​Turneul Campionilor: Novak Djokovic, de neoprit la Londra/ Sârbul, în finală după o victorie în două seturi cu Kevin Anderson

Novak Djokovic​ s-a calificat în a șasea finală consecutivă la Turneul Campionilor, după ce l-a învins în două seturi simetrice, scor 6-2, 6-2, pe sud-africanul Kevin Anderson. Nole a reușit pentru prima oară în carieră să ajungă în ultimul act de la Londra fără să piardă vreun set pe parcursul competiției.

Statisticile nu mint. Atunci când cel mai bun jucător la primire devine, dintr-o dată, unul dintre cei mai buni jucători pe serviciu, lucrurile se complică pentru adversarii din circuit. De la începutul Wimbledon-ului, Novak Djokovic a câștigat mai mult de 9 din 10 game-uri jucate pe propriul serviciu. Mai mult, sârbul reușește să facă break aproape o dată la trei game-uri disputate pe serviciul advers.

Vezi aici ultimul punct al partidei:

Venit după cinci semifinale câștigate consecutiv la Turneul Campionilor din Londra, Nole a părut din nou de neoprit în meciul disputat împotriva lui Anderson.

Aici poți citi o amplă prezentare a Turneului Campionilor de la Londra.

Desfășurarea partidei:

Sârbul l-a presat pe sud-african încă din primul game al meciului. Cu un joc excelent din spatele liniei de fund, Nole a neutralizat loviturile cu care Anderson ar fi câștigat, probabil, împotriva celor mai mulți jucători din circuit. Liderul mondial a făcut break încă din primul game, după ce Kevin a trimis prea lung o lovitură de forehand. Al doilea break al primului set a venit la scorul de 4-2, iar Nole a reușit să închidă prima parte a meciului fără să îi ofere lui Anderson vreo șansă de break.

Setul secund a semănat izbitor de bine cu primul. Nole a continuat jocul perfect la serviciu, nu i-a oferit nicio oportunitate lui Anderson de a-i "sparge" serviciul și a făcut două break-uri, în primul game și la 3-1. Setul s-a încheiat cu același rezultat, 6-2, iar Nole s-a calificat în finala de la Londra fără să piardă vreun set în primele patru partide.

În finală, Novak Djokovic îl va întâlni pe Alexander Zverev, care a fost huiduit de public după ce l-a eliminat pe Roger Federer. Cei doi s-au mai confruntat de trei ori: sârbul a câștigat două meciuri (la Shanghai și în grupe la Londra), în timp ce neamțul s-a impus la Roma, în 2017.

Scenă șocantă în Champions League  Un suporter surprins  în direct când  se pregătea să prizeze , în Aston Villa - Bayern!
02.10
Scenă șocantă în Champions League Un suporter surprins în direct când se pregătea să prizeze, în Aston Villa - Bayern!
Scenă șocantă în Champions League  Un suporter surprins  în direct când se pregătea să prizeze , în Aston Villa - Bayern!
1.020.000 euro  Aceasta e suma pe care  Rapid o va achita lui N’Jie  în primul an de contract: 60% e prima de instalare
02.10
1.020.000 euro Aceasta e suma pe care Rapid o va achita lui N’Jie în primul an de contract: 60% e prima de instalare
1.020.000 euro  Aceasta e suma pe care Rapid o va achita lui N’Jie în primul an de contract: 60% e prima de instalare
„Toumba”, oală sub presiune  Stadionul pe care se dispută  PAOK - FCSB  e vechiul Giulești + „Dan Păltinișanu”. Fanii sunt nemulțumiți de prețurile biletelor
02.10
„Toumba”, oală sub presiune Stadionul pe care se dispută PAOK - FCSB e vechiul Giulești + „Dan Păltinișanu”. Fanii sunt nemulțumiți de prețurile biletelor
„Toumba”, oală sub presiune  Stadionul pe care se dispută PAOK - FCSB e vechiul Giulești + „Dan Păltinișanu”. Fanii sunt nemulțumiți de prețurile biletelor
„Înseamnă totul pentru mine”   Simona Halep , postare emoționantă la 2 ore după victoria de la Hong Kong
Tenis
02.10
„Înseamnă totul pentru mine” Simona Halep, postare emoționantă la 2 ore după victoria de la Hong Kong
„Înseamnă totul pentru mine”  Simona Halep , postare emoționantă la 2 ore după victoria de la Hong Kong
Totul despre Halep  - Rodionova  Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Tenis
02.10
Totul despre Halep - Rodionova Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă  Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
02.10
Program Liga 1 LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB, derby-ul etapei #13
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
PROBLEME CU GAZONUL  GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată  deloc bine
02.10
PROBLEME CU GAZONUL GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată deloc bine
A vorbit de Ianis Anunțul făcut de  managerul lui Rangers  după întoarcerea lui Hagi la prima echipă