FCSB vs Alashkert 2-3 / Vicecampioana României, calificare chinuită în turul trei preliminar (5-3 la general)

FCSB a suferit o înfrângere rușinoasă în față celor de la Alashkert (Armenia), în manșa secundă a turul doi preliminar al Europa League, scor 2-3. Elevii lui Bogdan Andone au făcut o prima repriză dezastruoasă, în care au încasat trei goluri și au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Mihai Bălașa. Florin Tănase și Florinel Coman au marcat golurile vicecampioanei României, care a obținut calificarea grație victoriei din tur, scor 3-0.

FCSB vs AlashkertFoto: Facebook/ FCSB

Au marcat: Tănase 10' (penalty), Coman 59' / Marmentini 23', 28' (penalty), Galvao 45'

• În turul trei preliminar, FCSB o va întâlni pe Mlada Boleslav (Cehia), care a trecut de FC Ordabasy Şimkent (Kazahstan), după 1-1 în tur și 3-2 în retur. Prima manșă se va disputa în România, pe 8 august, de la ora 20:00, iar returul va avea loc în Cehia, pe 15 august, tot de la ora 20:00.

Florinel Coman: "Ne-a fost teamă când am luat cartonaşul roşu şi ne-au dat golul trei. Eliminarea era cea mai mare ruşine"

“Da, ne-a fost frică. Când am luat acel cartonaş roşu şi ne-au dat golul trei ne-a fost teamă. Dar am intrat în repriza a doua cu gândul de a marca şi a fost bine. Am făcut nişte greşeli astăzi şi era să ne coste. Am intrat să ne calificăm în această seară, important este că ne-am calificat. Cu Botoşani am făcut un meci foarte prost, dar sper să ne trezim în următoarea etapă. Important e să ieşim din această pasă proastă. Eliminarea era cea mai mare ruşine”, a spus Coman la Pro X, potrivit News.ro.

Florin Tănase: "Avem prea mici şanse să ajungem în grupele Europa League după acest meci. Coman zicea că ne calificăm uşor în grupe? Cred că glumea"

"Am început bine meciul, am avut 1-0, după care am avut o greşeală şi după acea greşeală au mai venit două greşeli şi era cât pe ce să piedrem calificarea. Ruşine pentru seara asta, trebuie să ne dea de gândit acest meci pentru că după părerea mea avem prea mici şanse să ajungem în grupele Europa League după acest meci. Coman spunea că avem şanse mari? Eh, spunea... cine ştie, poate a zis în glumă.

Trebuie făcută o analiză la sânge că nu poţi jucători la Steaua să te chinui cu Alashkert din Armenia, după ce ai 4-0 la general. Cu siguranţă, era cea mai mare ruşine din fotbalul românesc dacă eram eliminaţi. Trebuie făcută o analiză şi să se decidă cine merită să rămână la Steaua şi cine nu, trebuie făcută o selecţie foarte bună, dacă nu, ne batem joc de fotbal.

Nu cred că suntem favoriţi cu Mlada Boleslav pentru că avem mulţi jucători accidentaţi. Te deranjează când la 1-1 strigă câte un burtos din tribune care nu are treabă cu fotbalul, probabil a jucat pe la pariuri, de fapt de la 0-0 ţipa. Unii jucători din teren nu mai aveau încredere să paseze, chiar dacă aveam 1-0 şi aici se aude tot, aşa am simţit din teren ", a declarat Tănase, la ProX, conform News.ro.

Au evoluat echipele:

FCSB: Vlad - Belu, Bălaşa, Cristea, Stan (Salomao '46) - Filip, Ov. Popescu, Vînă - Oaidă, Tănase (Planici '82), Moutinho (Coman '24). Antrenor Bogdan Andone;

Alashkert: Canciarevici - Voskanian, Mkoian, Işkanian, Dagbaşian - Grigorian, Thiago Galvao (Tankov '68), Hairapetian (Şahinian '68) - Coelho Andrade, Marmentini, Nenadovici (Gadimian '75). Antrenor Abraham Kaşmanian.

Cartonaşe galbene: Oaidă '57, Cristea '68 / Işkanian '30, Hairapetian '45+2

Cartonaşe roşii: Bălaşa '27 / Marmentini '63 (p)

Cele mai importante momente ale meciului FCSB vs Alashkert:

Final de meci. FCSB - Alashkert 2-3. În ciuda înfrângerii, vicecampioana României a obținut calificarea în turul trei preliminar al Europa League, scor 5-3 la general (a fost 3-0 pentru FCSB în tur).

89' Vînă inventează din nou o pasă genială pentru Florinel Coman, însă Cancarevic iese din poartă și reține din fața jucătorului român

83' Tankov trimite cu capul peste poartă din câțiva metri, după o lovitură de la colț.

63' Marmentini, autorul primelor două goluri ale armenilor, vede direct cartonaș roșu și este eliminat, după un cot aplicat în figură lui Belu. Ambele echipe evoluează acum în inferioritate numerică.

59' Gool FCSB! Ionuț Vînă îl servește excelent în careu pe Florinel Coman, care înscrie cu un șut cu latul, pe sub portar. Un gol care aduce puțină liniște în tabăra roș-albaștrilor. Bogdan Andone se închină. FCSB - Alashkert 2-3.

57' Lovitură liberă pentru Alashkert, de la 20 de metri. Mkoyan execută în forță, însă mingea se oprește în zidul roș-albaștrilor.

46' A început repriza secundă. Bogdan Andone a efectuat prima schimbare. Salomao a intrat în locul lui Alexandru Stan.

S-a încheiat prima repriză. Alashkert o conduce cu 3-1 pe FCSB. Fanii prezenți în tribunele arenei Marin Anastasovici îi fluieră pe elevii lui Bogdan Andone.

45' Gool Alashkert! Marmentini centrează perfect în careu pentru Galvao (scăpat din marcaj), care îl "execută" pe Vlad. Este incredibil ce se întâmplă la Giurgiu, formația din Armenia mai are nevoie de un singur gol pentru a obține calificarea în turul trei prleiminar al Europa League.

32' Alte probleme pentru FCSB. Florin Tănase are nevoie de îngrijiri medicale.

28' Gool Alashkert! Marmentini transformă lovitura de la 11 metri, își trece în cont dubla și își aduce echipa în avantaj. FCSB - Alashkert 1-2.

27' Mihai Bălașa faultează în postură de ultim apărător și este eliminat. Faultul a părut să fie în afara careului, însă arbitrul slovac a acordat penalty pentru Alashkert.

23' Gool Alashkert! Andrei Vlad are o intervenție salvatoare la un șut lui Nenadovic, însă mingea respinsă de acesta ajunge la Marmentini, care împinge mingea în plasă din doi metri. FCSB - Alashkert 1-1.

20' Blestemul continuă pentru FCSB. Moutinho iese accidentat de pe teren. În locul sau intră Florinel Coman.

14' Mihai Bălașa intră prin alunecare și îl lovește involuntar pe Iulian Cristea. Fundașul cere intervenția echipei medicale, dar poate continua partida.

10' Gool FCSB! Florin Tănase trage de la punctul cu var și îl învinge pe Cancarevic. Atacantul a avut un moment de ezitare înaintea șutului, fapt contestat de adversari. FCSB - Alashkert 1-0.

9' Hayk Ishkhanyan are o intervenție întârziată asupra lui Florin Tănase, iar Peter Kralovic dictează penalty pentru echipa lui Bogdan Andone.

​7' Ocazie importantă pentru Ionuț Vînă, care trimite cu latul din câțiva metri după o deviere cu călcâiul a lui Tănase. Portarul lui Alashkert a avut o intervenție excelentă.

1' A început meciul. Vicecampioana României a avut lovitura de start.

Echipele de start:

FCSB: A. Vlad - Belu-Iordache, Bălașa, I. Cristea, Al. Stan - Vînă, L. Filip, Oaidă - Ov. Popescu, Fl. Tănase, Moutinho

Rezerve: Bălgrădean - Fl. Coman, Planic, Salomao, Perianu, Ardelean

Antrenor: Bogdan Andone

Alashkert: Cancarevic - Voskanyan, Mkoyan, Ishkhanyan, Daghbashyan - Grigoryan, Thiago Galvao, Hayrapetyan - Coelho Andrade, Marmentini, Nenadovic

Rezerve: Avagyan - Stojkovic, Avagimian, Shahinyan, Tankov, Pogosyan, Ghadimyan

Antrenor: Abraham Khashmanyan

Partida este arbitrată de o brigadă din Slovacia, cu Peter Kralovic la centru. Acesta va fi ajutat la cele două linii de Jan Pozor și Erik Weiss. Arbitru de rezervă este Pavel Ochotnicky.

04.10
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător