului, ucraineanul a fost nevoit să întoarcă mingea și a băgat-o în centru.

2. Super-pressing R. Marin

Mingea a ajuns Matviienko, dar Răzvan Marin, intuind faza, sprintase deja spre acesta. Stoperul lui Shahtior a rămas cu o singură variantă, pasa spre propriul portar, din zonă centrală.

3. R. Marin continuă sprintul

Mijlocașul nostru și-a continuat alergarea și l-a presat pe Lunin, care a degajat precipitat. N-a avut timp să imprime mingii nici direcția corectă, nici forță. Așa că a trimis doar până la Man, la 25 de metri lateral stânga.

4. Man recuperează

Aripa noastră a preluat simplu și i-a pasat în centru lui Nicolae Stanciu, venit și el să susțină presiunea naționalei României.

5. Șut fantastic N. Stanciu

Și aici a intrat în scenă căpitanul "tricolorilor". A șutat din prima, cu o forță extraordinară: 116 km pe oră a avut șutul său!

Și a mai avut ceva: mingea a fost plasată absolut perfect, în colțul din dreapta lui Lunin, desenând poate cel mai frumos gol de până acum al turneului final.

GOLAZO Stanciu, 1-0 România!

Spre sferturi!   România - Olanda , meciul unei generații: echipe probabile
07:02
Spre sferturi! România - Olanda, meciul unei generații: echipe probabile
Spre sferturi! România - Olanda , meciul unei generații: echipe probabile
01.07
CR7, între Agonie și extaz Portugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni  Franța
01.07
CR7, între Agonie și extazPortugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni Franța
CR7, între Agonie și extaz Portugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni Franța
„prostUL NAIBII!”  De Bruyne  a jignit  un jurnalist + a vorbit despre retragerea din națională