U Cluj-Hermannstadt 3-1 Blănuță, dublă pentru Șepcile Roșii

U Cluj-Hermannstadt 3-1Blănuță,dublăpentru Șepcile Roșii

• Universitatea Cluj a învins-o pe Hermannstadt cu 3-1. Venit cu împrumut de la FC U Craiova, Vladislav Blănuță a reușit dubla la debutul pentru echipa lui Sabău.
  • Universitatea Cluj are patru puncte după primele două etape, iar Hermannstadt rămâne doar cu punctul scos în primul joc al sezonului cu Universitatea Craiova

Blănuță, MVP la primul meci pentru U Cluj

Universitatea Cluj a început tare meciul cu Hermannstadt. Trupa lui Sabău a deschis scorul după doar șapte minute prin Blănuță, aflat la debut pentru echipa Șepcilor Roșii.

În minutul 20, arbitrul Mladinovici a acordat lovitură de la 11 metri, în urma unui henț la Tiago Goncalves, iar Dan Nistor l-a învins pe Căbuz. Pentru Nistor este al doilea gol din penalty, după reușita din etapa trecută contra campioanei FCSB.

Blănuță a reușit dubla în minutul 37, iar până la pauză, Bejan a redus din diferență dintr-un corner executat de Ronaldo Deaconu.

Măldărșanu a făcut trei schimbări la pauză, când pe teren a intrat și Markovic, jucător venit cu împrumut de la Universitatea Craiova, însă Hermannstadt nu și-a creat nicio ocazie clară de gol până la finalul meciului.

Sibienii rămân cu un punct după două etape, în timp ce Universitatea Cluj a strâns patru puncte din primele două jocuri.

Etapa viitoare, Hermannstadt joacă la Sibiu cu surpriza Unirea Slobozia, iar Universitatea Cluj merge la Arad pentru Derby-ul Vestului, cu UTA.

U Cluj – Hermannstadt 3-1

• Au marcat: Blănuță (7, 37), Nistor (20-pen) / Bejan (41)

FINAL DE MECI

min. 90 - iese Dan Nistor, intră Codrea

min. 88 - Hermannstadt are prima ocazie din repriza secundă. Murgia trimite cu capul peste poarta apărată de Gertmonas

min. 75 - Două schimbări la Hermannstadt: au ieșit Ronaldo Deaconu și Biceanu, au intrat Chițu și Ivanov

min. 65 - triplă schimbare la U Cluj: au ieșit Blănuță, Tchassem și Rață, au intrat Silaghi, Thiam și Simion

min. 46 - începe repriza a doua, triplă schimbare la Hermannstadt: au intrat Oroian, Markovic și D. Iancu și au ieșit Goncalves, Neguț și Stoica

min. 45 - se încheie prima repriză

min. 41 - gol Hermannstadt! Bejan a redus din diferență după un corner executat de Ronaldo Deaconu

min. 37 - 3-0 U Cluj! Blănuță a înscris un gol perfect valabil, anulat în primă fază de brigada condusă de Horia Mladinovici. După verificarea din camera VAR, golul este validat

min. 31 - Hermannstadt aproape de gol. Valerică Găman a reluat cu capul, însă mingea a trecut pe lângă poarta apărată de Gertmonas

min. 25 - Uriașă ocazie pentru echipa lui Sabău! Tchassem și-a driblat ușor un adversar și a pasat spre Boboc, care a tras peste poartă.

min. 20 - 2-0 Universitatea Cluj! Dan Nistor transformă lovitura de la 11 metri. Este al doilea gol din penalty, după cel din prima etapă, cu FCSB

min. 18 - Penalty pentru Universitatea Cluj!

min. 16 - În camera VAR se analizează un posibil penalty după un henț comis de Tiago Goncalves. Arbitrul Mladinovic este chemat la monitorul VAR

min. 14 - Pericol la poarta lui Căbuz. Masuero reia cu capul o centrare a lui Nistor, mingea este respinsă în corner

min. 7 - 1-0 U Cluj! Blănuță debutează cu gol pentru Șepcile Roșii. Atacantul adus de la FC U Craiova a marcat cu capul dintr-un corner executat de Nistor.

min. 5 - Neguț are prima ocazie a meciului, însă șutul său este blocat de apărarea Universității Cluj

min.1 - a început meciul

U Cluj – Hermannstadt. Echipele de start:

U Cluj : Gertmonas - Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu - Ov.Popescu, Bic - Rață, Nistor, Tchassem - Blănuță
Rezerve: Gorcea, Oancea, Ștefan, Mitrea, Simion, Codrea, Moraru, Silaghi, Șfaiț, Suciu, Thiam, Kis
Absenți: -
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Hermannstadt : Căbuz - Căpușă, V. Găman, Bejan (cpt.), Goncalves - Balaure, Murgia, Biceanu, I.Stoica - R.Deaconu, Neguț
Rezerve: I.Pop, V.Muțiu - P.Iancu, I.Gandila, Oroian, Jipa, Ciubotaru, Luca, Ivanov, Chițu, Markovic
Absent: Selimovic (accidentat)
Antrenor: Marius Măldărășanu

• Stadion: Cluj Arena
  • Arbitru: Horia Mladinovici (București).
  • A1: Adrian Ghinguleac (București)
  • A2: Cosmin Vatamanu (București)
  • Arbitru VAR Marcel Bîrsan (București) / Arbitru AVAR George Roman (Timișoara)

18:20 Probleme cu gazonul Arenei din Cluj

Din cauza ploii căzute în ultimele ore, startul partidei U Cluj - Hermannstadt ar putea fi amânat.

Ioan Ovidiu Sabău: „Să nu considerăm că adversarul nu ne poate pune probleme”

„Mă aștept să nu mergem cu superstiții la meciul cu Hermannstadt, că am tot câștigat. Să nu mai pierdem puncte importante cu echipele ce nu mai sunt favorite la play-off. Cu echipele așa-zise care nu sunt de play-off, ne-am încurcat. Nu vreau să jignesc!

Trebuie să fim mai echilibrați la astfel de jocuri, să nu ne avântăm, să nu considerăm că adversarul nu ne poate pune probleme. Venim după un rezultat bun cu FCSB, n-am arătat rău cu campioana României, ar trebui să avem un moral bun”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău, în cadrul conferinței de presă, conform Digisport.

Marius Măldărășanu: „Vreau mai mult”

„În etapa a doua, vom juca cu U Cluj, o cunoștință mai veche. Va fi un meci dificil. Au jucători cu experiență foarte mare, dar au fost și la ei ceva schimbări de lot. Ne așteptăm la un meci greu, dar sper ca și ei să aibă un meci greu.

Toată lumea își dorește să ajungă în play off. Am spus-o și înainte de Craiova că ne vom bate acolo. Îmi doresc foarte mult lucrul acesta. Sunt obișnuit de când am fost fotbalist. Vreau mult mai mult”, a declarat Măldărășanu în conferința de presă organizată înaintea meciului.